zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Levice - divadelní život na jižním Slovensku

Podhoubí amatérské scény má oproti profesionálům hlavní výhodu v tom, že stačí jen parta nadšenců s chutí hrát divadlo. Běžné starosti, jako kde zkoušet, co a pro koho hrát, ty se objeví až potom. Chuť a elán patří na první místo. Dnes s naší reportážní internetovou lupou zavítáme do nedaleké ciziny - do slovenských Levic, a to zejména díky vedoucí souboru Simoně Lukáčové.

Levice - leží ve východní části Podunajské pahorkatiny mezi řekami Hronom a Sikenicou. Patří mezi dvacet největších měst na Slovensku. Podle počtu obyvatel jsou na 18. místě. První písemná zmínka o sídle pochází z r. 1156. Od roku 1923 jsou Levice okresní město. Textilní průmysl patří v Levicích mezi nejvýznamnější, vedle potravinářského průmyslu a zemědělství.
Jak se lidé baví po skončení pracovních povinností? Chodí pouze do vyhlášených bister a pivnic nebo se mohou nechat zlákat i filmem nebo divadlem? Ochotnické divadlo má v Levicích kořeny již od roku 1921. Tehdy zde až do rolu 1938 působil Divadelní soubor Matice Slovenskej. Podívámeli se dále na histori divadelnictví v Levicích, tak ta se odvíjela takto: Mestské divadelné združenie 1945-1953, dále v letech 1959-1970 Divadelný súbor učitelov. Od roku 1970 můžeme počítat s historií souboru, kterému je věnovaná tato reportáž, tehdy se datují začátky souboru Pohronské divadlo a tento se přejmenoval roku 1979 na Slovenské pohronské javisko.

Soubor pracoval dlouho pod vedením bratrů Držíkovců. Bohužel, předčasně odešli z tohoto světa, a tak se soubor snaží zachovat jejich ducha, zejména v hrách, jejichž hlavním motivem je snová poetika a vážná témata. Františkovi i Júliovi patří velkýž dík, protože pro členy souboru představovali velké vzory. Žít postavou, cítit, chodit jako ona, to jsou prvky, které se zejména od Júlia ostatní kolegové naučili.
Soubor se mění a vyvíjí, skalní členové zůstávají. V současnosti tvoří jádro souboru třináct členů souboru. Občanská povolání mají různorodá - studenti střední nebo vysoké školy, dále ekonomka, asistentka a projektantka.
Simona Lukáčová ztvárnila v poslední premiérové hře Leto a dym (Tennessee Williams) stěžejní postavu Almy. Tvrdí o sobě, že ráda hraje zlé ženy. Což se jí podařilo v Médei (Jeffers) nebo Slečně Júlii (Strindberg). Edo Šebian - udává nově vzniklým hrám řád, neboť převzal režisérskou taktovku, pochází ze Žiaru nad Hronom a na každou zkoušku dojíždí 120 km. Dále Irenka Hancková, pracuje v souboru externě. Anet Liptáková a Petr Mesároš, alias Meso, hraje skoro všude, kde jsou divadelní prkna.
V této sezóně SPJ představilo divákům hru Leto a dym (Tennessee Williams), v úpravě a režii Eda Šebiana. Premiéra se konala 10. března 1999
Jaký mají všichni vztah k divadlu? Za všechny se rozhovořila S. Lukáčová:
"Divadlo je pre nás drogou. Berieme ho ako súčasť nášho života. Určite sme blázni, veď kto by nebol, keď prakticky za vlastné financie vyrábame scénu, kostýmy.
Za vlastné, v lepšom prípade sponzorské peniaze chodíme na festivaly, prehliadky. Tento rok je hádam na financie najťažší. Ale to nás predsa neodradí! Zriaďovateľ nám pre naštudovanie inscenácie zdarma poskytuje priestory a ostatné je na nás.
My sme vlastne taká veľká rodina, nemôžeme bez seba byť. Keď sa nevidíme týždeň, už sme z toho chorí. Prakticky sme stále v kontakte, keď aj telefonickom. Divadlom sme posadnutí, niektorí až tak, že pracujú naraz aj v dvoch-troch ochotníckych súboroch!!! Patrím k nim aj ja, réžo Edo, Petr, Irenka. Edo tento rok režíroval 2 súbory, a v treťom hral. Petr hral tento rok v troch súboroch..."

