zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební tipy 34. týden

Na plovárně s Hanou Zagorovou

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Country Music: Povím to písní (8/9)
V polovině sedmdesátých let naplno vychází hvězda Willieho Nelsona, bluegrass bojuje o své místo na slunci a George Jones na počátku další dekády nahrává svůj největší hit. Americký hudební dokument. Na počátku sedmdesátých let bluegrass částečně mizí z rozhlasových stanic, ale má stálé jádro vášnivých fanoušků. Ti si velmi rychle všimli talentu mladého Martyho Stuarta, který často hraje s Lesterem Flattem nebo také s „otcem Bluegrassu“ Billem Monroem. Willie Nelson odchází z Nashvillu a ve svém domovském státě Texas objevuje hudební scénu v Austinu. Tamní různorodé publikum ho přijímá s otevřenou náručí a jeho hvězda stoupá v očích fanoušků i kritiků. Své kariéry postupně rozjíždějí Ricky Skaggs nebo Vince Gill. Na počátku osmdesátých let se ke společné spolupráci sešli bývalí manželé Tammy Wynette a George Jones. Přestože byla úspěšná, zastínil ji jiný hit, který o několik týdnů později nazpíval Jones sám.
Vysílání: 23.8., 20.15 hod., ČT art

JAZZ: Vyznání chaosu (1943–1945)
Hudební encyklopedie objevuje nové rytmy, jiné harmonie a více prostoru pro melodická sóla. Základem této vášnivé hudby je osobnost jednotlivce. Na scénu přichází: Billie Holiday, znovu Duke Ellington, Ben Webster, Django Reinhardt a Dave Brubeck. Během II. světové války vedené proti zlu – swing byl symbolem svobody. Ale doma, v klubech, například v Minton´s Playhouse v Harlemu, mladí swingoví muzikanti hledali jinou svobodu. Objevovali nové rytmy, jiné harmonie a více prostoru pro sóla. V jejich čele byli Charlie Parker a Dizzy Gillespie, zajímalo je umění, nikoliv zábava. Jenže kvůli pokračující válce a nemožnosti nahrávat zůstávaly jejich hudební výboje v podstatě neznámé. Jazz vyjadřuje naději svobodných lidí, toužících po lepším životě. Základem je osobnost jednotlivce, tedy opak základních myšlenek nacismu. Jazzu se totiž vždycky dařilo v undergroundu, kde se stal symbolem odporu. Osmá část dokumentárního cyklu JAZZ přibližuje osudy a hudbu Billie Holiday, Duke Ellingtona, Django Reinhardta, Dave Brubecka a dalších.
Vysílání: 23.8., 23.00 hod., ČT art

Na plovárně s Hanou Zagorovou
Rozhovor Marka Ebena s populární českou zpěvačkou (2019). Režie J. Hojtaš. Známá česká zpěvačka a textařka Hana Zagorová se narodila 6. září 1946 v severomoravských Petřkovicích. Její tatínek byl stavebním inženýrem a maminka učitelkou. Vystudovala herectví na brněnském JAMU a v roce 1968 vydala první singl s písní Svatej kluk. Koncem 60. let se začala na televizních obrazovkách objevovat častěji, účinkovala v souboru Sodoma – Gomora a začala spolupracovat s orchestrem Václava Zahradníka. V letech 1972–1974 hostovala v Divadle Semafor v J. Suchého parodickém podání Kytice K. J. Erbena. Od roku 1977 získala devětkrát po sobě ocenění Zlatý slavík. V témže roce podepsala Antichartu. Spolupracovala s Karlem Vágnerem, Michalem Prokopem a také s Petrem Rezkem. V období 80. let vystupovala s duetem Petr Kotvald a Stanislav Hložek. Její další tvorba se více ubírala k šansonu. V červnu 1989 podepsala petici Několik vět, v níž hnutí Charta 77 požadovalo propuštění politických vězňů a svobodu slova. Poté nesměla až do pádu komunistického režimu veřejně vystupovat. Hana Zagorová byla vdaná za choreografa, herce a tanečníka Vlastimila Harapese. V roce 1992 se provdala za operního pěvce Štefana Margitu.
Vysílání: 24.8., 21.05 hod., ČT art

