Oresteia v ND: Klasika v moderním hávu

autor: Petr Neubert
zvětšit obrázekNárodní divadlo uvádí českou premiéru ORESTEIE v adaptaci britského dramatika Roberta Ickea. Tato moderní interpretace antické trilogie přináší napínavý příběh rodu Átreovců, který rezonuje i v dnešní době. Premiéry se uskuteční 6. a 7. února 2025. Režie se ujal Marián Amsler, který spolu s tvůrčím týmem přináší na jeviště příběh generála Agamemnóna, jeho ženy Klytaimnéstry a jejich dětí Ifigenie, Élektry a Oresta. Diváci se mohou těšit na herecké výkony Zuzany Stivínové, Zdeňka Piškuly, Jindřišky Dudziakové a Davida Matáska. Tato inscenace slibuje hluboký zážitek, který propojuje antickou tragédii s aktuálními společenskými tématy.
Historie inscenací Oresteie v Českých divadlech
První uvedení ORESTEIE v České republice se uskutečnilo v roce 1907 v Národním divadle v Praze. Překlad této antické trilogie tehdy připravil Jaroslav Vrchlický, významný český básník a překladatel. Jeho překlad přispěl k popularizaci antické literatury na českých jevištích a položil základy pro další inscenace tohoto díla v českém divadelním prostředí.
Naposledy byla adaptace ORESTEIA realizovaná divadelním souborem Tygr v tísni v roce 2016. Tato inscenace byla součástí projektu Antická Štvanice, který se konal na ostrově Štvanice v Praze. Režie se ujal Ivo Kristián Kubák, který spolu s Marií Novákovou připravil také dramatizaci. V hlavních rolích se představili: Agamemnón Jan Meduna; Klytaimnéstra Pavlína Štorková; Élektra Magdaléna Sidonová a Orestés Jakub Gottwald. Tato inscenace byla specifická svým open-air provedením a moderním pojetím antické látky, což přilákalo široké spektrum diváků.
Vstupenky na premiéru Oresteie v Národním divadle jsou již v prodeji na oficiálních stránkách. Nenechte si ujít tento výjimečný divadelní zážitek, který propojuje klasiku s moderním přístupem.
www.narodni-divadlo.cz
Časopis 13 - rubriky
Časopis 13 - sekce
HUDBA
Bídníci: od románu k filmu a muzikálu

Bídníci: od románu k filmu a muzikálu
Co mají společného Victor Hugo a Cameron Mackintosh? Obrovský úspěch celý článek
OPERA/ TANEC
Figarova svatba se vrací na prkna Janáčkova divadla

Nová inscenace slavné Mozartovy Figarovy svatby vzniká mimořádně s Collegiem 1704 v hudebním nastudování Václa celý článek
LITERATURA/UMĚNÍ
Velikáni filmu... Jack Nicholson

Jako nepoddajný plevel
Jack Nicholson, Meryl Streepová a Tom Waits jako věčně opilí bezdomovci, vrávorající celý článek