zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Legenda jménem Kubelík

Dirigent Rafael Kubelík

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Dokument o krásném uměleckém a lidském vztahu otce Jana a syna Rafaela, který před 70 lety dirigoval první koncert MHF Pražské jaro 1946. Scénář J. Pilka. Režie M. Suchánek.
Dirigent Rafael Kubelík, syn slavného houslového virtuosa, byl po krátkém angažmá v brněnské opeře jmenován v roce 1942 uměleckým ředitelem České filharmonie. Tehdy mu bylo 28 let. Není bez zajímavosti, že o čtyři roky později s naším prvním orchestrem zahajoval i uzavíral první ročník mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro.

„Můj otec mi dal vlastně celý hudební svět do vínku, jemu jsem vděčný za všechno“, řekl dirigent světového renomé Rafael Kubelík (29. 6. 1914 – 11. 8. 1996) u příležitosti svého posledního koncertu v listopadu 1991 v Praze a pokračoval: „Když zemřel, věděl jsem, že nezemřel, že žije ve mně dál. Každé slovo o něm není dostatečně silné, není dostatečně krásné, není dostatečně věrné, není dostatečně svaté. Nemůžu nic víc říct, než bez něho bych nebyl.“
Po únorovém komunistickém puči v létě roku 1948 Rafael Kubelík emigroval. Postupně se vypracoval v jednu z největších dirigentských osobností své doby. V letech 1950–1953 stál jako umělecký ředitel a dirigent v čele Chicagského symfonického orchestru, pak byl v polovině padesátých let minulého století jmenován hudebním ředitelem Královské opery Covent Garden v Londýně, kde působil do roku 1958. Po období častého hostování (Vídeňská či Izraelská filharmonie) byl v letech 1961–1979 šéfdirigentem symfonického orchestru Bavorského rozhlasu v Mnichově, ze kterého vytvořil přední světové hudební těleso. Současně působil v Metropolitní opeře v New Yorku.
Po obnovení demokracie v Československu přijel po dlouhém období emigrace zpět do vlasti, aby po 42 letech stanul za dirigentským pultem České filharmonie právě při provedení Smetanovy Mé vlasti na Mezinárodním hudebním festivalu Pražské jaro 1990.
Místem posledního odpočinku otce Jana a syna Rafaela se stal Slavín na Vyšehradském hřbitově v Praze v blízkosti hrobu Bedřicha Smetany.
Vysílání: 12.5., 21.35 hod., ČT art

2.5.2016 15:05:35 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 44 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Janáček Brno 2024

Články v rubrice - Z éteru

Tajemství života Bedřicha Smetany

Tajemství života Bedřicha Smetany

Tajemství života Bedřicha Smetany
Co bylo skutečnou příčinou smrti zakladatele české národní hudby? Názory ...celý článek


Bedřich Smetana a Rusalka ze Scaly

Bedřich Smetana

Smetana
Příběh vzdoru, touhy, hledání inspirace a síly. Bedřich Smetana v posledních patnácti letech svého ...celý článek


Spojené národy tance a Hamburský balet

Spojené národy tance

Spojené národy tance: Japonsko
Japonský tanec je hrou symbolů, probouzí fantazii jak umělců, tak diváků. F ...celý článek



Časopis 44 - sekce

HUDBA

Hooverphonic oslaví v Praze 25 let od vydání alba

Hooverphonic (Foto: Nick Rosseel)

Před pětadvaceti lety jsme zažili přelom milénia a taky jsme měli možnost za čerstva slyšet jedno z nejikoničt celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Výtvarné tipy 45. týden

Renoir a dívka s modrou stuhou

Evropské zámky
Cestovatelské tipy z Německa, Francie, Vídně, Anglie a Rumunska. Německý magazín z cyklu Eur celý článek

další články...