Slavná alba: The Beach Boys – Pet Sounds
Příběh talentu Briana Wilsona a nejoceňovanějšího alba americké kapely. Britský hudební dokument. Kapela Beach Boys vydala album Pet Sounds v roce 1966 a jeho přijetí fanoušky bylo spíše vlažné. Skupina už totiž měla za sebou deset alb s velkými hity. Hudební historie se ale k albu staví zcela odlišně. Často je považováno za jedno z nejvlivnějších v dějinách moderní muziky. Velký vliv na vznik a celkové vyznění alba měl i fakt, že se zakládající člen kapely Brian Wilson rozhodl ukončit koncertní vystupování a naplno se začal věnovat skládání písní. Jeho postřehy, i některých dalších členů skupiny, přináší zajímavý náhled na vznik desky Pet Sounds.
Vysílání: 26.8., 21.15 hod., ČT art
Opakování: 28.8., ČT art., 30.8., ČT art

Elvis (2/2)
Poznejte život krále rokenrolu od jeho prvopočátků až na vrchol slávy. Druhá část amerického filmu o legendě, od jejíhož narození nedávno uplynulo 45 let (2005). Hrají: J. R. Meyers, R. Quaid, A. Bernathová, R. Patrick, C. Manheimová, R. McGowanová, T. Guinee a další. Režie James Steven Sadwith (Premiéra). Život Elvise Presleyho (J. R. Meyers, za svůj výkon oceněný Zlatým glóbem), známé rokenrolové hvězdy, obrátí vzhůru nohama zpráva o úmrtí matky, na níž byl od malička fixován. Nový začátek nalezne v západním Německu, kam byl převelen v rámci své vojenské služby. Zde totiž potkává teprve čtrnáctiletou Priscillu (A. Bernathová), která ho zcela uhrane a rozhodne si ji jednoho dne vzít. Když se vrátí do Ameriky, je nejprodávanějším muzikantem své doby a jeho filmy jsou kasovní trháky roku. Je ale také podrážděný, unavený a má chuť všechno opustit. Na natáčení snímku Viva Las Vegas se seznámí se svou další osudovou láskou, Ann-Margaret (R. McGowanová), a jeho vztah s Priscillou tak čeká těžká zkouška. Víc propadá závislosti na prášcích, dostává se do dluhů a musí se vypořádat s novou generací hudebníků, kteří mu šlapou na paty, jako Beatles či Rolling Stones...
Vysílání: 28.8., 20.15 hod., ČT art

15.8.2022 11:08:19 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 40 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Rádio Kašpar

Články v rubrice - Z éteru

Hudební tipy 41. týden

Elia Cmíral

Elia Cmíral – part 1
Dokument o skladateli a zlínském rodákovi, který dobyl Hollywood a jehož hudba z ...celý článek


Hudební tipy 40. týden

Milan Lasica (Doupě Mekyho Žbirky)

Televizní písničky a songy Roberta Křesťana
Napsal jsem jméno svý na zdi, Panenka, Až uslyším hvízdání a ji ...celý článek


Shania Twain: Koncert v Las Vegas

Shania Twain: Koncert v Las Vegas

Shania Twain: Koncert v Las Vegas 2014
Nekorunovaná královna moderní country několik let nekoncertovala, al ...celý článek


Pop-rockové pódium Pet Shop Boys a Joe Cocker

Joe Cocker: Fire it Up Live

Pet Shop Boys: Discovery Live In Rio 1994
Koncert slavného britského popového dua pro brazilské fanoušky na ...celý článek


Mňága a Žďorp – Video Dáreček

Mňága a Žďorp – Video Dáreček

Mňága a Žďorp – Video Dáreček
Frontman známé kapely Petr Fiala si přál oslavit netradičně 25 let její ...celý článekČasopis 40 - sekce

OPERA/ TANEC

Nová sezóna Hybatelů rezonance

Nikol Bóková (Foto: Jan Vala)

Cyklus klavírních recitálů Hybatelé rezonance chystá v nové sezoně opět čtveřici mimořádných koncertů v působi celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Dokument o mužích v podvozku Boeingu 747

Muž, který spadl z nebe

Muž, který spadl z nebe
V roce 2015 se dva muži schovali v podvozku Boeingu 747. Jeden nepřežil a vypadl v celý článek

další články...