zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební tipy na 24. týden

Sarah Vaughan

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Sarah Vaughan
Zpěvačka, která od čtyřicátých let držela krok s vrcholnými sólisty moderního jazzu. Měla violoncellové zabarvení hlasu, přesně intonovala a její vokální projev byl relaxovaný a nabitý smyslným feelingem. Jako zručná klavíristka (a příležitostná varhanice) měla cit pro otevřené harmonické myšlení a její scatové improvizace dodnes posluchačům mohou vyrážet dech. Ale hlavně fascinovala nádherným témbrem hlasu a napínavým timingem. Skvostem její obsáhlé diskografie je nahrávka s trumpetistou Clifforedem Brownem. Vysílání: 15.6., 15.50 hod., ČT2; Opakování: 22.6., ČT2.

Sólo pro... Terne Čhave - Speciál
Kořeny romské skupiny Terne čhave sahají hluboko do osmdesátých let, kdy se tito "Mladí kluci" objevili mj. ve finále folkové Porty. V 90. letech skupina přerušila svoji činnost, comeback přišel téměř o deset let později - a nově obnovení Terne čhave slavili kupodivu největší úspěchy opět před folkovým publikem. Přitom jejich hudba rozhodně není nijak uhlazená, či dokonce měkká - jedná se o říznou směsici romského folklóru, jazzu, rytmického rocku a taneční hudby. Díky tomu je převážně autorská tvorba Terne čhave silně nadžánrová. Terne čhave těží z ostrého zvuku rytmické sekce, z vynikajícího čtyřhlasého vokálu, ze souhry tří kytar doplněné houslovými ornamenty - a především z nezměrného charismatu. Na první poslech určitě zaujme výkon sympatického kytaristy a zpěváka Gejzy Bendiga, který dokáže zvednout publikum ze židle nejen brilantním sólem, ale i radostí, která z něj na pódiu tryská jako láva z nitra země. Terne čhave zaslouženě sbírali vavříny při společných vystoupeních s Idou Kelarovou či Zuzanou Navarovou. Vysílání: 15.6., 23.10 hod., ČT2; Opakování: 19.6., ČT2., 20.6., ČT2.

Krásný ztráty
Jazzman a trumpetista Laco Déczi zosobňuje jazz, nejen způsobem, kterým hraje na trubku, ale i myšlením a stylem života. Je typickým extrovertem, což se pozná nejen na jevišti při vystoupení s jeho kapelou Celulla, ale i v nahrávacím studiu. Jeho řeč je směsicí rodné slovenštiny, češtiny, neboť v Praze strávil většinu svého života a dnes už i angličtiny, protože v 80. letech emigroval do USA. Vedle hudby proslul i recesistickým smyslem pro humor. Napsal hudbu k řadě filmů a v jednom z nich – v Kalamitě režisérky Věry Chytilové i hraje.
Markéta Irglová se nejvíce proslavila díky písni Falling Slowly, kterou napsala a nazpívala společně se svým někdejším partnerem – irským zpěvákem Glenem Hansardem. Píseň se stala základem nízkorozpočtového filmu Once a nakonec celkem překvapivě získala amerického Oscara za nejlepší filmovou hudbu. Tahle náhlá filmová sláva přinesla Markétě Irglové hudební úspěch, o kterém se většině českých muzikantů může jen zdát. Projeli s Glenem Hansardem celý svět a koncertovali v nejslavnějších sálech. Hollywoodský sen skončil rozchodem a Markétě nyní začala nová hudební etapa – sólová kariéra. Vysílání: 16.6., 21.35 hod., ČT2; Opakování: 17.6., ČT2., 22.6., ČT2.

