zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Tipy vážné hudby 18. týden

Klavíristky Sofie a Viola Mojzešovy

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Nehasit! Hořím! Klavíristky Sofie a Viola Mojzešovy
Dvanáctiletá Sofie a šestiletá Viola mají mnoho společného. Kromě rodičů určitě klavír?.
Sofie začínala na housle, ale máma rozhodla, že vedle jejích sourozenců by už třetího houslistu doma nervově nevydržela. A tak Sofinka začala už od pěti let brnkat na klavír. Naštěstí je byt početné rodiny Mojzešů dostatečně velký, dvoupatrový, a se sousedy, kteří dennodenní hudební produkci tolerují do 22 hodin.
Obě sestry jsou neobyčejné talenty. Malá Viola dělá díky Sofii rychlé pokroky. Předloni se obě účastnily mezinárodní klavírní soutěže AMADEUS pro klavíristy do dvanácti let. Sofie už podruhé vyhrála na plné čáře a dostala ocenění i za nejlepší provedení mozartovské skladby. Její lyrický projev ji odlišuje od ostatních. Tehdy pětiletá Viola získala první místo v kategorii do osmi let a jako nejmladší účastnice soutěže dostala i velkého plyšového soba. Loni se situace opakovala - obě klavíristky bezkonkurenčně vyhrály.
Sofie vodí Violu dvakrát týdně i na balet a sama navštěvuje hodiny zpěvu. Sonda do chodu mnohačlenné rodiny, které byl do vínku dán mimořádný hudební talent, jemuž podřizují prakticky všechno, může být inspirací pro všechny, pro které je rodinná soudržnost a duševní hodnoty pokladem na hony vzdáleným hmotným požitkům dnešního světa. Vysílání: 04.5., 14.40 hod., ČT2; Opakování: 11.5., ČT2.

Alexandr Porfirjevič Borodin: Kníže Igor
Opera o prologu a čtyřech dějstvích na skladatelovo libreto podle pověsti Slovo o pluku Igorově v historické rozhlasové nahrávce z roku 1948. Osoby a obsazení: Igor Svjatoslavič, kníže Severský (Václav Bednář), Jaroslavna, druhá Igorova manželka (Ludmila Červinková), Vladimír Igorevič, Igorův syn z prvního manželství (Beno Blachut), Vladimír Jaroslavič, kníže Galickij (Ladislav Mráz), Končak, polovecký chán (Jaroslav Veverka), Končakovna, jeho dcera (Marta Krásová), Ovlur, pokřtěný Polovec (Karel Leiss), Skula, šumař (Hanuš Thein), Jeroška, šumař (Karel Hruška), Chůva kněžny Jaroslavny (Nina Harvánková), Polovecká dívka (Vlasta Urbanová). Pěvecký sbor Čs. rozhlasu se sbormistrem Jiřím Pinkasem a Pražský rozhlasový orchestr řídí František Dyk. Připravil a uvádí Zbyněk Brabec.
Vysílání: 7. 5., 19.30 hod., Operní večer, ČRo 3 Vltava.

Terra musica
Pěvecký sbor Vox Iuvenalis působí na brněnské i mezinárodní hudební scéně od roku 1993, kdy vznikl ze snahy absolventů Gymnázia Vídeňská Brno pokračovat ve sborovém zpěvu i po absolutoriu. Dnes má za sebou nespočet atraktivních projektů a jeden z těch posledních vám nabídne hudbu Dmitrije Bortňanského, Krzysztofa Pendereckého, Arvo Pärta, a Franka Martina.
Mezinárodně proslulý sbor z Winchesterské katedrály v Anglii vystoupil na začátku dubna v České republice. Katedrální sbor složený z chlapců a mužů představuje živoucí tradici zpěvu sahající ve Winchesteru stovky let do minulosti, která zároveň čerpá z bohaté historie duchovní hudby v Anglii. V Brně sbor představil speciální program určený pro postní dobu z repertoáru zejména starých mistrů Williama Bryda a Henryho Purcella.
4. dubna se brněnský Besední dům naplnil hudbou exilového skladatele Jana Nováka (1921–1984), žáka V. Petrželky, P. Bořkovce, A. Coplanda a B. Martinů. Koncert se konal nejen u příležitosti nedožitých devadesáti let skladatele, ale také u příležitosti převezení jeho ostatků z italského Rovereta a jejich uložení na čestném pohřebišti města Brna. Jan Novák se tímto aktem konečně vrací do vlasti, kterou se rozhodl na základě svého svědomí opustit v roce 1968.
Vysílání: 04.5., 23.20 hod., ČT2; Opakování: 07.5., ČT2.

Evropský koncert 2011
Tradiční prvomájový Evropský koncert slavné Berlínské filharmonie se letos konal v Teatro Real ve španělském Madridu pod taktovkou šéfdirigenta Sira Simona Rattla. Tento charizmatický dirigent provedl společně s vynikajícím flamengovým kytaristou Canizaresem krásný koncert Joaquína Rodriga pro kytaru a orchestr Concerto de Aranjuez, pak následovala skladba dalšího španělského skladatele Emmanuela Chabriera Espaňa a celý koncert završila nádherná druhá symfonie e moll ruského skladatele Sergeje Rachmaninova. Koncert přinesl jako vždy mimořádný umělecký zážitek, o který se s vámi nyní chceme podělit. Vysílání: 07.5., 20.35 hod., ČT2.

2.5.2011 06:05:55 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 24 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Proč bychom se netěšili na Smetanu (MdB)

Články v rubrice - Z éteru

Legendární salcburská Traviata

Traviata

Legendární salcburská Traviata
Slavná inscenace režiséra Willyho Deckera nejznámější Verdiho opery na Salcb ...celý článek


Jonas Kaufmann v hlavní roli snové opery

Jonas Kaufmann

E. W. Korngold: Mrtvé město
Hvězdný tenorista Jonas Kaufmann v hlavní roli snové opery o třech dějstvích po ...celý článek



Časopis 24 - sekce

HUDBA

Debutové album kvarteta 2in2out

2in2out (Foto: Roman Franc)

České jazzové kvarteto 2in2out, které založili saxofonistka Nela Dusová a kytarista Jan Lacina, vydává u vydav celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Psychologické drama o začátku nového světa

Běžná selhání

Běžná selhání
Svět prochází globálním kolapsem, ale trojice žen se pokouší žít své životy lépe a opravdověj celý článek

další články...