zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Jaro v Jihočeském divadle

O papouškovi z plakátu - Martin Dobíšek (Foto: Luboš Kotlár)

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Začátek jara patří nejen Světovému dni divadla, ale tradičně i slavnostnímu předávání cen Jihočeská Thálie za rok 2022. Šestadvacátý ročník slavnostního večera proběhne 31. března a nese podtitul Choreografie pro každého. Celý večer roztančí soubor baletu Jihočeského divadla pod taktovkou choreografů Štěpána Pechara a Ondřeje Vinkláta z uskupení Dekkadancers. Součástí večera bude vyhlášení divácké ceny za nejlepší inscenaci roku 2022 a cena Českého rozhlasu za rozhlasové herectví.

Malé divadlo uvede v dubnu poslední dvě premiéry sezóny. První dubnová sobota bude patřit premiéře výpravné loutkové inscenace O papouškovi, který hledal domov autora a režiséra Adama Steinbauera. Příběh o tom, co všechno znamená skutečné přátelství je určen našim nejmenším divákům od tří let.
Poslední premiéra Malého divadla se uskuteční 24. dubna, kdy uvede novinku v režii Michaely Váňové s názvem To snad nemyslíš vážně?!, určenou pouze školním skupinám 5. - 7. tříd ZŠ. Jedná se o interaktivně-vzdělávací divadelní představení využívající techniky divadla fórum. Ta umožňuje divákům stát se přímými aktéry příběhu a změnit chování postav příběhu tak, aby se děj odvíjel k lepšímu konci. Režisérka Váňová již s Malým divadlem spolupracovala v roce 2019, kdy na principu divadla fórum připravila inscenaci Dělej, sdílej!, věnující se tématu kyberšikany.

Poslední činoherní premiéra sezóny bude patřit provokativní hře skotské autorky Elly Hickson o stavu současného divadla a krizi patriarchátu. Cenami ověnčená hra Autorka s úspěchem dobyla řadu evropských scén a nyní ji v české premiéře 14. dubna uvede mladý režisér Adam Svozil, který v posledních sezónách režíroval např. inscenace Téměř dokonalá láska, Holky a kluci nebo oblíbené Jméno.

Opera Jihočeského divadla pro diváky připravila pestrý jarní program v podobě tří koncertů. Velikonoční svátky na Velký pátek zahájí operní soubor tradičním koncertem v kostele obětování Panny Marie na Piaristickém náměstí v Českých Budějovicích. Messa da Requiem Giuseppe Verdiho, jež patří mezi velkolepé kompozice pro sóla, velký sbor a orchestr hudebně nastudoval šéfdirigent opery JD David Švec.

12. dubna uvedou mimořádný koncert u příležitosti životního jubilea barytonisty Alexandra Beně s názvem Šťastné i smutné cesty mé. Na klavír pěvce doprovodí a další skladby pro tento nástroj přednese šéfdirigent opery David Švec.

V druhé polovině dubna zazní na prknech Jihočeského divadla skladby světových autorů v podání žáků – sólistů ze Základní umělecké školy B. Jeremiáše v Českých Budějovicích za doprovodu orchestru opery. VI. koncert mladých nadějí s orchestrem Jihočeského divadla se uskuteční 19. dubna.

Druhý ročník přehlídky mladého divadla sTYLem je za námi. V pátek a v sobotu se Na Půdě Jihočeského divadla představilo pět divadelních souborů z Jihočeského kraje. Cílem krajského kola přehlídky bylo vybrat ty nejlepší, kteří získají doporučení pro účast na celostátní přehlídce Šrámkův Písek nebo Mladá scéna v Ústí nad Orlicí. Doporučení získali: Ovečka o.p.s s inscenací Cestovatelky časem, aneb jak to tenkrát (možná) bylo. A SUD s inscenací Songy.

www.jihoceskedivadlo.cz

28.3.2023 18:03:04 Redakce | rubrika - Zprávy

Časopis 21 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Zprávy

VČD v příští sezóně uvede sedm premiér

Dramaturgyně A. Zindulková Hlaváčková na zahajovací zkoušce

Východočeské divadlo uveřejnilo dramaturgický plán nadcházející divadelní sezóny, který blíže představuje šéfd ...celý článek


Cena Evalda Schorma zná své finalisty

Ceny Evalda Schorma (Foto: Foto: Antoan Pepelanov)

Cenu Evalda Schorma uděluje agentura DILIA každoročně studentům divadelních škol za původní hru, dramatizaci n ...celý článekČasopis 21 - sekce

OPERA/ TANEC

Choreograf Miroslav Kůra výročí

Pas de quatre

Pas de quatre
Legendární tanečník a choreograf Miroslav Kůra, od jehož narození v těchto dnech uplyne 100 l celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Věra Plívová-Šimková - 90 let

Věra Plívová-Šimková

Věra Plívová-Šimková
Dokumentární portrét režisérky, která se nesmazatelně zapsala do dějin české kinematog celý článek

další články...