zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Tichá síla Liu Xia

Tichá síla Liu Xia

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Černobílé fotografie zakázané čínské básnířky a fotografky, které představí výstava TICHÁ SÍLA LIU XIA, poodhalují neoficiální čínskou realitu podléhající represím a cenzuře. Liu Xia je ženou držitele Nobelovy ceny míru a politického vězně Liu Xiaoboa, který si v současné době odpykává 11 - letý trest za „podrývání bezpečnosti státu“. Od roku 2010 je Liu Xia držena v nezákonném domácím vězení.
Přestože se pekingskou intelektuální komunitou uznávaná autorka nepovažuje za politickou aktivistku, dlouhodobě bojuje za svobodu slova. Její tvorba je v Číně zakázána od roku 1989, kdy se její manžel Liu Xiaobo účastnil červnové demonstrace na Náměstí nebeského klidu. V prosinci 2009 byl Liu Xiaobo odsouzen k trestu odnětí svobody v délce 11 let za spoluautorství liberálního manifestu Charta 08, v němž požadoval zahájení diskuze o zavedení demokracie v zemi. Tuto výzvu, inspirovanou Chartou 77 a myšlenkami Václava Havla, podepsaly desítky tisíc čínských občanů včetně předních zástupců akademické a umělecké scény. Od roku 2010, kdy byl Xiaobo oceněn Nobelovou cenou míru, je jeho žena Liu Xia držena v izolaci bez možnosti komunikovat s okolním světem.

Její černobílé fotografie, které představí výstava Tichá síla Liu Xia, vznikaly v letech 1996 – 1999 během nuceného pobytu jejího manžela v pracovním táboře a poukazují na neoficiální čínskou realitu, jejíž součástí jsou cenzura a represe. Podivné panenky na fotografiích, které Liu Xia nazývá „ošklivá mimina“, se potulují krajinou Pekingu a snaží se nepochopitelné čínské cenzuře uniknout. Přestože se nemohou hýbat a působí pasivně, jsou panenky ztělesněním hněvu a vzdoru.
„Ty fotografie jsem vyvezl z Číny a začal je vystavovat po světě. Nakonec se dostaly až do Prahy, kde měly být původně na přání Václava Havla poprvé vystaveny. Jsem rád, že se nám společně s Centrem současného umění DOX podařilo fotografie do Prahy přivézt a splnit tak, i když bohužel s několikaletým zpožděním, jedno z velkých přání Václava Havla“, říká kurátor výstavy Guy Sorman.
Záměrem výstavy, která měla svou premiéru v Paříži v říjnu 2011 a kterou dosud představila řada světových galerií, je upozornit ve světě na nezákonné věznění Liu Xiaoboa a tvrdá opatření vůči Liu Xia, na níž 17. 2. 2014 Amnesty International vydala tzv. „urgent action“ kvůli jejímu kritickému zdravotnímu stavu způsobenému dlouhodobou izolací.
Partnerem výstavy je Amnesty International Czech Republic.
Výstavu můžete vidět v Centru současného umění DOX do 9. 6. 2014.

9.3.2014 15:03:46 DePe | rubrika - Výstavy

Časopis 22 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Výstavy

Nové realismy

Expozice Nové realismy (Foto: Jan Kolský)

Pojmem nové realismy se rozumí širší spektrum dobově aktuálních realistických přístupů zahrnujících oblasti tv ...celý článek


Od Michelangela po Callota

Od Michelangela po Callota: Umění grafiky manýrismu

Umění grafiky manýrismu je k vidění ve Valdštejnské jízdárně do 11. srpna 2024. Manýrismus se zrodil v I ...celý článek



Časopis 22 - sekce

DIVADLO

Tři životy Vladimíra Pucholta

Vladimír Pucholt

Tři životy Vladimíra Pucholta
Dokumentární film o zásadních životních posunech herce, který se na vrcholu p celý článek

další články...

HUDBA

V Praze naživo zazní hity kapely Fleetwood Mac

Rumours of Fleetwood Mac

Fanoušci americko-anglické rockové formace Fleetwood Mac si budou moci své oblíbené hity znovu vychutnat naživ celý článek

další články...