zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební tipy 22. týden

Michael Stipe (R.E.M.: Road Movie)

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Televizní písničky a songy Mirka Hoffmanna
Z cyklického pořadu Kam zmizel ten starý song (2005). Jedním z členů skupiny Greenhorns–Zelenáči byl český countryový zpěvák, textař a skladatel Mirek Hoffmann (*28. 3. 1935 – †12. 3. 2019). Na konci šedesátých let minulého století spoluzaložil legendární country kapelu White Stars. Tato skupina pak společně s formacemi Greenhorns a Spirituál kvintet nahrála legendární country-folkovou dlouhohrající LP desku Písně amerického západu. V roce 1970 pak odešel společně s Tomášem Linkou do skupiny Greenhorns, kterou tvořili Jan Vyčítal, Michal Tučný, Josef Šimek, Marko Čermák, Josef Dobeš a Vladimír Štýbr. V těchto původních Greenhorns (dočasně tlakem sílící komunistické normalizace přejmenovaných na skupinu Zelenáči) vydržel až do roku 1990. Z jeho nápadité textařské tvorby a v jeho osobité interpretaci mimo jiné uslyšíte písně Divnej smích, Žloutnou už trávy, Poslední hrana, Dívka s vlasem medovým a mnoho dalších.
Vysílání: 31.5., 23.00 hod., ČT art

Bigbít (36/42)
Unikátní dokumentární cyklus o historii české a slovenské rockové hudby se vrací na obrazovky. Rock mimo velká centra a festivaly. Atomová Mihule, Znouzectnost, Oceán, Laura a její tygři a další (1999). Režie V. Křístek. Pohled na mimopražskou rockovou scénu osmdesátých let. Útočištěm pro koncerty se staly festivaly v různých menších městech, často pod záštitou SSM (Socialistický svaz mládeže), kde se organizace ujali fandové hudby – ve Žďáru, Vyškově, Rocková Vysočina, Rockfesty atd. Přesto ani tyto akce neunikaly zákazům. Vznik nových kapel v Jižních Čechách, na Teplicku, Plzeňsku a jinde. Profily skupin Atomová Mihule, Znouzectnost, Oi Oi Hubert Macháně, FPB, Už jsme doma, Šanov, Hever, Aku Aku. V Českých Budějovicích vznikl oblíbený Oceán se zpěvákem Petrem Mukem, také se poprvé objevil rocker Kamil Střihavka a teplická metalová skupina Motorband. Největší úspěch měla mostecká skupina Laura a její tygři a její velkolepá Show Tomáše Tracyho v režii bratří Cabanů. Připomeňme si klipy, písně, hity Dávná zem, Ráchel, Dr. Pitzinger, Nebudeme, Žár trvá...
Vysílání: 01.6., 22.25 hod., ČT art

Olympic – procházka historií (9/10) - Retro 9 – roky 1994–1997
Unikátní seriál koncertních provedení všech alb oblíbené skupiny, tentokráte Dávno a Brejle. Host Vladimír Papež. Režie J. Voborný. V letech 2011 až 2012 uspořádala skupina Olympic sérii deseti koncertů, na kterých si připomněla klíčová alba ze své dlouholeté existence. Počátky se datují v roce 1968 prvním a hned velmi úspěšným albem Želva. Pak následují další – Pták Rosomák, Prázdniny na Zemi, Laboratoř... až po 17. album Sopka. Kapela koncerty odehrála v tehdejší sestavě Petr Janda, Milan Broum, Jiří Valenta a Milan Peroutka a na několika koncertech se objevili i hosté Pavel Chrastina, Ladislav Klein, Jiří Korn a další. Vznikl tak unikátní projekt, který připomněl některé i méně hrané skladby, ale vždy zazněly i obecně známé hity z toho kterého období.
Vysílání: 03.6., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 04.6., ČT art

R.E.M.: Road Movie
Vyvrcholení koncertního turné z roku 1995 slavné americké kapely na podporu alba Monster (Premiéra). V lednu 1995 vyrazili R.E.M. po šesti letech na koncertní turné, aby podpořili album Monster. Během koncertů ale kromě aktuálních písní odezněly i hity z předchozích alb, a navíc kapela začala postupně zařazovat i nové písně z připravované desky New Adventures in Hi-Fi. Turné, kde americkým rockerům dělaly předskokany např. Cranberries nebo Sonic Youth, ale provázely velké zdravotní problémy členů R.E.M. Postupně v rukou lékařů skončili bubeník Bill Berry, basák Mike Mills i zpěvák Michael Stipe. Závěrečné koncerty v listopadu v Atlantě ale kapela odehrála ve skvělé formě, a tak mohl vzniknout záznam, který skupina následně vydala na DVD.
Vysílání: 03.6., 20.45 hod., ČT art
Opakování: 04.6., ČT art

