zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Libuše Šafránková pohledem jejího syna Josefa

Libuše Šafránková

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Libuše Šafránková
Životní příběh přední české herečky, která by se zítra dožila 70 let, pohledem jejího syna Josefa (2013). Připravili S. Nosková a J. Abrhám. Libuše Šafránková se narodila 7. června roku 1953 a vyrůstala ve Šlapanicích u Brna. Od dětství tíhla k divadlu. Byla žačkou Umělecké školy Jaroslav Kvapila, jedné z nejstarších a nejvýznamnějších škol svého druhu v České republice. Dramatické oddělení brněnské konzervatoře absolvovala v roce 1971. Již během studií hostovala v Mahenově činohře, kde si zahrála Shakespearovu Julii v Kaločově režii.

Profesní život Libuše Šafránkové se odvíjel s notnou dávkou hereckého štěstí. Ihned po ukončení konzervatoře zamířila do Prahy, kde získala angažmá v legendárním Divadle Za branou. Herečka s mimořádným talentem, která byla obdařena výjimečnou múzičností, byla u Krejči okamžitě pověřena velkým divadelním úkolem. Režisér jí ve své inscenaci Čechovova Racka svěřil roli Niny Zarečné. Po ročním působení na této scéně nastoupila v roce 1972 do pražského Činoherního klubu. Jako členka zdejšího ansámblu zaujala jako představitelka rolí sahajících od klasického typu naivky a servetty k modernímu dramatickému repertoáru. V roce 1992 společně se svým mužem Josefem Abrhámem Činoherní klub opustila a na krátký čas zakotvila v pražském Národním divadle, kde byla v letech 1992–1994 členkou činohry.
Před kamerou se poprvé objevila ve dvoudílné televizní adaptaci Babičky (1971) Boženy Němcové a okamžitě si jako křehká Barunka získala místo v srdcích diváků. Již od počátku své herecké kariéry Libuše Šafránková upoutávala pozornost svým půvabným zjevem, přirozeností a nezdolným temperamentem. Byla předurčena pro role princezen v nestárnoucích pohádkách Tři oříšky pro Popelku či Princ a Večernice, i sympatických mladých dívek jako byla Jana Vodičková v komedii Jak utopit Dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách. Charakterově bohatší postavy jí nabídly filmy Jiřího Menzela a Jana Svěráka, které představovaly důležité stupně na hereččině cestě ke zralým ženským postavám. Libuše Šafránková je držitelkou Českého lva za nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli za snímek Kolja a ve stejné kategorii byla nominována za film Báječná léta pod psa. V roce 2003 získala cenu Týtý pro nejlepší herečku. Televizní diváci si jistě vybaví její roli v seriálu Náhrdelník, a i další příležitosti před televizními kamerami si připomeneme formou ukázek. Neobyčejný život této nezapomenutelné české herečky zachytil její syn Josef Abrhám.
Vysílání: 06.6., 22.15 hod., ČT art

29.5.2023 17:05:06 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 39 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel ČR

Články v rubrice - Z éteru

Tři holky jako květ z Fidlovačky

Tři holky jako květ

Tři holky jako květ
Eliška Balzerová, Iva Pazderková a Marie Doležalová v komedii o životě, do kterého patř ...celý článek


Divadelní tipy 39. týden

Vodňanský & Skoumal – Všechno je proměnlivé

Úsměvy Petra Štěpánka
Hostem Jaromíra Hanzlíka je přední český herec, který zanedlouho oslaví 75. narozenin ...celý článek


Divadelní tipy 40. týden

ND - Na ostrově jménem Československo

Úsměvy Františka Řeháka
Hostem Jaromíra Hanzlíka je výrazný český herec, který by v uplynulých dnech oslavi ...celý článek


Z první řady MdB - Světáci

Petr Halberstadt, Michal Isteník, Jakub Uličník (Světáci)

Světáci
Kultovní filmová komedie z roku 1969 ožila na scéně Městského divadla Brno. Michal Isteník, Jakub U ...celý článekČasopis 39 - sekce

HUDBA

Portrét Václav Neckář

Václav Neckář (Dobrou zprávu já přináším vám)

Dobrou zprávu já přináším vám – Václav Neckář
Velký dokumentární portrét legendy naší popové scény, k celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Michaela Váňová: S dětmi do divadla

Z přebalu knihy

Jak s dětmi komunikovat v divadle a o divadle? Proč chodit se třídou do divadla? Podle čeho vybírat představen celý článek

další články...