zvláštní poděkování
Volný.cz

Jan Tříska - 85 let

Jan Tříska (Král Lear)

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Úsměvy Jana Třísky
Hostem Jaromíra Hanzlíka byl přední český herec, který by letos oslavil 85. narozeniny (2002). Režie P. Vantuch. Dnešním hostem Jaromíra Hanzlíka byl vynikající herec Jan Tříska (*4. 11. 1936 – †25. 9. 2017), který by v těchto dnech oslavil 85. narozeniny. Jeho divadelní kariera je spojena zejména s legendárním Divadlem za branou a s Národním divadlem. Ve filmu se začal objevovat od konce padesátých let a mohli jsme jej vidět například ve snímcích Váhavý střelec, Dva z onoho světa, Lidé z maringotek nebo Na samotě u lesa. V roce 1977 odešel do emigrace a na mnoho let tak nuceně zmizel z pláten kin i televizních obrazovek. Jeho úspěšný návrat po listopadu 1989 je spojen s rolí Igora Hnízda v oblíbené Obecné škole. Na divadelní jeviště se vrátil také rolí krále Leara v rámci Letních shakespearovských slavností. Výrazné role Jana Třísky si opět připomeneme formou ukázek, které herec doplnil svým jedinečným komentářem.
Vysílání: 06.11., 08.55 hod., ČT1

Jan Tříska pohledem Martina Dostála
Jeden z nejvýraznějších herců naší divadelní a filmové scény o životě, rolích, při práci i vzpomínání. Pořad uvádíme jako vzpomínku na tohoto výjimečného herce, který se narodil před 85 lety (2001). Režie M. Dostál. Jan Tříska (*4. 11. 1936 – †25. 9. 2017) patřil mezi přední osobnosti československého i světového herectví. Absolvent herectví na pražské DAMU se v roce 1959 stal nejmladším členem činohry Národního divadla v Praze. Od té doby ztvárnil řadu nezapomenutelných rolí na divadelních jevištích i filmovém plátně. Roku 1977 emigroval do Kanady, ale dokázal se svým talentem prosadit i v zámoří. Do paměti diváků se po roce 1989 zapsal nejen jako učitel Igor Hnízdo ze Svěrákovy Obecné školy, ale také jako král Lear ve stejnojmenné hře uváděné během Letních shakespearovských slavností. Pořad uvádíme jako vzpomínku na Jana Třísku, od jehož narození letos uplynulo 85 let.
Vysílání: 04.11., 18.00 hod., ČT2

Král Lear
Nezapomenutelný Jan Tříska, jehož nedožité 85. narozeniny si právě v těchto dnech připomínáme, v titulní roli Shakespearovy tragédie inscenované na nádvoří Nejvyššího purkrabství Pražského hradu (2003). Dále hrají: J. Kačer, J. Langmajer, A. Jastraban, D. Prachař, E. Elsnerová, J. Schneiderová, K. Sedláčková, D. Suchařípa, J. Novotný, I. Chmela a další. Divadelní režie M. Huba. Kamera J. Lebeda. Televizní režie J. Brichcín. Shakespearova hra vznikla na sklonku jeho vrcholného "tragického období" a její autor v ní navázal mimo jiné na kronikářské pověsti o vladařích staré Británie. Vyjádřil v ní i svůj pocit z konce jedné epochy, kdy se hroutí všechny tradiční hodnoty a se změnou poměrů nastupuje bouře a chaos. V tomto smyslu lze také Krále Leara interpretovat jako Shakespearovu hru apokalyptickou, v níž se téma soukromé prolíná s tématem veřejným a v níž se rodinné drama proměňuje ve výpověď mnohem širšího významu. Záznam inscenace z Letních shakespearovských slavností na Pražském hradě byl pořízen ve druhém roce její existence, krátce předtím, než se na podzim roku 2003 přestala hrát. Jan Tříska, od jehož narození nedávno uplynulo 85 let, byl za titulní roli nominován na Cenu Thálie a získal Cenu Alfréda Radoka.
Vysílání: 06.11., 20.15 hod., ČT art

25.10.2021 09:10:38 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 48 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Hamlet (MdP)

Články v rubrice - Z éteru

Divadelní tipy 49. týden

Libuše Geprtová

13. komnata Chantal Poullain
Co přineslo francouzské herečce osudové rozhodnutí odejít za svou láskou do ci ...celý článek


Portrét herečky Luby Skořepové

Luba Skořepová (Obdarovaná)

Obdarovaná
Portrét herečky Luby Skořepové, který vznikl k jejím 90. narozeninám (2013). Režie Jan Brichcín. ...celý článek


Divadelní tipy 48. týden

Všeuměl
Ladislav Smoljak – autor, režisér, herec, cimrmanolog a spolutvůrce mnoha nesmrtelných komedi ...celý článek


Blanik a dopis Ladislavu Smoljakovi

Psaní do nebe

Blaník
Jevištní podoba českého mýtu podle zapomenutého génia. Oblíbené představení Divadla Járy Cimrmana (1 ...celý článekČasopis 48 - sekce

HUDBA

Hiphopová formace AIGEL poprvé v Česku

AIGEL

Centrum současného umění DOX do České republiky přiváží hudební duo AIGEL. Živelná a odvážná formace, která os celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Přenos opery Macbeth z Teatro alla Scala

Anna Netrebko

G. Verdi: Macbeth
Přenos dnešního zahajovacího představení operní sezóny z Teatro alla Scala v Miláně. V ti celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Filmové tipy 49. týden

Martin Stránský (Burácení)

Colette
Strhující drama lásky a nekonečné touhy po svobodě. Jiří Mádl jako mladičký Čech Vili poznává svoji celý článek

další články...