zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Tvůrčí Afrika aneb Všichni jsme Afričani

Vizuál festivalu

autor: Zdroj press kit festivalu   

zvětšit obrázek

V Praze i mimo Prahu přivítáme na letošním 19. ročníku festivalu Tvůrčí Afriky ve třech taktech celou řadu zahraničních i domácích hostů. Rozprostřeme se takřka v celém měsíci květnu.
První takt:
Tvůrčí Afrika byla od začátku spjata jak s objevováním nových textů a autorů a autorek, tak s jejich reflexí, ať už ze strany těch, kteří uvádějí tyto hry nebo je publikují (takovými hosty byli např. Monique Blin, zakladatelka frankofonního festivalu v Limoges nebo belgický nakladatel Emile Lansman), či z hlediska těch, kteří tyto texty či inscenace analyzují, nahlíží je ze širší teatrologické perspektivy. V prvních letech festivalu jsme tak měli možnost se potkávat se Sylvie Chalaye, která je velkou inspirátorkou v oblasti frankofonních subsaharských dramaturgií a divadel a klíčovou postavou vzniku našeho festivalu. Letos je Tvůrčí Africe 19. let a my se v jeho prvním týdnu potkáme se Sylviinou následovnicí, francouzskou teatroložkou Penelope Dechaufour, která působí na Univerzitě Paula Valéry v Montpellier. Kromě několika workshopů a přednášek na FF UK vás pozveme také 4. května na setkání do Městské knihovny v Praze, která je letos, spolu s Ústavem translatologie FF UK, naším významným partnerem.

Druhý takt:
Do Světa knihy, ale nejen tam, pak zavítají v druhém festivalovém týdnu další naši hosté. Dramatička a herečka Alexandra Déglise z Martiniku a Bernard Lagier, který přiletí do Prahy jako rezident a host spřáteleného programu Praha-Město literatury. S oběma budeme moci diskutovat nebo si nechat podepsat knihu nejen na knižním veletrhu, ale také mimo něj. A to zejména u příležitosti scénických čtení her, která uvedeme v neděli 13. května v magickém prostředí dvorku alchymistické kavárny Kellyxír a Divadla APROPO na Jánském vršku. Hry Alexandry Déglise v překladu Kateřiny Neveu, Ostrovy Rafaely, se ujal Jakub Šmíd. Hru Bernarda Lagiera, Vlastní cestou, přeložili studenti translatologie FF UK pod vedením Alžběty Malkovské. Celý letní semestr pracovali také na jejím scénickém ztvárnění, které představí právě onen večer. Bernard Lagier byl zároveň jmenován prezidentem poroty Goncourtovy ceny České republiky, která bude vyhlášena na knižním veletrhu.

Třetí takt:
19. května odpoledne propukne na příležitostném afro-tržišti na Mariánském náměstí slavnost pro celou rodinu BENSO, během níž se hudbou, tancem, divadlem, módou a kulinářskými i řemeslnými výrobky představí naši zahraniční hosté a čeští Afričané. Mezi nimi nesmí samozřejmě chybět např. soubor BaToCu Moniky Diatta Rebcové. Společnost ACA představí svou nejnovější kolekci afro-módy značky Siya. Prezentovat se budou také humanitární organizace Humanitas Afrika či Centrum Narovinu. Nechceme to ještě zakřiknout, ale dorazit by měli z Abidjanu mimo jiné loutkáři oceňovaného souboru Ivoire Marionnettes se svým pouličním představením s obřími loutkami nazvaným Modrá koule, které bude o víkendu k vidění také v Brně na Divadelním světě Brno. Bensem, tedy v bambarštině domem míru a pohody, bude provázet beninsko-český herec Maxime Mededa.

Do 24. května nás pak čeká smršť představení nejrůznějších žánrů, kromě abidžanských loutkářů to bude i moderní tanec z Pobřeží slonoviny, který zkoumá vztah mezi tancem a matematikou, premiéry divadelních čtení her přítomných autorů a autorek z Francie, Martiniku, Konga i České republiky… Adeline Flaun, Barbora Etlíková, Caya Makhélé, Michel Gendarme… také se těšte na křest knihy, debaty, setkání i malé karibské občerstvení…

19. ročník festivalu Tvůrčí Afrika aneb Všichni jsme Afričani

PROGRAM

4. května 17.00 Městská knihovna v Praze (Mariánské náměstí98/1, oddělení naučné literatury)
PENELOPE DECHAUFOUR: FRANKOFONNÍ DIVADLA V AFRICE A DIASPOŘE

V dialogu s dramaturgyní Lucií Němečkovou vás teatroložka Pénélope Dechaufour z University Paul Valéry v Montpellier zavede do světa současných frankofonních divadel a dramaturgií subsaharské Afriky a Karibiku, bude se zabývat estetikou dekoloniality, současnou tvorbou na pomezí třídní diskriminace, sexuální orientace a rasizace i estetikou hip-hopu či jazzu.
Vstup volný. Tlumočeno do češtiny. Ve spolupráci s Městskou knihovnou v Praze.
Kromě tohoto setkání pro veřejnost se uskuteční v týdnu 2.- 5.května také přednášky a semináře pro studenty ve spolupráci s Ústavem translatologie FF UK.

