zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Dítě v Dlouhé

Soudné sestry (Foto L. Nejezchlebová)

  

Rodiče a děti budou mít možnost již čtvrtým rokem navštívit výběr představení pro děti, která se realizovala na českých jevištích v uplynulé sezóně. "Pokoušíme se v Praze ukázat, co se v dětském divadle odehrálo." říká Jan Borna, ředitel festivalu, "Pro všechna mimopražská divadla nabízíme výhody naší scény, vždyˇani jedno představení není koncipováno v zájezdové verzi jako hra o dvou hercích a židli." Festival Dítě v Dlouhé bude zahájen ve středu 18. dubna 2001. Slavnostní vyhlášení výsledků bude v neděli 22. dubna 2001 po představení Epochální výlet pana Broučka do XV. století.

Jaká je situace u mimopražských divadel? "O Uherském Hradišti se říká, že třicet kilometrů od začíná Asie..." uvádí s nadsázkou Igor Stránský, ředitel divadla, "V zásadě máme v každé sezóně alespoň dvě představení pro děti a mládež. Snažíme si vychovávat diváka. Na festival jsme přihlásili inscenaci Jak se bubnuje na princezny a nakonec si dramaturgie vybrala hru Rychlé šípy. U nás jsme ji inscenovali pro Malou scénu a dodnes s ní sklízíme u našeho publika velký úspěch."

Festivaloví návštěvníci uvidí hry souborů z Českých Budějovic, Plzně, Brna, Kladna Liberce a dalších. Letošní ročník překvapí hned několika novinkami: Diváci uvidí jedno z posledních představeních chebského souboru KAŠe a PÁREK, který končí svoji činnost. Na festivalu uvede hru J. Plachty a S. Chalupové Pučálkovic Amina.

Hostitelská scéna představí v prvním uvedení svoji horkou novinku Soudné sestry; Terry Pratchett - Stephen Briggs. Na Zeměploše, která je placatá a putuje vesmírem na zádech obrovské želvy, se najednou dějí nepředstavitelné věci. Kdo stojí mezi královstvím a zkázou? Do královské politiky se zamíchaly tři čarodějky - Bábi Zlopočasná a její dvě kolegyně z magického sdružení Stařenka Oggová a Magráta Česneková. Poprvé na českých jevištích bude uvedena dramatizace jedné z kultovních knih Terryho Pratchetta z cyklu Úžasná Zeměplocha. Autor vzal Shakespearova Macbetha a obrátil ho doslova naruby. Úprava Hana Burešová a Štěpán Otčenášek, režie Hana Burešová, dramaturgie: Štěpán Otčenášek, scéna: Karel Glogr, kostýmy: Samiha Malehová. Hrají: Jaroslava Adamová/ Naďa Vicenová, Jaroslava Pokorná, Klára Sedláčková, Tomáš Turek, Ilona Svobodová, Miroslav Táborský, Jiří Wohanka, Vlastimil Zavřel, Miroslav Hanuš a další.

Ani jedno představení není čistě jen loutkové. K tomu Nina Malíková: "Dětský divák nechce být klamán iluzivním divadlem. Režijní ztvárnění inscenace v kombinaci loutka a herec je pro něj daleko přístupnější."

Jako každým rokem určují návštěvníci festivalu nejlepší představení formou diváckého známkování. Takto oceněný soubor dostane cenu Šálek Vojty Šálka. Historii ceny objasnil J. Borna: "V prvém ročníku onemocněl syn naší paní ředitelky Vojtěch Šálek, shodou okolností stejného jména. Nemohl odjet na školu v přírodě a proto sledoval všechna představení. Nejlepšímu souboru předal vlastnoručně vytočený šálek. Při čtvrtém ročníku jsme zvolili formu divácké ankety, protože V. Šálek nejenže odmítl shlédnout tolik představení, ale už ani cenu v keramickém kroužku neudělal."

Srdečně zveme na představení zejména v odpoledních hodinách: od 17:00, která jsou určena pro rodiče s dětmi. Například Rychlé šípy Slováckého divadla; Vynález zkázy Naivní divadlo Liberec, Sluha a tři mušketýři Divadlo Lampion Kladno a další. Vstupné se pohybuje kolem čtyřiceti korun. Podrobný program na stránkách našeho serveru.

22.4.2001 | rubrika - Festivaly

Časopis 22 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Festivaly

Skončil rekordní 15. ročník festivalu DSB 2024

Zaměstnanci - Teatr Studio (Foto: Ivo Dvořák)

Od 17. do 28. května 2024 bylo Brno i v letošním roce středem divadelního světa. Mezinárodní festival Divadeln ...celý článek


Jubilejní Tvůrčí Afrika aneb Všichni jsme Afričani

Tvůrčí Afrika aneb Všichni jsme Afričani (vizuál)

Jubilejní 20. ročník (nejen) divadelních setkání Tvůrčí Afrika aneb Všichni jsme Afričani (20. – 26. kv ...celý článek



Časopis 22 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Cesty víry: Lidický mučedník

Cesty víry: Lidický mučedník

Cesty víry: Lidický mučedník
Historik František Kolouch pátrá po pravdě o skutečné roli kněze Josefa Štembe celý článek

další články...