zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výtvarné tipy na 40. týden

Kostel sv. Máří Magdaleny

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Deset století architektury
Kostel sv. Máří Magdaleny
Ke konci 17. století přišel do Čech bavorský stavitel Kryštof Dientzenhofer. Na přelomu století pak dostal za úkol vystavět kostel svatého Mikuláše v Praze na Malé Straně. Na této stavbě se vyučil jeho syn Kilián Ignác, který mu pak pomáhal i při přestavbě břevnovského kláštera. V roce 1722 velmistr řádu Křížovníků s červenou hvězdou mu nabídl stavbu kostela v Karlových Varech, kde současný gotický kostel už přestal vyhovovat. Kilián Ignác vyhotovil plány, ale se stavbou se započalo až v roce 1733. Na místě starého kostela vyrostla barokní stavba přizpůsobená stávajícímu terénu. Kvůli termálním pramenům je podlaha kostela mírně skloněna a kolem základů je vybudován odvětrávací systém.

V architektuře kostela svaté Máří Magdaleny jsou patrné všechny koncepční zásady, které utvářejí neopakovatelný ráz Dientzenhoferova rukopisu - přísný racionalismus důsledně odlišuje mezi nosnými články konstrukce - pilíři a výplňovým zdivem, které zůstává holé. Zato hlavice sloupů, okenní špalety a římsy jsou zdobné a jemně profilované. Nad vchodem s monumentálním schodištěm je umístěno proporčně neobyčejně velké okno. Interiér je řešen za pomoci složitého průniku geometrických křivek. Na půdorysu stavby řešil Dientzenhofer složitý záměr - sjednotit centrální dojem a zachovat její podélnost, čehož dosahuje vysoce posazenou kupolí oválného tvaru. Kontrapunktický protipohyb konvexních a konkávních křivek vyvolává optickou iluzi pohybu. Rafinované osvětlení prostoru není statické a mění se s denní dobou díky četným oknům různého tvaru.
Čtveřice soch je dílem sochaře Jakuba Eberleho. Dne 1. 10. 1736 byl kostel slavnostně vysvěcen. Význam stavby, který přesáhl hranice Čech, spočívá v závěrečné syntéze prvků radikálního baroka a rakouských, italských a francouzských vlivů. Smrtí Kiliána Ignáce Dientzenhofera skončila v Čechách velká epocha monumentálního stavebnictví, zejména v oblasti sakrálních staveb.
Vysílání: 05.10., 13.45 hod., ČT2; Opakování: 07.10., ČT2.

Design pro život (3/6)
Proslavené návrhy francouzského designéra Philipa Starcka reflektují jeho posedlost trvanlivostí, nevyjímaje elektromobil, domácí větrnou turbínu a skládací, pojízdný vozík pro lidi s nedostatkem volného prostoru. Starckovi studenti se v této epizodě cítí jako ve svízelné situaci. Musí si totiž sami určit zadání. Chvíli trvá najít něco, co vás opravdu zaujme. Hrůza, to pomyšlení, že mohou dělat, co je napadne. Starck chce, abychom vyrukovali s nějakou drobností. Jenže tady i maličkost může znamenat velkou věc. Není nic špatného na tom vyrazit na kafe a provětrat si závity. Třeba to rozproudí tvůrčí energii. Navrhnout naprosto unikátní design od nuly je dost složité. Moc těžké. Mám podezření, že právě to je jeho záměr. Starck tvrdí: "Vím, že některé lidi překvapí, že po nich nechci navrhnout židli nebo vymyslet nový zubní kartáček. Podstatu netvoří design, jde nám o kreativitu".
Vysílání: 05.10., 15.55 hod., ČT2; Opakování: 09.10., ČT2., 12.10., ČT2.

Krásný ztráty
Po dvanáctiletém vladaření Milana Knížáka v Národní galerii veřejnost netrpělivě čekala na jméno jeho nástupce. Vybrán byl překvapivě muž, jehož dosavadní profesní kariéra neměla s výtvarným uměním nic společného. Vladimír Rösel, tento vystudovaný ekonom, se pohyboval většinou ve světě financí jako investiční bankéř a krizový manažer. Svůj vztah k výtvarnému umění dokládá mimo jiné faktem, že devět let působil v Národní galerii jako externí kustod a průvodce sbírkami a má zkušenosti se spoluprací se slavným Guggenheimovým muzeem. Teprve budoucnost tak ukáže, zdali je ekonomický manažer tou správnou osobou v čele velké národní kulturní instituce.
Dalším mužem na startu je rozhodně i David Mareček - hudebník, dirigent a manažer, který na začátku roku obsadil další významný ředitelský post v čele velké a po léta rozkolísané kulturní instituce. V čele České filharmonie se před ním za posledních dvacet let vystřídala celá řada ředitelů a šéfdirigentů. Aktivistická nálada v orchestru způsobila, že se v souvislosti s filharmonií psalo víc o protestech a stávkách, než o hudebních výkonech. Na rozdíl od Národní galerie do jejího čela přichází člověk z branže, jehož první kroky vypadají slibně. Zřejmě je to i pětiletou úspěšnou zkušeností v čele brněnské filharmonie, ve které doposud působil.
Vysílání: 06.10., 22.25 hod., ČT2; Opakování: 07.10., ČT2.