Klobouček
Michal Pavlíček, obdivovaný kytarový mág, skladatel svérázných hříček i autor introvertních rockových opusů, stejně jako melodicky silných působivých balad, skladatel symfonické a scénické hudby se zcela původním rukopisem, vyhledávaný producent i mentor mladých hudebníků, je široce respektovanou individualitou, což konečně dokumentuje i řada vítězství a ocenění v odborných anketách. Cyklus televizních pořadů Klobouček nebo původně Na Kloboučku je jejich společným nápadem s Ondřejem Konrádem, který také těmito pořady provází. Vysílání: 17.6., 00.25 hod., ČT2; Opakování: 22.6., ČT2.

Count Basie
Klavírista, skladatel a hlavně šéf stylotvorného bigbandu Count Basie (1904–1984). V polovině třicátých let dvacátého století rozšířil combo z orchestru Bennieho Motena na devítičlennou sestavu a začal hrát v malém klubu Reno. Důležité bylo, že klub spolupracoval s Rádiem. Nedělní dvouhodinové přenosy band Counta Basieho zpopularizovaly. V roce 1936 rozhlasové vysílání zaslechl vlivný objevitel talentů, producent John Hammond a začal o nich psát do autoritativního časopisu Down Beat. Kapela kralující v Kansas City pak dobyla New York. V Basieho kapele byl sólista král. Aranžmá bylo v podstatě sugestivní background pro improvizující sólisty. A k těm patřili: tenorsaxofonisté Lester Young a Herschel Evans, trumpetisté Buck Clayton, Harry "Sweets" Edison nebo hráč na bicí Jo Jones. Podle znalců Basieho kapela byla nejrelaxovanějším bandem historie jazzu. Kouzlo celkového zvuku zajišťovala neuvěřitelně jemná rytmická sekce, která s kytaristou Freddiem Greenem ´netlačila na pilu´, pouze se vznášela. Samotný Count Basie byl skvělý doprovázeč. Jeho způsob doprovodu se proměňoval podle sólisty, cit pro rytmickou pulzaci měl přímo nadpozemský. V tomto nenapodobitelném případě takt lehounce našlapoval. Basieho swing "odsýpal" jak zákon káže. Vysílání: 19.6., 15.10 hod., ČT2.

Cesty víry: Gospel v Čechách a na Moravě
Gospely jsou původně duchovní písně amerických černochů, ale dávno se rozšířily i na jiné kontinenty. K nám se dostaly ve větší míře zhruba před deseti lety paradoxně ze Skandinávie, díky pražské studentce dánštiny, která v Aarhusu zabloudila cestou na mši, vešla do „špatného“ kostela a ocitla se na gospelové mši. Hudba ji natolik oslovila, že se rozhodla pořádat gospelové workshopy i u nás a díky tomu postupem doby v ČR vzniklo několik sborů, které se této hudbě věnují. Na přelomu dubna a května byl jubilejní desátý ročník workshopu v Praze a zároveň koncert jednoho z nejlepších českých sborů v Plzni. Další sbor je například v Uherském Hradišti. V Brně existují dva sbory a workshop s Claesem Wegenerem se konal na podzim 2010.
Pozoruhodná je atmosféra takových akcí, přístup, jaký zpěváci ke gospelu zaujímají - věřící z různých církví, nevěřící i hledající. Mimo jiné čeští přívrženci gospelu pořádají benefiční dílny a koncerty pro Nadaci pro kostní dřeň: Gospel (až) na dřeň. Vysílání: 19.6., 17.15 hod., ČT2; Opakování: 26.6., ČT2.

12.6.2011 12:06:17 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 45 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Hráči (Činoherní klub)

Články v rubrice - Z éteru

Hudební tipy 46. týden

Karel Kryl v Dánsku

13. komnata Terezie Kovalové
Nejznámější česká violoncellistka Terezie Kovalová bojovala s pocitem vyhoření ...celý článek


Hudební tipy 45. týden

Queen: Rock The World

Queen: Rock The World
Pozadí vzniku kultovního alba News of the World, které přineslo zásadní hity We Will ...celý článek



Časopis 45 - sekce