zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Divadelní tipy 28. týden

Za oponou s Jiřinou

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Za oponou s Jiřinou
Letošní jubilantka Jiřina Bohdalová v nečekaných situacích tak, jak ji neznáte (2005). Zábavný pořad s exkluzivními hosty K. Šípem, J. Uhlířem, M. Vašutem, V. Harapesem a Rock & Roll Bandem Marcela Woodmana. Scénář K. Šíp. Kamera J. Lebeda. Režie V. Polesný. Herečka Jiřina Bohdalová a moderátor Karel Šíp vždy šíří kolem sebe vynikající náladu. Se svými hosty nezklamou ani tentokrát. Navštívíme společně s nimi pomyslné divadelní zákulisí, kde Karel Šíp v roli inspicienta organizuje jevištní provoz. Svou úlohu si nijak neulehčuje, protože pozve diváky, aby se přišli podívat, co se odehrává za oponou. A tak zde uvidíme Jaroslava Uhlíře jako "páté kolo u vozu", alias "programovou vatu", který zaskočí kdykoliv, když se něco nepředvídaného semele a obecenstvo je nutno nějak zabavit. Jiřina Bohdalová s Vlastimilem Harapesem nacvičují taneční choreografii, kdy protagonistka skončí místo baletní „zvedačky“ na divadelním táhle. A konečně je tu i scéna s Markem Vašutem v roli ruského výběrčího výpalného. Ta nám přiblíží prodej kýčovitých matrjošek a vojenských čepic na pěší zóně Královské cesty v Praze. A mezi tím vším zazní a pobaví i několik hudebních čísel Rock & Roll Bandu, mj. Gigolo a Dívka s ďolíčkem.
Vysílání: 13.7., 22.05 hod., ČT1

Prof. Václav Holzknecht vypravuje - O Pražské konzervatoři
O jejích vynikajících uměleckých tradicích a osobnostech, které vychovaly generace znamenitých sólistů, komorních souborů i orchestrů. Také o tom, kterak se stal – původním povoláním právník – dlouholetým ředitelem této umělecké školy (1987). Kamera V. Tůma a F. Černý. Režie J. Bonaventura. "Pražská konzervatoř patří vedle Univerzity Karlovy a Akademie výtvarných umění k nejstarším českým uměleckým institucím, a je to instituce velice slavná. Například Gustav Mahler, který patřil k velmi vybíravým dirigentům, přijímal podle svědectví Josefa Bohuslava Foerstra absolventy Pražské konzervatoře do svého orchestru bez konkurzu", říká v úvodu svého portrétního pořadu Václav Holzknecht (*2. 5. 1904 – †13. 8. 1988). Přes skromné rodinné zázemí dokončil Holzknecht úspěšně práva a během svého vysokoškolského studia dokázal ještě souběžně absolvovat hru na klavír na Pražské konzervatoři. Absolventský koncert měl v červenci 1928, již jako doktor práv (promoce proběhla týž den dopoledne). Pak pracoval na ministerstvu financí, hudbě a koncertům se mohl věnovat pouze po večerech a nedělích. Přesto byla jeho hudební aktivita široká a obdivuhodná. V roce 1942 nastoupil jako profesor na Pražskou konzervatoř a po půl roce byl zvolen jejím ředitelem. Konzervatoř vedl po tři desítky let. Poté krátce působil ve funkcích ředitele a dramaturga Opery Národního divadla v Praze. Celkem šestnáct let pracoval ve výboru hudebního festivalu Pražské jaro coby jeho předseda, pravidelně také zasedal v porotách různých mezinárodních hudebních soutěží. Předsedal také Společnosti Bohuslava Martinů. O hudbě a jejích interpretech napsal řadu knih. Hudbu také velmi často propagoval v rozhlasu i v televizi (pořady Obrazy z dějin české hudby a Prof. Václav Holzknecht vypravuje). Jeho vzpomínky též vyšly v roce 1982 na gramofonové desce. Talent, rozsah znalostí a odborná autorita Václava Holzknechta byly po celý život neobyčejné. Duševní sílu si zachovával do posledních dnů. Je pohřben na pražských Olšanských hřbitovech.
Vysílání: 12.7., 08.30 hod., ČT3
Opakování: 12.7., ČT3

M. Šimek a M. Kopecký
Setkání Miloslava Šimka a kolegů z divadla Jiřího Grossmanna s Milošem Kopeckým (1991). Účinkují U. Kluková a členové Divadla Jiřího Grossmanna v Praze. Kamera R. Pavlíček. Režie J. Rubeš. Miloslav Šimek společně s dalšími členy divadla Jiřího Grossmanna vyzpovídají nestora českých komiků Miloše Kopeckého. Čeká nás neformální posezení v přátelské atmosféře plné vtipných glos a bystrých úvah o životě.
Vysílání: 12.7., 15.25 hod., ČT3

