zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Filmové tipy 44. týden

Russell  Crowe - Čistá duše

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Noční filmový klub Na cestě
Život zamilované dvojice Amara a Luny se začne měnit poté, co je Amar vyhozen z práce a díky starému známému z vojny dostává místo počítačového lektora v odříznuté komunitě ortodoxních muslimů. Život v táboře má zcela jiná pravidla, rytmus a především pevný řád. Poté, co Amara dramaticky změní fundamentalistická komunita, řeší Luna osudové dilema. Druhý celovečerní film Jasmily Žbanićové, držitelky berlínského Zlatého medvěda za snímek Grbavica, stojí především na výborných hereckých výkonech Zrinky Cvitešićové, Leona Lučeva a Mirjany Karanovićové. Vysílání: 29.10., 23.30 hod., ČT2.

Chodníky slávy... Russell Crowe - Čistá duše
V roce 1947 je mladík John Forbes Nash přijat na prominentní univerzitu v Princetonu s pověstí mimořádně talentovaného matematika. Příliš se nepodobá svým vrstevníkům, neúčastní se jejich zábav. Nechodí na přednášky a žije ve vlastním, uzavřeném světě. Je přímo posedlý touhou po objevu nějaké originální myšlenky. Tu John nalezne. Vysokou školu opouští jako vědec, který svojí matematickou teorií převrátil naruby ekonomické teze, považované uplynulých sto let za neměnné. Rychle získává skvělé postavení a ožení se. Jednoho dne si ovšem i jeho žena Alicia musí připustit, že to, co bylo až dosud u Johna považováno za jistý druh podivínství, nejspíše souvisí s nějakým onemocněním...
Režisérem životopisně laděného snímku je Ron Howard, zkušený hollywoodský tvůrce, jehož jméno nalezneme pod řadou úspěšných titulů (Rodičovství, Oheň, Apollo 13, Výkupné). Příběh byl inspirován autentickým životním osudem Johna Forbese Nashe ml., nositele Nobelovy ceny za ekonomii, jenž léta musel léčit svoji psychickou chorobu.
Přepis knihy Čistá duše spisovatelky Sylvie Nasarové do přitažlivého filmového tvaru nebyl vůbec jednoduchý a mohl skončit fiaskem. Ron Howard byl ale dostatečně přesvědčen o kvalitě scénáře, v němž nechybějí imaginární postavy a špionážní zápletka, a také zvolil působivou formu vyprávění, umožňující vidět svět i hlavního hrdinu jeho vlastníma očima. Velký přínosem nepochybně bylo promyšlené herecké obsazení hlavní role, kterou skvěle ztvárnil Russell Crowe (L. A.- Přísně tajné, Životní zkouška, Gladiátor). Film byl oceněn čtyřmi Oscary (za nejlepší film, za režii - Ron Howard, za ženský herecký výkon ve vedlejší roli - Jennifer Conellyová a za scénář podle původní předlohy - Akiva Goldsman), dále čtyřmi Zlatými glóby (za nejlepší film v kategorii drama, za mužský herecký výkon - Russell Crowe, za ženský herecký výkon ve vedlejší roli - Jennifer Connellyová, za scénář - Akiva Goldsman), a také řadou jiných cen. Vysílání: 30.10., 22.20 hod., ČT2.

Světové filmové perly Serge Gainsbourg - heroický život
Pyšné Francii zazpíval parodii Marseillaisy v rytmu reggae, v přímém přenosu si zapaloval cigarety bankovkami, svedl sex-symbol Brigitte Bardot v dobách její největší slávy, jeho duet s Jane Birkin „Je t'aime... moi non plus“ odmítli hrát v několika zemích kvůli obscénnímu textu. Serge Gainsbourg byl provokatér a skandalista stejně jako skvělý hudebník a umělec. V porovnání s jeho životem jsou všichni pověstní rebelové 20. století jen vzteklé děti. Koho urazil a svedl, jaké hity nesou jeho rukopis a kam až sahalo jeho charisma, ukáže film Gainsbourg, který je stejně zábavný a bouřlivý jako celý Gainsbourgův život. Vysílání: 31.10., 22.25 hod., ČT2.

