zvláštní poděkování
Volný.cz

Vyhrajte vstupenky do Stavovského divadla!

David Matásek (Stát jsem já)

autor: Petr Neubert  

zvětšit obrázek

Soutěž s Národním divadlem o 8 x 2 vstupenek na reprízy představení STÁT JSEM JÁ ve Stavovském divadle. Autorem hry Stát jsem já je francouzský herec a režisér Vincent Macaigne, který pracuje pro film, televizi i divadlo. Stát jsem já jeho prvním publikovaným divadelním textem, který vznikl na základě stejnojmenné inscenace, s níž se Macaigne vydal na úspěšné evropské turné. Hra vypráví mýtus o zrození národa a o zrození státu. Je to příběh království a zároveň rodinná sága. Vše začíná králem, kterého všichni chtějí zabít jako symbol diktátorského režimu, jemuž dávno odzvonilo.

Děj se odehrává v neznámé zemi, v neznámém království, ale neustále se odkazuje na náš svět. Jsou zde použity reálné proslovy Nicolase Sarkozyho, citace z her Thomase Bernharda, odkazy na Donalda Trumpa a zmiňují se snad všechny státy naší planety. Je to země vymyšlená, vzdálená, která však s námi nějak až příliš nebezpečně souvisí. Je to hra o společnosti, která se nedokáže přerodit a točí se v kruhu prokletí a vlastních selhání. Ve hře se objevuje spousta popových písní, okouzlujících novinářek, šarmantních moderátorů a vtipných a chytrých politiků. Protože: i když se mluví o politice a nenapravitelnosti lidského ducha, musí to být hlavně zábava. Ve výsledku je to pohádka o jednom království, kde, aby se všichni měli dobře, musí se nejdřív povraždit.
Hrají: Pavel Batěk, Robert Mikluš, Kateřina Winterová, Filip Kaňkovský, Anna Fialová, Petr Vančura, David Matásek. Režie Jan Mikulášek.

SOUTĚŽ:

Kdo vytvořil kostýmy k inscenaci Stát jsem já?

a) Linda Boráros
b) Katarína Hollá
c) Kateřina Štefková

Odpovědi zasílejte na e-mailovou adresu redakce@scena.cz
do 30. 9.


www.narodni-divadlo.cz


Správná odpověď je c) Kateřina Štefková.
Výherci na představení STÁT JSEM JÁ ve Stavovském divadle jsou: Petr Č., Ondra N., Sylva S., Jan Z., Milan D., Monika Z., Alex N. Aleš R. Gratulujeme Redakce.

20.9.2021 18:09:41 Redakce | rubrika - Ze zlaté kapličky

Časopis 43 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Cabaret (Divadlo Bez zábradlí)

Články v rubrice - Ze zlaté kapličky

Série diskuzí ND Talks: Inventura

ND Talks: Inventura

Výměna uměleckého vedení v Činohře Národního divadla dává možnost ohlédnout se za tím, o co tým v čele s Danie ...celý článek


Laterna magika se vrací na EXPO s novou inscenací

Radim Vizváry (Robot Radius)

Po 50 letech se Laterna magika vrací na světovou výstavu EXPO. Speciálně pro ni vznikla na půdě Nové scény Nár ...celý článekČasopis 43 - sekce

HUDBA

Eric Clapton: život ve dvanácti taktech

Eric Clapton: život ve dvanácti taktech

Eric Clapton: život ve dvanácti taktech
Životní příběh, úspěchy a pády světoznámého kytaristy. Britský doku celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Annie Girardot, interview

Annie Girardot v redakci

Annie Girardot, interview
Připomeňme skvělou francouzskou herečku, která si dobyla srdce i českého diváka a celý článek

další články...