zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Literární tipy 27. týden

Roman Skamene (Princ a chuďas)

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Princ a chuďas (1/2) - Králova smrt
Dobrodružný příběh ze staré Anglie o jedné podivuhodné záměně. Roman Skamene ve dvoudílném televizním filmu podle stejnojmenného románu Marka Twaina (1971). Dále hrají: J. Bláha, L. Pešek, O. Sklenčka, P. Kostka, M. Růžek, M. Macháček a další. Scénář O. Vogeltanz. Kamera F. Vlček. Režie L. Ráža. Pro dnešní sváteční ráno jsme pro vás vybrali krásný příběh plný napětí a dobrodružství. Dvoudílný televizní film byl natočen v roce 1971 podle stejnojmenného románu Marka Twaina. Příběh, v němž náhoda svede dohromady dva chlapce, podobné si jako vejce vejci, a způsobí tak v jejich životě zásadní změnu, se odehrává v Anglii v době panování Jindřicha VIII.. Fantazie velkého vypravěče si trochu pohrála s historií a vytvořila pohádku, ve které, jak už to bývá, vyhrává dobro nad zlem. A jak to všechno začalo? Jednoho podzimního dne se v Londýně chudé rodině narodí chlapec. Ve stejnou chvíli se na svět přihlásí miminko stejného pohlaví i v královské rodině. Následníka trůnu pojmenují Edward, chudému děťátku dají jméno Tom. Uplyne nějaký čas... Tom se vloupá do domu královského dodavatele, aby ukradl zásoby. Vyruší ho však stráž. Nepodaří se mu prchnout, a tak se schová do koše. Zásobovači jej odnesou na hrad. Dostane se tak až do koupelny samotného prince Edwarda, kde se oba chlapci setkávají... Působivý příběh s využitím záměny osob poskytl příležitost ke skvělým hereckým výkonům. V hlavní dvojroli zazářil tehdy 17letý R. Skamene, v řadě dalších se objevila plejáda výborných českých herců – P. Kostka, L. Pešek, J. Bláha, O. Sklenčka, V. Šmeral a další.
Vysílání: 05.7., 07.15 hod., ČT1

Princ a chuďas (2/2) - Zrození krále
Dobrodružný příběh ze staré Anglie o jedné podivuhodné záměně. Roman Skamene ve dvoudílném televizním filmu podle stejnojmenného románu Marka Twaina (1971). Dále hrají: P. Kostka, J. Bláha, L. Pešek, M. Stehlík, M. Růžek, R. Jelínek, M. Macháček a další. Scénář O. Vogeltanz. Kamera F. Vlček. Režie L. Ráža. Pro dnešní sváteční ráno jsme pro vás připravili druhou část televizního filmu, který byl natočen podle stejnojmenného románu Marka Twaina. Co se stalo, když si mladý princ vyměnil šaty se svým chudým dvojníkem? Princ se rázem stal jedním z nejubožejších, zatímco chuďas je postaven před nesnadný úkol panovníka, a oba tak poznávají svou Anglii z jiné stránky, než ji dosud viděli. Edvard zažívá ústrky mezi spodinou a jen jeho věrný mužný ochránce Hendon je mu oporou, za což se mu mladý panovník odmění, když se role v závěru filmu opět obrátí. Každý z chlapců je tak o poznání bohatší a traduje se, že za vlády Edvarda se stala Anglie k lidem přívětivější. Opět se můžete těšit na tehdy 17letého R. Skamene, který zazářil v hlavní dvojroli prince-chuďase, i řadu dalších skvělých herců – P. Kostku, J. Bláhu, L. Peška, M. Růžka či M. Macháčka.
Vysílání: 06.7., 07.15 hod., ČT1

