zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební tipy 38. týden

Petr Ulrych

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Jak se kalila hudba: Producent vs. umělec
Příběhy nahrávání popu a rocku. Britsko-americký dokumentární cyklus. Časosběrný osmidílný dokumentární cyklus je sondou za kulisy nahrávání hudby, která nás obklopuje původně z gramofonových desek, pak z rádia, televize, z magnetofonových kazet, z walkmanů, potom z kompaktních disků, z formátu MP3 a brzy nato z internetu. Úloha producenta patří pro veřejnost k nejzáhadnějším profesím. Kdo registruje na deskách jména: Phil Spector, Andrew Loog Oldham nebo Jimmy Miller? Linda Perry: "Když jsem sledovala staré záběry George Martina, došlo mi, že měl zásadní úlohu. Nikdo po něm nechtěl autogram, a přitom měl všechno na povel." Vlna digitální hudební tvorby hudebníkům dala k dispozici "kompletní symfonický orchestr". Ovšem technické dovednosti jsou pouze jednou z mnoha částí procesu. Skutečná výzva spočívá v tom dostat z interpreta maximum. Quincy Jones: "Jako producent musíte dodržovat dva principy – vlídnost a respekt".
Vysílání: 19.9., 00.05 hod., ČT art

Doupě Anety Langerové
Jedna z nejpopulárnějších českých zpěvaček v nové sérii hudebních pořadů z pražského klubu Doupě. Režie V. Bělohradský (Premiéra). Začínala v televizních soutěžích a stala se první tuzemskou Superstar. Cestu k hledání vlastního výrazu a rukopisu absolvovala pod září reflektorů. A pod ní také zjistila, že jako písničkářka nepotřebuje dělat věci na efekt, protože toho spoustu zvládne po svém. V roce 2024 oslaví dvacet let na hudební scéně a zatím natočila pět studiových alb. Svým výjimečným hlasem na nich vypráví velké i malé příběhy. Dnes bude Aneta Langerová v klubu Doupě vyprávět ten vlastní – svými písněmi.
Vysílání: 22.9., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 26.9., ČT art., 27.9., ČT art

CNSO Studio Live – Radek Pastrňák & ČNSO
Frontman skupiny Buty představil symfonické verze svých hitů za doprovodu Českého národního symfonického orchestru v Obecním domě v Praze. Dirigent S. Mercurio. Režie P. Kůrka. Radek Pastrňák, autor mnoha dnes již zlidovělých písní, excelentní kytarista a básník, osobnost, která formovala legendární kapelu Buty. A především umělec, který se svým osobitým humorem, originálními texty a svéráznými melodiemi stal úkazem na české hudební scéně. Proslavil se také jednou z hlavních rolí v legendárním českém filmu Jízda od režiséra Jana Svěráka a zároveň se stal držitelem Českého lva za nejlepší hudbu.
On a Český národní symfonický orchestr spolu se Stevenem Mercuriem představili výběr nejoblíbenějších skladeb v symfonické podobě, v aranžmá již zmíněného Stevena Mercuria, který spolupracoval na podobných projektech s Andreou Bocellim, Stingem nebo Pražským výběrem. O další aranže se postarali Vít Pospíšil a Zdeněk Němec, a posluchači si tak mohli vyslechnout nesmrtelné hity jako František, Tata, Mám jednu ruku dlouhou nebo Nad stádem koní. Orchestr podpořili Jan Hasenöhrl, David Fárek, Vít Pospíšil, Lukáš Chejn, Tomáš Uhlík a Ondřej Pomajsl, a Smetanova síň Obecního domu tak zažila nevšední představení.
Vysílání: 22.9., 20.55 hod., ČT art
Opakování: 23.9., ČT art

Příběhy písní: Eric Clapton
Osudové chvíle britského kytarového mága, které daly vzniknout jeho velkým hitům. Americký hudební dokument. Hudební kariéra Erica Claptona připomíná horskou dráhu plnou extrémních vzestupů a strmých pádů. Jeho dlouhodobý boj se závislostmi a těžké životní chvíle se vždy promítaly v jeho tvorbě. Píseň Cocaine, kterou původně složil J. J. Cale, pro sebe Clapton předělal jako i jako varování před nebezpečnou drogou. Oproti tomu byla skladba Tears In Heaven osobní výpovědí po ztrátě syna v roce 1991. Po tragické události ale místo v další konzumaci drog našel svůj únik v hudbě. Balada měla nejen terapeutický účinek, ale také velký umělecký a komerční úspěch. I píseň My Father's Eyes z konce tisíciletí v sobě nese těžký osud kytaristy s přezdívkou Slowhand. Clapton totiž nikdy osobně nepoznal svého biologického otce. V souvislosti s tím dokonce jako kluk svou matku považoval za svou sestru. Nejbližší hudebníkovi spolupracovníci zavzpomínají na časy, kdy Eric Clapton nechal promlouvat své umění a nahrával tyto obrovské hity.
Vysílání: 22.9., 21.55 hod., ČT art
Opakování: 26.9., ČT art., 28.9., ČT art

Ulrych 70
Nejlepší písničky z repertoáru Hany a Petra Ulrychových a jejich kapel Javory a Javory Beat, ve kterých se spojila folklórní i rocková inspirace (2014). Režie J. Vondráček. Koncert na scéně Mahenova divadla přináší výběr nejlepších písniček Hany a Petra Ulrychových. Muzikantské sourozenecké duo ve své tvorbě již několik desítek let spojuje folklórní i rocková inspirace, ať už se jedná o repertoár jejich kapely Javory nebo jejich mladšího hudebního tělesa Javory Beat. Koncertem plným hitů roku 2013 zahájili v Brně sourozenci Ulrychovi turné u příležitosti 50 let jejich společného účinkování.
Vysílání: 24.9., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 25.9., ČT art

11.9.2023 10:09:50 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 26 (2011) - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Z éteru

Kam zmizel ten starý song: Vítězslav Hádl

Vítězslav Hádl

Vítězslav Hádl se narodil 5. května 1945 v Praze. Vyrůstal v hudební rodině, jeho rodiče byli členy orchestru ...celý článek


Kam zmizel ten starý song: Marek Eben

Marek Eben

Marek Eben se narodil v Praze jako syn hudebního skladatele Petra Ebena. V roce 1979 absolvoval studium herect ...celý článek


Hudební tipy na 27. týden

Vladimír Mišík

Hudba: Uhlíř slova: Svěrák
Když v roce 1988 vznikl pořad písniček známé autorské a interpretační dvojice po ...celý článek



Časopis 26 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Václav

Z filmu Václav

Václav je vesnický outsider, který ve svých čtyřiceti letech žije s maminkou, a ostatními je vnímán jako místn celý článek

další články...