10. května 12.30 Černínský palác (Loretánské nám. 5)
CAFE FRANCOPHONE S MARTINICKOU AUTORKOU ALEXANDROU DEGLISE a AUTOREM BERNARDEM LAGIER

Vzácnými hosty tradičních frankofonních kaváren na Ministerstvu zahraničních věcí budou tentokrát hosté Tvůrčí Afriky z Martiniku: dramatička a herečka Alexandra Déglise a dramatik Bernard Lagier.
Vstup pouze na pozvánky. Ve spolupráci s MZV ČR.

11. května 16.00 Svět knihy (Výstaviště Praha Holešovice – Autorský sál) AUTOŘI BEZ HRANIC – ALEXANDRA DEGLISE A BERNARD LAGIER
Debata o ostrovním psaní pro divadlo, o mnohočetném charakteru karibské literatury, o kreolitě a Tout-Monde… s ukázkami z díla autorky a herečky, rozprostřené mezi USA a Martinikem, Alexandry Déglise a martinického dramatika a hudebníka Bernarda Lagier, prezidenta sdružení ETC_Caraïbe, které pečuje o rozvoj dramatické tvorby v Karibiku. Moderuje Lucie Němečková.
Vstup na vstupenky veletrhu. Tlumočeno do češtiny. Ve spolupráci s Francouzským institutem v Praze.

13. května Divadlo APROPO (Jánský vršek 8)
18.00 ALEXANDRA DEGLISE: OSTROVY RAFAELY/LES ILES DE RAPHAEL (Česká premiéra)

V zahradě alchymistické hospůdky Kellyxír a Divadla APROPO ožijí prostřednictvím scénického čtení dramatu autorky z Martiniku intimní vzpomínky, rodinná paměť, paměť národa i zapomnění…Tři sestry si u příležitosti matčina pohřbu vyřizují účty se zesnulou, s níž se za jejího života neodvážily promluvit.
Překlad: Kateřina Neveu. Režie: Jakub Šmíd. Čtou: Diana Toniková, Marie Jansová, Irena Kristeková.
Po představení následuje krátká debata s autorkou a malé karibské občerstvení.

20.00 BERNARD LAGIER: CHEMINS FORGEANTS /VLASTNÍ CESTOU (Česká premiéra)
Zrání mladého muže mezi matčinými výhrůžkami výprasku a otcovými komentáři zápasů v boxu. Zpověď chlapce, jenž se ocitl v centru dění velkých mezinárodních událostí (válka ve Vietnamu, kubánská revoluce, zavraždění Lumumby, ...) postupně si utváří své politické názory, hledá své pevné místo ve světě.
Open-air scénické čtení hry martinického dramatika v podání studentů Ústavu translatologie FF UK pod vedením Alžběty Malkovské.
Ve francouzštině s českými titulky. Po představení následuje krátká debata s autorem a malé karibské občerstvení.
Vstupné na místě na oba programy 100,- a 150,- Kč.

19. května 17.00 Mariánské náměstí
BENSO – Tvůrčí Afrika v srdci Prahy

Dům míru a pohody Benso letos otevřeme v centru Prahy, na Mariánském náměstí. Hlavním hostem bohatého kulturního odpoledne pro děti i dospělé, v němž se představí hudbou, slovem, zpěvem i tancem čeští Afričané a festivaloví hosté, budou pouliční loutkáři z Pobřeží slonoviny Ivoire Marionnettes, kteří uvedou své představení Modrá koule s obřími loutkami.
Nebudou samozřejmě chybět ani stánky s africkým občerstvením a artiklem, workshopy, módní přehlídka atd. Moderuje Maxime Mededa.
Vstup volný. Ve spolupráci s Městskou knihovnou v Praze.

20. května 20.00 Divadlo Kolowrat (Ovocný trh 579/6)
SANGA OUATTARA: EXPONENCIÁLA/EXPONENCIELLE

Taneční sólo mísící algebraické a geometrické vzorce s pohybem těla. Když se matematika zmocní člověka, stává se řetězcem vibrací. Choreograf a tanečník z Pobřeží slonoviny, Sanga Ouattara, to dobře ví a předvádí to. Nemá v ruce křídu před tabulí jako učitel. Místo toho oživuje složitou exponenciální funkci prostřednictvím tance.

