zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Porta Apostolorum

Z inscenace Porta Apostolorum

autor: Z webu   

Bývalá slévárna hliníku v Přístavní ulici 22 v pražských Holešovicích. Inscenace Miroslava Bambuška Porta Apostolorum oceněná v dramatické soutěži Cen Alfréda Radoka za rok 2004. Inscenační tým ve složení - režie David Czesany; scéna Petr Matásek; hudba Vladimír Franz a kostýmy Zuzana Krejzková. To všechno jsou ingredience zajímavého projektu s podtitulem „Krutá hra o věcech, o kterých nikdo nechce raději nic slyšet.“
Autor Miroslav Bambušek zve diváky na skromný večírek v malém městě. Fritz slaví narozeniny, gratulovat přicházejí jeho bývalí spolužáci, objevuje se pan starosta, policajt a další. Maminka všechny hostí koninou, připíjejí si na zdraví a čekají, až zapnou elektřinu. Vše probíhá ve třech časových rovinách, které se prolínají. Aktéři hry nás zavádějí do poválečné doby – návrat z koncentračního tábora, dále do let padesátých až do současnosti, kdy probíhá zúčtování aktérů. Postupně odkrývají své svědomí.

Režisér David Czesany kladl v celé inscenaci důraz na psychologizují část. Herci odhalují niterné postoje postav. Všechny výrazové prostředky postav jsou střídmé. Režisér pracuje hlavně s náznakovou rekvizitou. Místy jde až k hranicím burleskní frašky. Celý tragikomický ráz, který je jednoznačně zbaven dramatického patosu, je naprosto decimovaný prostředím, kde je celý projekt inscenován. David Czesany používá minimum prostředků ze světelného parku – scénu osvětlují svíčky, baterky v rukou herců, střídmě reflektory či kontra světla. Zajímavý efekt nastává při závěrečné apokalyptické ohňové scéně. Režisér rovněž využívá všech prostorových možností – herec vylézá z odkalovacího kanálu, herečka hraje u okna ve vedlejší hale. Ke slovu se dostává mostový jeřáb.

Herecký tým ve složení Marie Spurná, Miloslav Mejzlík, Michal Slaný, Rudlof Stärz, Stanislav Majer, Tomáš Bambušek, Jan Dvořák, Jindřiška Křivánková a Jan Lepšík podává obdivuhodné výkony. Jejich vynikající souhru lze ocenit jak ve sborových scénách, tak v individuálních výstupech. Každý z nich jde citlivě se svou postavou, výborně vystihují radost z všedních životních drobností, na druhou stranu vystupuje jejich prázdnota z okolních „povodních“.

Projekt inscenace Porta Apostolorum se řadí mezi velmi zajímavé. Nejen inscenačním prostorem, režijní koncepcí a hereckými výkony, ale zejména svou groteskní děsivostí. Věřte, zamrazí vás, i když budete sedět na teplé přikrývce, posilníte se grogem a případně se zabalíte do deky.

Miroslav Bambušek Porta Apostolorum, premiéra 25. září 2005 La Fabrika, Přístavní 22, Praha 7. Psáno z reprízy 2. dubna 2006.

9.4.2006 20:04:41 Josef Meszáros | rubrika - Recenze

Časopis 26 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Proč bychom se netěšili na Smetanu (MdB)

Články v rubrice - Recenze

Král Lear - Shakespearova tragédie v mystických prostorách

Tomáš Karger - Král Lear (Foto: Bettula Huclová)

Soubor spolku Kašpar - Divadlo v Celetné začal od počátku roku 2024 připravovat šestého Shakespeara. Tentokrát ...celý článek


FORMAN - příběh legendárního režiséra na divadelní scéně

Marek Adamczyk (Forman)

Museum Kampa se tradičně proměnilo v letní scénu, kde se od roku 2019 konají divadelní představení věnované os ...celý článek


Judy - jiskřící duše, která se vydává všanc divákům

Monika Absolovoná a Jan Nedbal (Judy)

Inscenace JUDY není pro Divadlo Studia Dva novinkou. V české premiéře uvedlo text Petera Quiltera NA KONCI DUH ...celý článek



Časopis 26 - sekce

OPERA/ TANEC

Káťa Kabanová pod taktovkou Jakuba Hrůši

Corinne Wintersová (Káťa Kabanová)

L. Janáček: Káťa Kabanová
U příležitosti 170. výročí narození moravského hudebního génia uvádíme tragickou celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Literární tipy 26. týden

Kniha snů Karen Blixenové

Kafka (6/6) - Dora
Jeden z největších spisovatelů 20. století ve víru tvorby, lásky i vnitřních démonů. Pre celý článek

další články...