zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Po Hamatsu opět Stavovské

Martina Zadro (Pamina) a Jiří Sulženko (Papageno) (Foto H. Smejkalová)

  

Soubor opery Národního divadla v Praze se vrátil z měsíčního úspěšného turné po Japonsku, kde představil Kouzelnou flétnu a Dona Giovanniho W. A. Mozarta. Kouzelná flétna v režii Davida Radoka měla premiéru v japonském městě Hamamatsu, s nímž má soubor navázáné kulturní partnerství. Nyní bude tato opera uvedena v pražské premiéře ve dnech 13. a 14. února na domovské mozartovské scéně ve Stavovském divadle.
Při zájezdu v Japonsku navštívil soubor celkem jedenáct měst. Obě Mozartovy opery byly uvedeny celkem šestnáct krát. Shlédlo je přes dvacettři tisíc diváků. Pan Vačkář, tlumočník zájezdu k tomu dodává: "Není divu. Národní divadlo má v Japonsku určitou prestiž. Například třicetpět japonských kritiků zařadilo do žebříčku nejúspěšnějších inscenací roku 1999 operu Její Pastorkyňa v nastudování tohoto divadla." Pro sólisty bylo potěšující, když za nimi chodili diváci s programem z předchozích turné a žádali o podpis. Například sólista Luděk Veler byl takto zastaven v obchodě.

Vedle úspěchu uměleckého nelze popřít i efekt finanční. Ředitel Národního divadla Jiří Srstka konstatoval: "Finanční výnos je za 16 představení dokonce dvakrát vyšší než za 21 představení v měsíci v Praze." Jaká je tedy budoucnost dalších zájezdů opery do zahraničí? Vzhledem k nákladnosti je tento způsob hostování v zahraničí možný realizovat pouze s Japonskem. Evropa ani Amerika na toto nemá peníze. Proto daleko zajímavější jsou možnosti koprodukční spolupráce. Například na říjen roku 2003 se připravuje Smetanova Prodaná nevěsta pro Salzburk. Koprodukcí s operou v Göteborgu bude i Bergův Vojcek (Wozzeck), jenž bude mít premiéru 11. března. Poprvé se v Praze objeví také celá tradiční čínská opera, a sice Opičí král. Bude uvedena na Pražském jaru.

21.2.2001 JoMe | rubrika - Ze zlaté kapličky