zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Dokument o Františku Emilu Burianovi – Fanatik tvořivosti

E.F. Burian

autor: Z webu   

V sobotu 11. srpna 2007 od 21.35 h uvede ČT2 zajímavý dokument o divadelním tvůrci E.F. Burianovi, kterého představuje režisérka Jana Hádková ve filmu Fanatik tvořivosti především jako vynikajícího hudebníka.
Jméno Emila Františka Buriana si většina lidí spojuje s avantgardním divadlem předválečného Československa a konkrétní činností Burianova Déčka. Jen zasvěcení tuší, že Burian nebyl umělcem jednoho oboru - kromě toho, že byl dramatikem, režisérem, příležitostně také scénografem, byl také spisovatelem, etnografem, jazzmanem, ale původně, i svým vzděláním, byl především hudebním skladatelem.

Dokumentární film režisérky Jany Hádkové se pokouší zachytit právě tuto stránku jeho umělecké činnosti. Mapuje jeho hudební vývoj, připomíná jeho známé i neznámé skladby z oblasti populární i vážné hudby a všímá si i jeho kompozic pro film a divadelní scénu.

Burian napsal od svých šestnácti let přes dvě stě hudebních děl - byly mezi nimi sonáty, suity, kvarteta, opery i kantáty, jazzové skladby, orchestrální skladby a v padesátých letech pak i oslavné písně. Protože se v současné době hrají jeho skladby velmi zřídka - jedním z důvodů je i nesnadná dostupnost jeho hudebního odkazu - a rovněž není k dispozici mnoho použitelných nahrávek, nechali autoři dokumentu některé skladby nastudovat přímo pro film. Živě tu zazní například Americká suita pro dva klavíry z roku 1926, Sonáta C dur pro klavír v podání Tomáše Víška nebo árie z Burianovy opery Před slunce východem, které nastudoval přední český pěvec Ivan Kusnjer s klavíristou Jiřím Pokorným. Po více než sedmi desetiletích má tak divák příležitost udělat si představu o Burianově prvním operním díle, které v roce 1925 uvedla opera Národního divadla.

Kromě muzikologa dr. Josefa Beka, který provází celý film jako zasvěcený badatel a znalec Burianova hudebního díla, vystupují v dokumentu i osobnosti, které Buriana zažily ještě při jeho umělecké činnosti ve třicátých a čtyřicátých letech - herečka Milena Vildová-Caltová, která začínala v Burianově Voicebandu v roce 1939, skladatel Jiří Sternwald, člen Burianova jazzového orchestru v pražském Mánesu a později jeho spolupracovník v Déčku nebo Božena Brodská, která tančila u Buriana koncem čtyřicátých let. Skladatel Jan Klusák se tu vyznává z obdivu k Burianovým operám, muzikolog Josef Herman hodnotí jeho scénickou hudbu a hudební publicista Jan Šmolík se zamýšlí nad Burianovým poválečným lidským i uměleckým extempore. Emil František Burian-skladatel může být pro mnohé milovníky české hudební kultury dvacátého století zajímavým objevem.

31.7.2007 01:07:54 JaSop | rubrika - Z éteru

Časopis 38 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Divadelní tipy 39. týden

Otakar Brousek

Komici na jedničku - Stella Zázvorková
Petr Nárožný a jeho hosté vzpomínají na výjimečnou komediální herečk ...celý článek


Divadelní tipy 38. týden

Judi Denchová (Show začíná)

Neznámý známý Miloš Kopecký
Vzpomínka na vynikajícího českého herce a muže mnoha tváří (1999). Účinkují: V. ...celý článek


13. komnata Jiřího Štěpničky

Jiří Štěpnička

13. komnata Jiřího Štěpničky
Známý herec vyrůstal bez své matky, která byla odsouzena za pokus o nelegální ...celý článek



Časopis 38 - sekce

HUDBA

MdB uvede muzikál Drahý Evane Hansene

L. Bergerová, D. Křížová, J. Brožek, L. Janota

Druhou premiérou sezóny se záhy po té první na Činoherní scéně Městského divadla Brno stane nejúspěšnější muzi celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Royal Ballet Fehérvár na jevišti Divadla na Vinohradech

Fantomová bolest (Royal Ballet Fehérvár)

V neděli 22. září 2024 v 19 hodin se na jevišti Divadla na Vinohradech uskuteční mimořádné hostování maďarskéh celý článek

další články...