Talenty a ctitelé
Máte dluhy? Nechoďte k divadlu. Nikdy je nesplatíte... Televizní adaptace divadelní hry A. N. Ostrovského (1960). Hrají: B. Bohdanová, J. Šejbalová, L. Munzar, R. Hrušínský, L. Pešek, V. Šmeral, J. Bláha a další. Kamera V. Opletal. Scénář a režie E. Sadková, od jejíhož narození nedávno uplynulo 90 let. Slavné komediální nestárnoucí drama nejen o ruském divadle. Mladá, krásná a talentovaná herečka Saša (B. Bohdanová) má mnoho ctitelů. Věrnou a opravdovou láskou ji zahrnuje její učitel Petr (L. Munzar), nabídky ostatních se vážou na prospěch spojený s jistou obětí. Právě taková nepokrytá nabídka starého knížete (V. Šmeral) dožene dívku k ostrému odmítnutí. Zhrzený kníže intrikami docílí, že herečka dostane z divadla výpověď a ohroženo je i její benefiční vystoupení. Je tu ještě jeden muž, bohatý a tajemný Velikatov (R. Hrušínský), který, jak se zdá, se dvoří starší Sašině kolegyni (S. Budínová). Velikatov po slavné Sašině benefici dívce nabídne sňatek, a matka (J. Šejbalová), které se už protiví žít ve věčné bídě, je nápadníkovi nakloněna. Dceři ale nebrání, aby se rozhodla sama, jak naloží se svým osudem...
Vysílání: 18.7., 09.00 hod., ČT3
Opakování: 24.7., ČT3

Semafor atd. (3/8)
Spletitá cesta legendárního autorského divadla napříč desetiletími v cyklu scenáristy J. D. Novotného a režiséra V. Polesného (1999). Po premiéře hry Jonáš a tingltangl měl Semafor možnost zažít několik svých klidných let. Jiří Šlitr se k překvapení všech stal z plachého pianisty svérázným komikem. Jeho postava těžko chápajícího nešiky okouzlila diváky natolik, že se v příštích sezónách muselo se Šlitrem počítat jako jednou z hvězd. Vedle něj a Jiřího Suchého zpívala v Semaforu i Hana Hegerová. Jana Malknechtová s Jiřím Jelínkem slavili úspěchy s Motýlem, Karel Gott zpíval Oči sněhem zaváté. Vznikají první televizní písničky, které byly jakýmsi předstupněm dnešních klipů. Miloš Forman točí svůj Konkurz, natáčí se film Bylo nás deset a hlavně Kdyby tisíc klarinetů, ve kterém se sešli všichni ze Semaforu, i ti, kteří před lety Semafor opustili. Zdálo se, že politický tlak doby ustupuje, Semafor dokonce mohl začít vyjíždět za hranice, nejčastěji do západního Německa. Do Prahy přijíždí Louis Armstrong a Suchý se Šlitrem jsou u toho. Semafor posiluje příchod Jiřího Grossmanna s Miloslavem Šimkem. Nadějnou a slibnou atmosféru konce 60. let přeruší až okupace Československa v srpnu 1968.
Vysílání: 12.7., 22.20 hod., ČT art

Multicar movie show
Zběsilá jízda estrádní multikáry Divadla Sklep. Pořad uvádíme k 50. výročí založení tohoto legendárního divadla (1998). Režie O. Trojan. Divadlo Sklep přináší televizním divákům originální dezert na závěr silvestrovského menu. A protože Sklepáci nikdy nebyli žádní morousové, navštívíme na humor tak bohaté prostředí jako je slévárna, kosmetický salon, byt dělníka, obývák stařenky, lesní plenér nebo sídlo prosperující firmy. Ale nezůstaneme jen u zábavy. Společně se zamyslíme nad smyslem umění nebo vztahem proletariátu a buržoazie. K 50. výročí založení Divadla Sklep vám přinášíme jedinečnou možnost bilancovat minulé století vědeckotechnické revoluce započaté vynálezem multikáry.
Vysílání: 16.7., 22.10 hod., ČT art

5.7.2021 16:07:55 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 19 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Divadelní tipy 20. týden

Kudykam

Neobyčejné životy - Vladimír Brabec
Dokumentární portrét populárního herce, výrazné osobnosti Národního div ...celý článek


Z první řady... Lída Engelová

Šťovík, pečené brambory

Cesty Lídy Engelové
Dokumentární portrét renomované osobnosti současného českého divadla, která v těchto dn ...celý článek


Divadelní tipy 19. týden

Gérard Depardieu (Cyrano z Bergeraku)

Světák Jan Libíček
Jaký byl ve skutečnosti veselý tlouštík českého filmu? Dokumentem připomínáme náhlý odch ...celý článek



Časopis 19 - sekce

HUDBA

Zlatá Lýra představí festival jako fenomén doby

Zlatá Lýra (Foto: Slovenský institut - Bara Podola)

Hudební inscenace plná známých hitů a příběhů československých zpěváků a zpěvaček – to je Zlatá Lýra. Ús celý článek

další články...