zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Karel Kryl a Marta Kubišová

Bratříčku, zavřel jsi vrátka...

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Karel Kryl – Kdo jsem... ?
Slavný písničkář a básník prostřednictvím své tvorby odhaluje své postoje a názory. Připravil Dušan Rapoš (Premiéra). Výrazná osobnost české hudební scény Karel Kryl v roce 1993 společně s režisérem Dušanem Rapošem natočil komorní medailonek, odhalující jeho životní postoje a názory. Ty jsou prezentovány výhradně jeho vlastní tvorbou. Písně a básně, staršího i novějšího data, tak dají nahlédnout do duše umělce, který svou zemi musel nuceně opustit a po dlouhá léta sledovat dění v ní jen zpovzdálí.
Vysílání: 20.8., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 26.8., ČT art

Bratříčku, zavřel jsi vrátka...
Vzpomínka na slavného písničkáře a básníka, která ho zachycuje v uvolněné atmosféře při natáčení jeho filmového koncertu. Připravil Dušan Rapoš (Premiéra). Vzpomínky na dětství, které formovalo postoje slavného českého písničkáře a básníka Karla Kryla, a další jeho příběhy a názory se podařilo filmařům zachytit ve volných chvílích během natáčení koncertního medailonku Karel Kryl – Kdo jsem...? z roku 1993. Dokument, který vznikl krátce po smrti Karla Kryla, tak nabídne jedny z posledních filmových záběrů hudebníka, který byl vždy svůj, nehledě na dobu, ve které právě žil.
Vysílání: 20.8., 21.40 hod., ČT art
Opakování: 21.8., ČT art

Marta Kubišová 70
Koncert z letní scény divadla Ungelt k významným narozeninám zpěvačky (2012). Spoluúčinkují: K. Gott, A. Langerová, skupina K. Štolby, P. Malásek a P. Větrovec. Uvádí M. Hein. Kamera J. Špelda. Režie V. Polesný. Marta Kubišová je jednou z našich nejznámějších zpěvaček honosící se hlubokým altem, na konci 60. let patřila mezi nejpopulárnější (vítězka Zlatého Slavíka v roce 1966, 1968, 1969 a 1970). Od roku 1964 vystupovala v divadle Rokoko, zde se setkala s Helenou Vondráčkovou a Václavem Neckářem. Spolu pak v roce 1969 vytvořili velmi populární trio Golden Kids, byl to první pokus o českou smíšenou popovou skupinu. V roce 1969 nahrála dodnes velmi ceněnou sólovou desku Songy a balady patřící mezi nejlepší popové desky československé historie. Její nekompromisní postoje podporující tzv. Pražské jaro a popularita se však staly trnem v oku vládnoucí komunistické garnituře, která na základě zfalšovaných pornografických fotografií zakázala Martě v roce 1970 veřejně vystupovat. V roce 1977 se stala zpěvačka signatářkou Charty 77 a o rok později ilegálně nahrála s folkovými umělci několik lidových písní. Bez zpívání žila až do roku 1989, kdy se opět vrátila na scénu s největším listopadovým publikem a písní Modlitba pro Martu. K jejím nejznámějším skladbám patřily také Depeše, Nechte zvony znít, Magdalena, Hey Jude, Ring-o-Ding, Mama, Oh baby, baby, Lampa a další. Některé zazní i v průběhu koncertu, jehož součástí jsou i novější árie z muzikálu Touha jménem Einodis. Koncert vznikl u příležitosti zpěvaččiných 70. narozenin.
Vysílání: 21.8., 21.40 hod., ČT art
Opakování: 25.8., ČT art

8.8.2022 09:08:19 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 40 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Medicus (MdB)

Články v rubrice - Z éteru

Hudební tipy 40. týden

Milan Lasica (Doupě Mekyho Žbirky)

Televizní písničky a songy Roberta Křesťana
Napsal jsem jméno svý na zdi, Panenka, Až uslyším hvízdání a ji ...celý článek


Shania Twain: Koncert v Las Vegas

Shania Twain: Koncert v Las Vegas

Shania Twain: Koncert v Las Vegas 2014
Nekorunovaná královna moderní country několik let nekoncertovala, al ...celý článek


Mňága a Žďorp – Video Dáreček

Mňága a Žďorp – Video Dáreček

Mňága a Žďorp – Video Dáreček
Frontman známé kapely Petr Fiala si přál oslavit netradičně 25 let její ...celý článek


Hudební tipy 41. týden

Elia Cmíral

Elia Cmíral – part 1
Dokument o skladateli a zlínském rodákovi, který dobyl Hollywood a jehož hudba z ...celý článek


Pop-rockové pódium Pet Shop Boys a Joe Cocker

Joe Cocker: Fire it Up Live

Pet Shop Boys: Discovery Live In Rio 1994
Koncert slavného britského popového dua pro brazilské fanoušky na ...celý článekČasopis 40 - sekce

OPERA/ TANEC

420PEOPLE zve v říjnu na tanec i talk!

Pražské Studio Maiselovka

Pražské Studio Maiselovka, první oficiální prostor souboru současného tance 420PEOPLE, vás v říjnu zve hned na celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Velikáni filmu... Gérard Depardieu

Gérard Depardieu (Rasputin)

Rasputin
Gérard Depardieu jako osudový muž carské rodiny Mikuláše II. Francouzsko-ruské historické drama (2 celý článek

další články...