Úspěchy a nezdary. Vedle běžných diváků zhodnocují amatérské soubory svoji práci na soutěžích a festivalech. Ne vždy je pro amatérské soubory lehké se těchto klání zúčastnit. Někteří pořadatelé přestávají hradit jízdné, a to je většinou největší položka. Jaké jsou úspěchy souboru?
"Každoročne sa súbor zúčastňuje krajskej prehliadky, donedávna ňou bola Topoľčianska opona, tento rok sú to Divadelné dni pod Slovenskou bránou - Memoriál bratov Držíkovcov v Tlmačoch (donedávna festival "C" kategórie). Tento rok sa koná už 8. ročník a každoročne SPJ vystupovalo ako hosť festivalu, tento rok už súťažne.
V apríli t.r. sme sa zúčastnili festivalu Aničky Jurkovičovej v Novom Meste nad Váhom. Tento festival má za úlohu zobraziť poslanie ženy a jej úlohu v spoločnosti. Festivalu sa zúčastnilo 8 súborov z celého Slovenska. Získali sme titul laureát festivalu a cenu primátora."

Gratulujeme souboru SPJ, který v červnu získal na celoslovenském festivalu Divadelna Spisšska Nová ves hlavní cenu Národného osvetového centra. Tím postupuje na Scénickou žatvu v Martine, vrcholnou přehlídku divadleních souborů na Slovensku (obdoba Jiráskova Hronova). Aneta Liptáková a Simona Lukáčová obdrželi ocenění za ženský herecký výkon. Za návrh kostýmů obdržela cenu Valéria Držíková.
Vedle toho se soubor zúčastňuje letních divadelních škol. Počátkem července se konala jedne z mnohých v Tlmačoch.

Plány do budoucí sezóny soubor teprve spřádá, neboť na výběru her se podílejí všichni Prázdniny a dovolené vytváří příležitost pro četbu scénářů a povídek a až v srpnu padne los na novou inscenaci. Zda to bude po dlouhé době komedie, to se musíme nechat překvapit, neboť jak charakterizuje soubor S. Lukáčová:
"Náš súbor je zameraný skôr na predstavenia s vážnou témou, drámy, tragédie. Jeden rok sme hrali komédiu M.Kočana-F.Držíka: Ej, ej, ejne... Bola vynikajúca, zúčastnili sme sa s ňou celoslovenskej súťaže v Spišskej Novej Vsi. Páčila sa aj domácemu publiku. To viete, dnes ľudia zbožňujú komédie, komerčné predstavenia, muzikály. Chápeme to, asi si to vyžaduje doba, divadlá tak riešia aj svoju finančnú stránku, a tak, ale my máme radi svoj žáner, nechceme sa "komercionalizovať". A navyše sme ochotnícke divadlo, takže zatiaľ si vyberáme hry podľa svojej chuti."

Jaký je Váš vztah k internetu?
"Je to super vec. Komunikácia budúcnosti. Preto aj veľmi chcem, aby náš súbor mal svoju stránočku na internete. Len škoda, že na slovenskom internete je málo "kultúrnych", "divadelných" stránok. Nie každý si to asi môže dovoliť, nie každý má prístup k internetu a k počítačom. Páči sa mi, že na českom internete má veľa divadiel, aj profi aj amatérskych svoje stránky. Určite je ich viacej ako u nás. Máte aj stránky všeobecné o kultúre a divadle. Je to naozaj fajn."

Přejeme Slovenskému Pohronskému Javisku hodně úspěchů a věříme, že se v brzké době s tímto souborem budeme moci setkat i na některé české divadelní scéně. Přání vlastních internetových stránek se tomuto souboru vyplnilo, můžete se na ně podívat na této adrese http://spj.scena.cz, a to díky podpoře serveru Scena.cz, která nabízí tuto formu propagace všem souborům. Jak je vidět nejen z České republiky. Podmínky realizace Vašich www stránek nebo jejich umístění na serveru Scena.cz jsou http://spj.scena.cz.

1.4.1999 10:33:35 Jarin Rychna | rubrika - Amatéři