Blanka Matragi 2012
Energická a kreativní módní návrhářka a akademická malířka Blanka Matragi, jež získala v roce 2003 titul Významná česká žena, oslaví v roce 2012 třicet let své tvorby od založení svého módního salónu Blanka - Haute Couture v Beirutu, kde od roku 1980 žije. Právě tam se jí podařilo uspět v mezinárodní konkurenci v oděvní tvorbě v oblasti užitého a průmyslového designu. K jejím zákazníkům patří mimo jiné i vládnoucí královské rodiny z oblasti Perského zálivu, manželky politiků, diplomatů a také významné umělecké a podnikatelské osobnosti u nás i v zahraničí.
Česká televize odvysílá záznam její přehlídky z Obecního domu v Praze ze dne 5. října 2011.
Vysílání: 08.10., 20.00 hod., ČT2.

proStory - Postavy domů
Stavby oceňovaného českého architekta u nás i v zahraničí mají schopnost proměňovat se v čase. Dokazují to ostatně i postavy domů ve stejnojmenném dokumentu: majitel tiskárny v Českých Budějovicích vnímá novostavbu, v níž pracuje, jako Clinta Eastwooda, naproti tomu spolumajitel pražské galerie DOX budovu přirovnává k osobnosti Johna Malkoviche. Jak budou působit na diváka stavby, které jsou ke světu otevřené stejně jako lidé, kterým patří?
Vysílání: 08.10., 21.30 hod., ČT2; Opakování: 13.10., ČT2.

Toulky za uměním
Po českých a moravských galeriích s Eliškou Fučíkovou (5/8)
Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě sídlí v překrásném domě na Masarykově náměstí. Původně gotická stavba, upravená za renesance, tak poskytuje uměleckým sbírkám jedinečné prostředí. V galerii najdeme mimo jiné zastoupeno české krajinářství první poloviny 20. století, český kubismus, umění meziválečné generace, ale také expozici konkrétistů ze 60. let minulého století. Jihlavská galerie se ale také může pochlubit jedním světovým unikátem - stálou expozicí plastik nevidomým výtvarníků, které udivují svou nápaditostí a vyzrálostí.
Vysílání: 09.10., 09.15 hod., ČT2; Opakování: 12.10., ČT2., 14.10., ČT2.

2.10.2011 22:10:49 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 24 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Dobové drama Arvéd

Michal Kern (Arvéd)

Arvéd
Osudy tajemného okultisty Arvéda Smíchovského, který se zaprodal jak nacistům, tak po válce komunistů ...celý článek


Literární tipy 25. týden

Kafka - Milena

Kafka (5/6) - Milena
Jeden z největších spisovatelů 20. století ve víru tvorby, lásky i vnitřních démonů. P ...celý článek


Literární tipy 24. týden

Enid

Kafka (4/6) - Úřad
Jeden z největších spisovatelů 20. století ve víru tvorby, lásky i vnitřních démonů. Pre ...celý článek


Výtvarné tipy 25. týden

Ztracené poklady Egypta: Prokletí mumie

Mýty a fakta historie - Egypt (5/6)
Záhada Rosettské desky. Strhující příběh vzácného archeologického pokla ...celý článek


Výtvarné tipy 24. týden

Pařížské mosty – příběh stavebního inženýrství

Egypt (4/6)
Najde dobrodruh Belzoni zlatý poklad v chrámu Ramesse Velikého? Filmový cyklus BBC. V roce 1255 ...celý článek


Osudy zahradníka a cestovatele Benedikta Roezla

Král orchidejí

Král orchidejí
Jaké stopy zanechal na jihoamerickém kontinentu botanik Benedikt Roezl? (2004). Připravili K ...celý článek


Helena Třeštíková výročí

Helena Třeštíková

Na návštěvě u Heleny Třeštíkové
Ohlédnutí za ranou tvorbou dnes světoznámé tvůrkyně dokumentárních filmů s ...celý článek


Filmové tipy 24. týden

Miroslav Donutil (Atlas ptáků)

Atlas ptáků
Miroslav Donutil v hlavní roli strhujícího příběhu o tom, že nic není takové, jaké se zdá. Z ro ...celý článek


Psychologické drama o začátku nového světa

Běžná selhání

Běžná selhání
Svět prochází globálním kolapsem, ale trojice žen se pokouší žít své životy lépe a opravdověj ...celý článek


Filmové tipy 25. týden

Ivan Trojan (Jedna ruka netleská)

Jedna ruka netleská
Jiří Macháček a Ivan Trojan v černé komedii o věčném smolaři (2003). Film uvádíme u pří ...celý článek


Dokument Špion v FBI

Robert Hanssen

Špion v FBI
Robert Hanssen je zdánlivě rodinný typ, oddaný katolík a kariérní agent FBI. Přitom zradí důvěr ...celý článek


Velikáni filmu... Václav Marhoul

Václav Marhoul

11 barev ptáčete
Dokument zachycující vznik unikátního filmu Nabarvené ptáče, od režisérova zaujetí knižní ...celý článek



Časopis 24 - sekce