MONIKA DIATTA REBCOVÁ: ROZDĚLENI / DIVIDED (Premiéra)
Taneční projekt choreografky, taneční pedagožky a hudebnice Moniky Diatta Rebcové ve spolupráci s dvěma tanečníky HAMU a hudebním skladatelem Ondřejem Anděrou.
Duet tanečnice a tanečníka současného tance african contemporary, Allison Ramos ze Španělska a Israela Johnyho z Nigérie, vyjadřuje myšlenku rozdělení dvou partnerů - muže a ženy, kteří žijí každý na jiném kontinentě. Nepříznivé životní podmínky, jejichž příčinou byla pandemie trvající od r. 2020 do 2022 spojená s lockdowns a znemožněním cestování do zahraničí z důvodů vládních omezení způsobí rozpad nadějného vztahu lidí, kteří se velmi milovali.
Vstupné 100,- a 150,- Kč na místě.

21. května Divadlo APROPO (Jánský vršek 8)
17.00 BARBORA ETLÍKOVÁ DŮM PRO ERZULIE FREDU

Scénické čtení dialogického románu Barbory Etlíkové. Když bylo studentce sorabistiky Anně dvacet čtyři, založila si Facebook. Mezi prvními žádostmi o přátelství byla Michaële Achabová z Haiti, která ji prosila o peníze. Anna jí poslala dva tisíce pět set korun, které nedávno dostala nechtěným darem. Anna a Michaële se nikdy nesetkaly mimo virtuální prostředí. V dalších letech ale hloubka vzájemného napojení mnohokrát přerostla původní hranice jejich představivosti.
Režie: Marika Smreková Čtou: Milada Vyhnálková a Barbora Etlíková.V češtině.

18.30 ADELINE FLAUN MOI, DISPOSITIF VENUS /JÁ, STROJ VENUŠE (Česká premiéra)
Uprostřed společensko-politické krize na malém ostrově překonává mnoho žen svou finanční bezmoc tím, že se proměňují v avatary šifrovaného programu sexuálních služeb online e-International Venus. Kdo stojí za touto novou aktivitou, která způsobuje rozmach globální prostituce? Open-air scénické čtení hry dramatičky z Martiniku.
Překlad: Alžběta Malkovská. Režie: Marika Smreková.
Po představení bude následovat krátká debata s autorkou, nakladatelem Cayou Makhele a křest knih Adeline Flaun a Barbory Etlíkové ve spolupráci s nakladatelstvím Acoria. Součástí bude i malé karibské občerstvení.
Vstupné na místě na oba programy 100,- a 150,- Kč.

22. května Městská knihovna v Praze (Mariánské náměstí98/1, oddělení naučné literatury)
17.00 MICHEL GENDARME AMADOUOVA CESTA/VOYAGE D´AMADOU (Premiéra)

Překlad: Barbora Černá. Režie: Akram Staněk.
Scénické čtení hry a debata s francouzským dramatikem a básníkem Michelem Gendarme, jehož tvorba čerpá z mimoevropských inspirací, Japonska, Afriky… Na počátku textu Voyage d´Amadou (Amadouova cesta) bylo autorovo setkání s Amadou Keïtou, mladým malijským hercem v Bamaku, kam Michel Gendarme přiletěl prezentovat svou hru Le rallye papa Noël… Amadou mu u této příležitosti vyprávěl svůj příběh: Jak jej zlákal exil ve Francii, zaslepen sirénami profesionálního fotbalu, manipulován různými spekulanty, tlačen chudobou, vydal se na cestu, riskoval na vlastní nebezpečí přechod pouští a poté Středozemního moře…
Vstup volný. V češtině. Po představení následuje debata s autorem a malé africké pohoštění. Ve spolupráci s Městskou knihovnou v Praze.

21. května v 16. 00 piazzetta před Janáčkovým divadlem v Brně
ACADEMIE IVOIRES MARIONNETTES: LA BOULE BLEUE/MODRÁ KOULE

Pouliční performance s obřími loutkami.

24. května v 11.00 Gymnázium Boženy Němcové v Hradci Králové
ADELINE FLAUN A MICHEL GENDARME
– divadelní setkání.

1.5.2023 16:05:25 DePe | rubrika - Festivaly

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Festivaly

Rodinný festival Nuselské dvorky 2024

Nuselské dvorky

Po roční pauze se vrací do nuselských vnitrobloků tradiční rodinný festival Nuselské dvorky, který od samého p ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Sum 41 - Heaven: X: Hell

Přebal alba

Zakládajícími členy skupiny Sum 41 jsou zpěvák a kytarista Deryck Whibley, kytarista Dave Baksh, baskytarista celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Hudba Pink Floyd a obraz Karla Zemana se propojili

The Dark Side Of The Moon Competition

Při příležitosti 50. výročí alba The Dark Side of the Moon se hudba skupiny Pink Floyd stala součástí díla Kar celý článek

další články...