zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Divadelní tipy 24. týden

Radúz Činčera, otec Kinoautomatu

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Zajíci v pytli
Nejúspěšnější scénky a písničky z legendárního zábavného pořadu (1988). Účinkují: M. Šimek, J. Krampol, P. Bobek, F. Holzmann, M. Voborníková, P. Spálený, K. Gott, M. Švandrlík a další. Připravili: M. Rážová, S. Štroblová, J. Zajíčková a E. Sedlář. Miloslav Šimek v osmdesátých letech navázal na popularitu zábavných večerů s Jiřím Grossmannem cyklem Zajíc v pytli. Jeho partnery v něm byli Jiří Krampol a Luděk Sobota, ale na jevišti s nimi vystoupila i celá řada zajímavých hostů z řad populárních zpěváků a herců. Dnes televizním divákům přinášíme sestřih toho nejlepšího z tohoto cyklu pod názvem Zajíci v pytli. Můžete se těšit na jedinečný humor pánů Šimka a Krampola, ale také například na legendárního komika Felixe Holzmanna nebo na písně v podání Karla Gotta, Milušky Voborníkové, Petra Spáleného nebo Pavla Bobka.
Vysílání: 12.6., 14.40 hod., ČT1

Úsměvy Jiřího Líra
Jaromír Hanzlík představuje kariéru vynikajícího komika a malíře, který se narodil před 100 lety (1997). Režie P. Vantuch. Komediální herec a malíř Jiří Lír (*19. 6. 1923 – †20. 8. 1995) neztvárnil během kariéry příliš velkých rolí, ale zato se objevil v mnoha filmech v nezapomenutelných malých roličkách. Na počátku šedesátých let se stal členem hereckého souboru Filmového studia Barrandov. V mládí vystřídal řadu divadel. Po otci zdědil malířské nadání, a když s pelhřimovskými spolužáky, bratry Lipskými, začal dělat ochotnické divadlo, svěřili mu místo role malování kulis a celou výpravu. Záliba v malování Lírovi zůstala na celý život. Většina jeho filmových postav ani neměla jméno, byly to profese: barman, číšník, tajemník, policista, účetní, kibic, komorník nebo ceremoniář. Ale bylo to vzácné koření do filmů jako Světáci, Vesničko má, středisková nebo televizní Zvonokosy. Řadu filmů i televizních inscenací si připomeneme, jak je již v pořadu Úsměvy zvykem, formou ukázek.
Vysílání: 17.6., 09.30 hod., ČT1
Opakování: 23.6., ČT1

Divadlo bláznivých dramat Borise Rösnera
Intimní portrét zachycující charismatického českého herce a jedinečného divadelního pedagoga v průběhu posledních let života (2006). Scénář a režie P. Štingl. Časosběrný dokument P. Štingla zachycuje v průběhu tří let a během několika setkání v zákulisí, herecké šatně i na půdě DAMU nezapomenutelného herce Borise Rösnera (*25. 1. 1951 – †31. 5. 2006). Rösner odkrývá vlastní duši hluboce přemítajícího tvůrce a nic si nenechává pro sebe, stejně jako před studenty svého hereckého ročníku. Otevírá se divákům, aby popsal herecký život, jak ho sám už od dětství poznával v divadelní šatně své matky, herečky Jarmily Horské. Herectví se mu zadřelo pod kůži a úvahy o jeho vztahu k životu ho doprovázely takřka na každém kroku. Jeho vzpomínky se dotýkají také kolegů, od nichž se učil – především V. Vosky, se kterým hrál v průběhu šestiletého angažmá v divadle ABC. A právě tam jej dokument zachycuje na hereckém vrcholu při jeho návratu ve hře Frederick. Na jevišti ztvárňovaný život slavného francouzského herce se tehdy začal prolínat s jeho vlastním osudem a bilancováním. V rolích Fredericka, Cyrana nebo Lakomce, jak sám říká, v posledních letech „umíral" na jevišti nesčetněkrát. Dokument zachycuje čas slávy korunovaný převzetím Thálie, hereckého ocenění z rodu těch nejvyšších, ale i čas nemoci, kdy se herec dozvěděl a přijal svou diagnózu. Nakonec už rozhovor s dokumentaristou nedokončil. Jeho předčasný odchod znamenal pro české divadlo i průpravu budoucích hereckých generací nenahraditelnou ztrátu.
Vysílání: 13.6., 22.35 hod., ČT art
Opakování: 19.6., ČT art