Filmový klub Strýček Búnmí
Thajský solitér Apichatpong Weerasethakul si získal věhlas na filmových festivalech coby tvůrce s výrazně osobitým filmovým jazykem i vnímáním samotného média. Jeho kontemplativní snímky jakoby pohroužené do úrovně vědomí zásadně odlišného od hektické existence přelomu tisíciletí představují filmové imprese niterných pocitů či úvah. Pomalu, ale při tom soustředěně se vinou skrze krajinu ohledávaných významů a pomaličku diváka vyzvedávají ze všednosti a zaplétají ho do uhrančivé sítě vyprávění. Právě svou radikální odlišností a atmosférou na hraně meditace a transu okouzlil režisérův poslední celovečerní projekt porotu zasedající na Mezinárodním filmovém festivalu Cannes v roce 2010, která mu udělila hlavní cenu. Strýček Búnmí pojednává o titulním hospodáři, jehož na sklonku života přicházejí navštívit jednak známí, ale také duch jeho manželky i dávno ztracený syn, který podlehl svodům lesních přízraků a sám se stal jedním z nich. V této společnosti hrdina vzpomíná na události posledních let i na své předchozí inkarnace. Snímek vznikl podle příběhu sepsaného buddhistickým mnichem jménem Phra Sripariyattiweti o muži, který při meditování dokázal vidět své předchozí životy. Strýček Búnmí náleží do volné série režisérových audiovizuálních projektů Primitive, která pojednává o oblasti okolo vesnice Nabua v severozápadní thajské územní oblasti Isan. Místo, kde v roce 1965 došlo ke krvavé vojenské akci proti sympatizantům s komunismem, Weerasethakul ohledává nikoli za cílem politického poselství, nýbrž coby osobní prostor vzpomínek, umírání a přeměny. Vysílání: 03.11., 23.15 hod., ČT2.

Co vlastně ženy chtějí
Český (a výrazně mužský) název amerického filmu scenáristy a režiséra Rodriga Garcii (syna slavného spisovatele Gabriela Garcíi Márqueze) Co vlastně ženy chtějí připomíná titul hollywoodské komedie Po čem ženy touží. Jedná se však o snímek zcela jiného druhu, jehož původní název (v překladu Co je na ní znát už od pohledu) upozorňuje na jinou rovinu ženského projevu, totiž na touhy, jež u hrdinek vyplouvají na povrch bez jejich přičinění, či dokonce proti jejich vůli. V pěti povídkách se autor věnuje ženám různých povah a postavení, jež se všechny trápí kvůli vlastní nenaplněné existenci. Každá z nich si to uvědomí většinou díky někomu, kdo dokáže její skrývané touhy zvenčí rozpoznat: rozvedená lékařka Keenerová (Glenn Closeová) si teprve díky mladé kartářce Christine (Calista Flockhartová) přizná, že svého kolegu miluje marně, nechtěně těhotná ředitelka banky Rebecca (Holly Hunterová) má své zrcadlo ve špinavé tulačce Nancy, spisovatelka dětských knížek Rose (Kathy Bakerová) nachází cestu k sobě díky dospívajícímu synovi, nevidomá Carol (Cameron Diazová) dokáže přesně odhadnout motiv sebevraždy, kterou vyšetřuje její sestra Kathy (Amy Brennemanová), zatímco té zase otevře oči její slepá žákyně? - Křehké příběhy jsou plné vnějších (některé postavy přecházejí z povídky do povídky) i vnitřních vazeb. Rodrigo García oprávněně spoléhá především na mimořádně kvalitní a zároveň hvězdné herecké obsazení, vesměs v neobvyklých rolích. Na vymezené ploše svým představitelkám poskytl maximální prostor, neboť většina děje se odehrává v dlouhých, divadelně vystavěných dialozích, jež jsou pro noblesní herecké interpretky vděčnou partiturou. Vysílání: 04.11., 00.15 hod., ČT2.

