zvláštní poděkování
Volný.cz

Papežka - láska je přeci jen nejsilnější lék

Světlana Slováková v muzikálu Papežka

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Jako šestou premiéru šedesáté sezóny uvedlo Městské divadlo Brno muzikál PAPEŽKA. Téma inscenace je velmi přitažlivé – příběh vesnické dívky, která se stane papežem… „Jsi chytřejší než papež…“ – jedna z prvních asociací, která může kohokoliv napadnout. A v podstatě prvoplánově o toto jde. Příběh nadaného děvčete, jejíž otec je farář a matka pohanka. Dalším tématem je úděl ženy a předsudky s tím spojené…. Hrdinka Jana má mnohé předurčené: inteligenci, talent vnímat druhé, pozorovat okolí, ale také zázračné léčitelské schopnosti.

Režisér Stanislav Moša zdůrazňuje ve svém pojetí i téma lásky a úděl ženy prosadit se. Jako druhý protipól těmto pozitivním směrům upozorňuje na předsudky, okultismus, ale zejména na intriky, kariérismus a prospěchářství. Hudební stránka i texty jsou na dobré úrovni. Vyzdvihnout je třeba práci choreografky Julie Poulet – ta dodala zejména sborovým scénám dynamičnosti, které dociluje zejména moderními pohybovými prvky v rytmu „stacatta“.

Představitelka Jany – Světlana Slováková - si poradila s vývojem postavy na výbornou. V mimice obličeje rozlišuje zamilované a snivé polohy, ale dokáže ve výrazu nabídnout i neústupnost a snahu prosadit se, nikoli ve jménu kariéry a na úkor druhých, ale naopak prosadit se ve prospěch druhých, se srdcem na dlani -bohužel i za cenu osobní oběti.

Výrazným negativním protipólem je postava Anastasia v podání Aleše Slaniny. Ten oproti Janě nabízí zničující prostředky pro dosažení svých cílů. Jeho výraz je místy až tak křečovitý, jehož příčinu může divák hledat v jeho nervozitě, v každém případě však jde o křečovité jednání postavy, která se utápí ve své nenávisti, jestliže mu silný a chytrý protivník klade do cesty překážky.

Jeho sokem je bezsporu Gerold v podání Roberta Jíchy. Ten prokazuje svou hereckou vyzrálost, dlouhodobou soustředěnou práci v souboru Městského divadla v Brně. I když se zdá být vůči Janě odtažitý, je to odstup podmíněný společenskými a hlavně vojenskými povinnostmi. Ve svých sólových výstupech dokáže nabídnout divákovi široké hlasové spektrum, za povšimnutí stojí duet s Anastasiem, kdy mu Gerold odhaluje jeho pravou tvář. Potvrzením působivosti jeho výkonu byl i několikerý potlesk publika.

Titul PAPEŽKA zaujímá v řadě dobrých muzikálových inscenací rovnoprávné místo. Silný osobní příběh Jany, která se ocitne ve víru společenských zvyklostí a institucionálních pravidel a zákonitostí, stojí za vidění. Láska je přeci jen nejsilnější lék.

20.2.2012 22:02:58 Josef Meszáros | rubrika - Recenze

Časopis 28 - rubriky

Archiv čísel

reklama

LSS 2020

Časopis 28 - sekce

DIVADLO

Léto s Cimrmanem

Lijavec

Blaník
Jevištní podoba českého mýtu podle zapomenutého génia. Oblíbené představení Divadla Járy Cimrmana (1 celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Dva živé koncerty festivalu Za poklady Broumovska

Jana Šrejma Kačírková

Ve středu 1. července zamíří festival Za poklady Broumovska do obce Vižňov, kde v kostele sv. Anny přivítá sop celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Výtvarné tipy 29. týden

Chrám sv. Barbory v Kutné Hoře

Potrava duše & těla II (3/11)
Hodinky vévody z Berry a nabídka z jeho jídelníčku. V srdci kraje Champagne, celý článek

další články...