Radúz Činčera, otec Kinoautomatu
Portrét dokumentaristy, autora prvního interaktivního filmu na světě a tvůrce novátorských audiovizuálních programů, od jehož narození v těchto dnech uplyne 100 let (2018). Scénář A. Činčerová. Režie A. Sirotková. Radúz Činčera (*17. 6. 1923 – †28. 1. 1999) byl nenápadný génius, který díky své obrovské představivosti a technické zručnosti dokázal předběhnout svou dobu o několik desítek let. Nejenže vymyslel projekt Kinoautomat, jenž si okamžitě získal mezinárodní věhlas na výstavě EXPO v Montrealu, ale byl autorem řady multimediálních show, které v následujících letech realizoval po celém světě. Jen u nás za normalizace jsme o nich nesměli nic vědět a v Československu pro něj žádné tvůrčí příležitosti nebyly. Za realizace svých vizí získal spoustu cen na mezinárodních festivalech. A nejednalo se jen o velké zakázkové audiovizuální projekty – za novátorský dokument Romeo a Julie 63, který bezprostředně zaznamenal vznik slavné Krejčovy inscenace s Janem Třískou a Marií Tomášovou na Národním divadle, získal celkem osm ocenění. Dokument o režisérovi Činčerovi, který nabízí šíři jeho filmařských aktivit, je o to cennější, že byl vytvořen jeho blízkými. Za jeho vznikem stojí dcera Alena a vnučka Adéla, které jdou v otcových a dědečkových dokumentaristických šlépějích.
Vysílání: 14.6., 20.15 hod., ČT art

Na plovárně s Vojtěchem Dykem
Rozhovor Marka Ebena se zpěvákem, muzikantem a hercem. Režie J. Hojtaš (Premiéra). Vojtěch Dyk je herec, zpěvák a hudebník, frontman skupiny Nightwork, zpěvák kapely B-Side-Band a zakladatel a frontman uskupení D.Y.K. Působí také v Národním divadle a divadle La Fabrika. Zpěvu se věnoval od dětství a hrál na housle a klavír. Již během studií na DAMU vystupoval s více skupinami a hrál v divadle. Postupně se stával známým a populárním. Hrál i v několika českých pohádkách a seriálech (Letiště, Velmi křehké vztahy) a filmech, naposledy například ve filmu Il Boemo režiséra Petra Václava o životě a tvorbě hudebního skladatele Josefa Myslivečka. Vojtěch Dyk je nositelem několika významných ocenění, spolupracuje s mnoha umělci a vystupuje i sólově.
Vysílání: 14.6., 21.10 hod., ČT art
Opakování: 18.6., ČT2

5.6.2023 17:05:57 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 39 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Hamlet aneb Hádala se duše s tělem (MdB)

Články v rubrice - Z éteru

Z první řady MdB - Světáci

Petr Halberstadt, Michal Isteník, Jakub Uličník (Světáci)

Světáci
Kultovní filmová komedie z roku 1969 ožila na scéně Městského divadla Brno. Michal Isteník, Jakub U ...celý článek


Tři holky jako květ z Fidlovačky

Tři holky jako květ

Tři holky jako květ
Eliška Balzerová, Iva Pazderková a Marie Doležalová v komedii o životě, do kterého patř ...celý článek


Divadelní tipy 39. týden

Vodňanský & Skoumal – Všechno je proměnlivé

Úsměvy Petra Štěpánka
Hostem Jaromíra Hanzlíka je přední český herec, který zanedlouho oslaví 75. narozenin ...celý článek


Divadelní tipy 40. týden

ND - Na ostrově jménem Československo

Úsměvy Františka Řeháka
Hostem Jaromíra Hanzlíka je výrazný český herec, který by v uplynulých dnech oslavi ...celý článekČasopis 39 - sekce

HUDBA

Příběhy světové hudby – Cher

Cher

Příběhy písní: Cher
Žena mnoha talentů a tři velké hity, které ji pomohly na cestě mezi celosvětově uznávan celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Milostná romance režiséra Spikea Jonzeho

Ona

Ona
Podoba lásky v digitální době. Joaquin Phoenix jako osamělý muž ve středních letech, který naváže hlubo celý článek

další články...