Vojna a mír - Andrej Bolkonskij
Adaptace nesmrtelného románu L. N. Tolstého v režijním pojetí Sergeje Bondarčuka. První díl čtyřdílné ruské filmové epopeje oceněné Oscarem (1965). Hrají: V. Tichonov, S. Bondarčuk, A. Vertinská, L. Saveljevová, O. Tabakov a další. Když se Sergej Bondarčuk rozhodl počátkem šedesátých let zfilmovat klasickou ruskou epopej Lva Nikolajeviče Tolstého Vojna a mír, nebyl první. Již v roce 1915 se o totéž pokusil ruský režisér Jurij Protazanov a především (velice úspěšně) v roce 1956 americký režisér King Vidor. Bondarčukův opus, jehož realizaci v letech 1965–67 bedlivě střežily oči celého kulturního Ruska, vyrostl ve skutečnou epopej, velkofilm v širokoúhlém formátu, v němž Tolstého román ožil téměř slovo od slova. Sugestivní líčení válečných bitev ruských vojsk s Napoleonem, v románu široce rozepsané, přenesl Bondarčuk na plátno velkorysým gestem, za účasti nedozírných davů komparsistů, koní a kamerových efektů. Bitevní scény Vojny a míru vstoupily do historie filmu – zejména obrazy z rozhodující bitvy u Borodina, která trvá na plátně téměř 45 minut! Do hlavních rolí ústřední milostné trojice obsadil režisér známého ruského herce Vjačeslava Tichonova (Andrej Bolkonskij), sám sebe (Pierre Bezuchov) a mladičkou, tehdy naprosto neznámou baletku Ljudmilu Saveljevovou do role Nataši Rostovové. Konečná verze filmu měla více než osm hodin a stala se v pravém slova smyslu senzací. Již první dokončená část v roce 1965 získala Hlavní cenu na MFF v Moskvě. V roce 1968 získala již kompletní epopej Oscara za nejlepší zahraniční film roku, Cenu newyorských filmových kritiků v téže kategorii, byla jmenována jedním z pěti nejlepších filmů roku a v roce 1969 oceněna Zlatým glóbem za nejlepší zahraniční film roku. V první části filmu, nazvané Andrej Bolkonskij, se ocitáme v Petrohradě roku 1805. Osvícená ruská společnost je znepokojena zprávami z neklidné Evropy, Napoleon Bonaparte koná vojenské přípravy, válka je nevyhnutelná. Mladý kníže Andrej Bolkonskij odchází do války. Svou mladou ženu, těhotnou Lízu, odváží na venkov k otci. Mezitím se Pierre Bezuchov poprvé setkává s Natašou na plese u Rostovových u příležitosti Natašiných narozenin. Andrej se loučí se svým přísným otcem, odjíždí na frontu a stává se pobočníkem generála Kutuzova.
Vysílání: 06.7., 20.20 hod., ČT art

26.6.2017 08:06:42 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 25 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Příběhy filmových legend

Nicole Kidmanová

Nicole Kidmanová: oči dokořán
Narodila se na Havaji, ale je nejzářivější australskou hvězdou všech dob. Fra ...celý článek


Literární tipy 26. týden

Kniha snů Karen Blixenové

Kafka (6/6) - Dora
Jeden z největších spisovatelů 20. století ve víru tvorby, lásky i vnitřních démonů. Pre ...celý článek


Sarajevský atentát 1914 – 110 let

Sarajevo 1914

Sarajevo 1914
Konspirace v pozadí události, která zahájila první světovou válku. Koprodukční film České tel ...celý článek


Ivan Trojan – 60 let

Ivan Trojan (Šarlatán)

Šarlatán
Měl výjimečné léčitelské schopnosti, ale musel bojovat i s vlastními démony. Drama inspirované živ ...celý článek


Dokument Špion v FBI

Robert Hanssen

Špion v FBI
Robert Hanssen je zdánlivě rodinný typ, oddaný katolík a kariérní agent FBI. Přitom zradí důvěr ...celý článek


Filmové tipy 26. týden

Hrdinové z Telemarku

Tak tohle je ten svět...
Skvělý režisér nestárnoucích filmových komedií Oldřich Lipský, od jehož narození u ...celý článek


Helena Třeštíková výročí

Helena Třeštíková

Na návštěvě u Heleny Třeštíkové
Ohlédnutí za ranou tvorbou dnes světoznámé tvůrkyně dokumentárních filmů s ...celý článek


Mexické drama Bez zvláštních znamení

Bez zvláštních znamení

Bez zvláštních znamení
Putování matky za ztraceným synem syrovou krajinou severního Mexika – končinam ...celý článek


Dobové drama Arvéd

Michal Kern (Arvéd)

Arvéd
Osudy tajemného okultisty Arvéda Smíchovského, který se zaprodal jak nacistům, tak po válce komunistů ...celý článek


Literární tipy 25. týden

Kafka - Milena

Kafka (5/6) - Milena
Jeden z největších spisovatelů 20. století ve víru tvorby, lásky i vnitřních démonů. P ...celý článek


Výtvarné tipy 25. týden

Ztracené poklady Egypta: Prokletí mumie

Mýty a fakta historie - Egypt (5/6)
Záhada Rosettské desky. Strhující příběh vzácného archeologického pokla ...celý článek


Výtvarné tipy 26. týden

Renoir: portrétista proměn

Velká Británie z výšky II: Národní poklady
Karel III. jako nový panovník Spojeného království spravuje male ...celý článek


Filmové tipy 25. týden

Ivan Trojan (Jedna ruka netleská)

Jedna ruka netleská
Jiří Macháček a Ivan Trojan v černé komedii o věčném smolaři (2003). Film uvádíme u pří ...celý článek



Časopis 25 - sekce