Slavná alba: John Lennon – Plastic Ono Band
Příběh prvního alba Johna Lennona po odchodu z Beatles, které bylo nejosobnější výpovědí v celé jeho tvorbě. Britský document. V roce 1970 vydává John Lennon své sólové album Plastic Ono Band, kde se poprvé nemusí ohlížet na spoluhráče z kapely. Výsledkem jsou písně, které popisují bolestné zážitky a zkušenosti z jeho dětství a mládí. V textech písní se Lennon zabývá základními otázkami smrti, izolace, hněvu, náboženství, strachu a lásky. Většina z nich byla napsána poté, co John a Yoko podstoupili primární terapii s Dr. Arthurem Janovem, aby se vypořádali s příčinami jejich bolesti a neuróz. Díky exkluzivním rozhovorům a raritním archivním záznamům získáme zajímavý pohled na vznik jednoho z nejosobnějších alb rockové historie.
Vysílání: 03.6., 22.15 hod., ČT art
Opakování: 07.6., ČT art

Country fontána
Legendy české country hudby na Křižíkově fontáně pražského Výstaviště (1998). Účinkují: K. Černoch, J. Vyčítal, P. Bobek, Schovanky, J. Malík, T. Linka, P. Kocman, V. Vyskočil a další. Uvádí V. Martinová. Kamera J. Hruška. Režie R. Vodrážka. Tentokrát se prostřednictvím televizních kamer dostanete do opravdu krásného prostředí u Křižíkovy fontány v Praze Holešovicích-Bubenči. Tato fontána vznikla u příležitosti Jubilejní výstavy v roce 1891. Na melodie, rytmy a aranžmá ve stylu country, jak říká průvodkyně pořadem Věra Martinová, si Křižíkova fontána přece jen tak úplně nezvykla, přesto se s nimi ideálně pojí. Uvidíte a uslyšíte známé interprety v nezvyklých formacích, dále zpěváky, které znáte spíše z jiných žánrů, a někdo bude pro vás i úplně nový. Skladby Ráno plné pohody, Je právě nula pět, Chci být za vodou, Noční jízda, Tam dole v hospodě, Už z hor zní zvon zazpívají K. Černoch, J. Vyčítal, P. Bobek, Stania, L. Nopová, J. Malík, kapela Sam Hawkins a další.
Vysílání: 05.6., 22.25 hod., ČT art

23.5.2022 10:05:31 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 26 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Eliška/Rejčka (MdB)

Články v rubrice - Z éteru

Koncert No Name

No Name

No Name
Koncert slovenské poprockové skupiny v pražské Tesla aréně (2009). Kamera P. Vejslík. Režie P. Hajn ...celý článek


Hudební tipy 26. týden

Blue Effect Acoustic

Televizní písničky a songy Bohuslava Ondráčka
Skladatel, od jehož narození včera uplynulo 90 let, byl autor ...celý článek


Karlovarský Top RoofTop fest posedmé

Bookie Baker

Sedmý ročník karlovarského multižánrového festivalu Top RoofTop láká návštěvníky na hudební program i aktivity ...celý článek


Rolling Stones - 60 let

Rolling Stones – Hearts for Prague

Rolling Stones: Olé Olé Olé
Britský dokument z turné napříč Jižní Amerikou a z Havany v roce 2015. Uvádíme ...celý článek


Hudební tipy 27. týden

Country Music: Počátky

Country Music: Počátky (1/9)
Úchvatná a pečlivě vyprávěná historie svébytného hudebního žánru. Americký hud ...celý článek


Edith Piaf film ze života slavné šansoniérky

B. Arielová (Edith Piaf)

Edith Piaf
Vzestup ke slávě dlážděný touhou a sebezapřením. Francouzské drama ze života slavné šansoniérky ...celý článekČasopis 26 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Sváteční tipy 27. týden

Velehrad

Večer lidí dobré vůle – Velehrad 2022
Přímý přenos 23. ročníku tradičního benefičního koncertu jako n celý článek

další články...