zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Papežka - láska je přeci jen nejsilnější lék

Světlana Slováková v muzikálu Papežka

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Jako šestou premiéru šedesáté sezóny uvedlo Městské divadlo Brno muzikál PAPEŽKA. Téma inscenace je velmi přitažlivé – příběh vesnické dívky, která se stane papežem… „Jsi chytřejší než papež…“ – jedna z prvních asociací, která může kohokoliv napadnout. A v podstatě prvoplánově o toto jde. Příběh nadaného děvčete, jejíž otec je farář a matka pohanka. Dalším tématem je úděl ženy a předsudky s tím spojené…. Hrdinka Jana má mnohé předurčené: inteligenci, talent vnímat druhé, pozorovat okolí, ale také zázračné léčitelské schopnosti.

Režisér Stanislav Moša zdůrazňuje ve svém pojetí i téma lásky a úděl ženy prosadit se. Jako druhý protipól těmto pozitivním směrům upozorňuje na předsudky, okultismus, ale zejména na intriky, kariérismus a prospěchářství. Hudební stránka i texty jsou na dobré úrovni. Vyzdvihnout je třeba práci choreografky Julie Poulet – ta dodala zejména sborovým scénám dynamičnosti, které dociluje zejména moderními pohybovými prvky v rytmu „stacatta“.

Představitelka Jany – Světlana Slováková - si poradila s vývojem postavy na výbornou. V mimice obličeje rozlišuje zamilované a snivé polohy, ale dokáže ve výrazu nabídnout i neústupnost a snahu prosadit se, nikoli ve jménu kariéry a na úkor druhých, ale naopak prosadit se ve prospěch druhých, se srdcem na dlani -bohužel i za cenu osobní oběti.

Výrazným negativním protipólem je postava Anastasia v podání Aleše Slaniny. Ten oproti Janě nabízí zničující prostředky pro dosažení svých cílů. Jeho výraz je místy až tak křečovitý, jehož příčinu může divák hledat v jeho nervozitě, v každém případě však jde o křečovité jednání postavy, která se utápí ve své nenávisti, jestliže mu silný a chytrý protivník klade do cesty překážky.

Jeho sokem je bezsporu Gerold v podání Roberta Jíchy. Ten prokazuje svou hereckou vyzrálost, dlouhodobou soustředěnou práci v souboru Městského divadla v Brně. I když se zdá být vůči Janě odtažitý, je to odstup podmíněný společenskými a hlavně vojenskými povinnostmi. Ve svých sólových výstupech dokáže nabídnout divákovi široké hlasové spektrum, za povšimnutí stojí duet s Anastasiem, kdy mu Gerold odhaluje jeho pravou tvář. Potvrzením působivosti jeho výkonu byl i několikerý potlesk publika.

Titul PAPEŽKA zaujímá v řadě dobrých muzikálových inscenací rovnoprávné místo. Silný osobní příběh Jany, která se ocitne ve víru společenských zvyklostí a institucionálních pravidel a zákonitostí, stojí za vidění. Láska je přeci jen nejsilnější lék.

20.2.2012 22:02:58 Josef Meszáros | rubrika - Recenze

Časopis 21 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Recenze

Devět křížů: kámen o kámen

Ondřej Studénka (Devět křížů)

Městské divadlo Brno uvádí od roku 2022 starou legendu o ukrutném mordu. Téma je velmi lákavé, zejména pokud b ...celý článekČasopis 21 - sekce

OPERA/ TANEC

Novinky z Institutu Pavla Šmoka

Luboš Ogoun (Foto: Institut Pavla Šmoka)

V Institutu Pavla Šmoka (IPŠ) v Braníku je i v roce 2024 zpřístupněna videotéka se studovnou s archivem tiskov celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

DILIA vyhlásila nový grant

DILIA

DILIA pokračuje ve své podpoře mladých talentů. Po již tradičních a dlouhodobých projektech, jako jsou Cena Ev celý článek

další články...