29.10.2012 06:10:30 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 22 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Výtvarné tipy 23. týden

Tom of Finland

Egypt (3/6)
Faraón a dobrodruh. V roce 1817 objevil Giovanni Belzoni v Údolí králů největší hrobku, rozsáhl ...celý článek


Franz Kafka – 100 let

Amerika

Franz Kafka – známý neznámý
Slavný spisovatel a jeho dílo mezi mýtem a skutečností. Nový dokumentární ...celý článek


Životy slavných - Edvard Munch

A. Ekker Strande (Munch)

Munch
Čtyři tváře jednoho z největších umělců své doby. Norské životopisné drama (2023). Hrají: A. Ekker St ...celý článek


Tragický příběh romského chlapce

Cigán

Cigán
Příběh čtrnáctiletého romského chlapce, který prochází poznáním neúprosných zákonů vlastní komunity v ...celý článek


Kobry a Užovky příběh dvou bratrů

Kobry a Užovky

Kobry a užovky
Kryštof a Matěj Hádkovi v dramatickém příběhu dvou bratrů, kteří jsou si blízcí i vzdálení z ...celý článek


Tenká červená linie

Tenká červená linie

Tenká červená linie
Válka v lůně přírody. Bitva v srdci člověka. Slavné a hvězdně obsazené válečné drama Te ...celý článek


Sladké hry minulého leta Juraje Herze

Sladké hry minulého leta

Sladké hry minulého leta
Toužila vzlétnout ke slunci, a přitom sama zářila mnohem víc. Slovenský film podle ...celý článek


Filmové tipy 22. týden

Boxér

Tátova volha
Matka s dcerou se vydávají ve starém autě za nečekaným tajemstvím a skrytými vztahy zemřelého ...celý článek


Film Franca Zeffirelliho s Cher

Čaj s Mussolinim

Čaj s Mussolinim
Hold velkodušnosti a odvaze britských dam, které svůj odpolední čaj pijí přesně ve čtyři b ...celý článek


Kukuřičný ostrov oceněný Křišťálovým glóbem

Kukuřičný ostrov

Kukuřičný ostrov
Život dědy a vnučky na úrodném ostrůvku uprostřed řeky Inguri – dárkyně života, ale ...celý článek


Životem a dílem Gerharda Richtera

Nikdy neodvracej zrak

Nikdy neodvracej zrak
„Krásné je vše, co je pravdivé.“ Výpravné drama, inspirované životem Gerh ...celý článek


Výtvarné tipy 22. týden

Benátky

Mýty a fakta historie - Egypt (2/6)
Prokletí Tutanchamona. Příběh nejslavnějšího archeologického objevu vše ...celý článek


Filmové tipy 23. týden

Definice lásky

Modelář
Film Petra Zelenky a jeho přátel o tom, že něco je ve vzduchu. Hrají: K. Hádek, J. Mádl, V. Khek Ku ...celý článek


Věra Plívová-Šimková - 90 let

Věra Plívová-Šimková

Věra Plívová-Šimková
Dokumentární portrét režisérky, která se nesmazatelně zapsala do dějin české kinematog ...celý článek


100. výročí úmrtí Franze Kafky

Franz Kafka

Kafka (2/6)
Jeden z největších spisovatelů 20. století ve víru tvorby, lásky i vnitřních démonů. Premiéra s ...celý článek


Velikáni filmu... Jean-Louis Trintignant

Atentát v Paříži

Atentát v Paříži
Jean-Louis Trintignant, Gian-Maria Volonté a Michel Piccoli v hlavních rolích dramatu insp ...celý článek



Časopis 22 - sekce

DIVADLO

Zemřel Jan Kačer

Jan Kačer

Jan Kačer (*3. října 1936 Holice - †24. května 2024) vystudoval divadelní režii na pražské DAMU (absolvo celý článek

další články...

HUDBA

Childish Gambino: poprvé v O2 areně

Childish Gambino

Na co sáhne, to promění ve zlato. Donald Glover aka Childish Gambino se vrací na koncertní pódia. Čtyřnásobný celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Vídeňští filharmonici vzdají hold Bedřichu Smetanovi

Koncert v parku zámku Schönbrunn (Foto: Niklas Schnaubelt)

V pátek 7. června zvou Vídeňští filharmonici na 21. ročník svého tradičního Letního nočního koncertu v kulisác celý článek

další články...