zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Šumné stopy – Bulharsko

Ministerstvo obrany - Sofie

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Architekt David Vávra a režisér Radovan Lipus, objevitelé pozapomenutých českých architektů, kteří našli uplatnění v zahraničí, se vydali do Bulharska, aby ve dvou dílech sledovali stopy aktivit rodinné firmy bratří Prošků a Václava Adolfa Koláře.

Jak už bývá zvykem, podnikaví Češi nezůstávali většinou jen u svého oboru, ale dokázali využít situace a být úspěšní i v jiných podnikatelských směrech. Platí to plně o prvním z rodiny, o inženýru Jiřím Proškovi, narozeném v roce 1874 v Berouně (kde o jeho existenci nebýt tohoto seriálu neměli ani potuchy), který se dostal do Bulharska jako zaměstnanec barona Hirsche na stavbě železnice do Konstantinopole už někdy v roce 1870.

V roce 1877 vypukla rusko- turecká válka a Jiří Prošek si ke své funkci železničního inženýra přibral válečné zpravodajství a stal se válečným korespondentem, skrze nějž se Evropa dozvídala o dění na Balkáně. Nesledoval válku jen z bezpečné vzdálenosti, zapojil se přímo do válečných akcí. Nechal rozebrat jednu část kolejí nad Odrinem a překazil tak včasnou dopravu tureckých vojenských posil na místo bojů, což umožnilo definitivní ruské vítězství v průsmyku Šipka. Za svou statečnost byl Jiří Prošek po vyhlášení nezávislého bulharského státu vyznamenán ruským carem Alexandrem II. řádem Zlaté šavle.

V té době dorazil do Bulharska také jeho bratr Theodor - po bulharsku Bogdan a oba bratři patrně silně postrádající kvalitní české pivo založili společně pivovar - v té době nejmodernější na Balkáně. Budova pivovaru v Sofii bohužel nepřežila rok 2004, kdy byla zbourána a nahrazena moderním shopping centrem, dodnes ale stále funguje sofijská pivnice U Prošků. Oficiálně ustavili bratři Proškové společnou firmu v roce 1895, kde podle obchodního rejstříku bylo stavebnictví až na třetím místě za pivovarnictvím a vydáváním novin. Firma byla činná pod vedením následníků až do roku 1947, ve kterém ji znárodnili komunisti.

Mezitím se v Sofii etablovali další Proškové, rovněž bratři Josef a Václav, bratranci Jiřího-Georgiho a Bogdana, rovněž ze stavitelské branže. Proškové se podstatně zasloužili o to, že se z provinčního města, které původně nečítalo ani dvacet tisíc obyvatel, vyvinula dnešní více než milionová bulharská metropole. Vedle samostatných staveb jako je např. neorenezanční budova parlamentu z let 1884 - 6, mosty Orlí a Lví z roku 1891, budova pivovaru, po nichž nás provedl zasvěcený průvodce v bulharském kroji David Vávra, jsou Proškové autory regulačních plánů.

Proškové byli aktivní i mezi krajany a zasloužili se o vznik Národního domu TGM (1921), v němž působila česká škola a knihovna a který česká menšina v Bulharsku využívá dodnes. Zatímco Jiří a Bogdan trávící svá léta se svými rodinami ve společném domě v Sofii zde i zemřeli ve stejném roce (1905) a jsou zde pochováni, vrátili se Václav s Josefem domů (v roce 1913 umírá v Berouně Václav a v roce 1928 v Praze Josef).

Na základě odhalených faktů se rozhodlo město Beroun na jejich počest pojmenovat ulici. Dalším českým stavitelem byl Václav Adolf Kolář (*1841), kterého pojilo s Proškovými přátelství i když je známo, že mezi krajany v Bulharsko panovala často stejná nevraživost jako ve společnosti v Čechách. Kolář se usadil v Bulharsku až po svých cestách v Turecku a Rumunsku a jeho kariéra zde byla blesková. Už v roce 1878 se stal prvním hlavním architektem městské správy a v této funkci vytvořil první moderní plán centra Sofie, vyprojektoval celou řadu budov, do nichž je divákům umožněno nahlédnout - i když jde o tak citlivé lokality jako např. ministerstvo obrany, vojenský klub nebo vojenská akademie. Podle jeho plánů bylo postaveno neorenezanční divadlo, jehož prvním ředitelem byl rovněž Čech Josef Šmahel. Kolářovu budovu hlavního sofijského nádraží potkal stejný osud jako pivovar Prošků - nepřežila sedmdesátá léta, kdy byla nahrazena běžným příkladem sorely.

11.2.2013 20:02:51 HelKo | rubrika - Z éteru

Časopis 24 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Proč bychom se netěšili na Smetanu (MdB)

Články v rubrice - Z éteru

Filmové tipy 25. týden

Ivan Trojan (Jedna ruka netleská)

Jedna ruka netleská
Jiří Macháček a Ivan Trojan v černé komedii o věčném smolaři (2003). Film uvádíme u pří ...celý článek


Helena Třeštíková výročí

Helena Třeštíková

Na návštěvě u Heleny Třeštíkové
Ohlédnutí za ranou tvorbou dnes světoznámé tvůrkyně dokumentárních filmů s ...celý článek


Dobové drama Arvéd

Michal Kern (Arvéd)

Arvéd
Osudy tajemného okultisty Arvéda Smíchovského, který se zaprodal jak nacistům, tak po válce komunistů ...celý článek


Výtvarné tipy 25. týden

Ztracené poklady Egypta: Prokletí mumie

Mýty a fakta historie - Egypt (5/6)
Záhada Rosettské desky. Strhující příběh vzácného archeologického pokla ...celý článek


Psychologické drama o začátku nového světa

Běžná selhání

Běžná selhání
Svět prochází globálním kolapsem, ale trojice žen se pokouší žít své životy lépe a opravdověj ...celý článek


Literární tipy 25. týden

Kafka - Milena

Kafka (5/6) - Milena
Jeden z největších spisovatelů 20. století ve víru tvorby, lásky i vnitřních démonů. P ...celý článek


Osudy zahradníka a cestovatele Benedikta Roezla

Král orchidejí

Král orchidejí
Jaké stopy zanechal na jihoamerickém kontinentu botanik Benedikt Roezl? (2004). Připravili K ...celý článek


Literární tipy 24. týden

Enid

Kafka (4/6) - Úřad
Jeden z největších spisovatelů 20. století ve víru tvorby, lásky i vnitřních démonů. Pre ...celý článek


Výtvarné tipy 24. týden

Pařížské mosty – příběh stavebního inženýrství

Egypt (4/6)
Najde dobrodruh Belzoni zlatý poklad v chrámu Ramesse Velikého? Filmový cyklus BBC. V roce 1255 ...celý článek


Filmové tipy 24. týden

Miroslav Donutil (Atlas ptáků)

Atlas ptáků
Miroslav Donutil v hlavní roli strhujícího příběhu o tom, že nic není takové, jaké se zdá. Z ro ...celý článek


Velikáni filmu... Václav Marhoul

Václav Marhoul

11 barev ptáčete
Dokument zachycující vznik unikátního filmu Nabarvené ptáče, od režisérova zaujetí knižní ...celý článek


Dokument Špion v FBI

Robert Hanssen

Špion v FBI
Robert Hanssen je zdánlivě rodinný typ, oddaný katolík a kariérní agent FBI. Přitom zradí důvěr ...celý článek



Časopis 24 - sekce