zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební tipy 48. týden

Vojtěch Dyk & B-Side Band

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Adventní koncerty České televize
Přímý přenos z Pražské Lorety je věnován organizaci Otevřená okna z Jindřichova Hradce. Účinkují: E. Janečková, J. Potměšil, P. Hradil, J. Szántó, Lenny, I. Ženatý, V. Janata, Cello Republic, L. Bařák, A. Eiríksdóttir, B. Trnčíková, A. Hedar, ČaroTaj, L. Jindřich a Cancioneta Praga. Režie A. Rezek. Druhý Adventní koncert České televize je vysílaný přímým přenosem z Pražské Lorety a je věnován neziskové organizaci Otevřená OKNA z Jindřichova Hradce. Dvacet let podporují osoby se zdravotním postižením, pěstounské rodiny i seniory. Poskytují chráněné bydlení, provozují sociálně terapeutické dílny, zaměstnávají osoby se zdravotním, mentálním či kombinovaným postižením, organizují pro ně prázdninové pobyty a doprovázejí pěstounské rodiny. Před rokem dostala organizace darem areál s továrnou, vilou a velkým pozemkem. Byl dlouho nevyužívaný, a tedy i velmi zanedbaný, a proto projekt na jeho obnovu nazvali: Probuďme společně spící krásku. Zatím OKNA fungují v pronajatých, a ne zcela vyhovujících prostorách a těší se na to, že z darů našich diváků budou moci realizovat rekonstrukci objektu.
Vysílání: 03.12., 17.30 hod., ČT1

ZZ Top, vousáči z Texasu
Nejen typický vzhled, ale hlavně nezaměnitelný zvuk udělal z texaského tria rockovou legendu. Kanadský dokument. Když v roce 1969 mladí hudebníci Billy Gibbon, Frank Beard a Dusty Hill spojili síly pod značkou ZZ Top zřejmě netušili, že je čeká více než padesátiletá společná pouť. Během ní je čekaly nejen úspěchy, ale i složitá období, které se jim nakonec podařilo překonat. Přestože je kapela stále aktivní, bohužel už bez Dustyho Hilla, který zemřel v roce 2021. Podrobný obraz ZZ Top v dokumentu Sama Dunna pomáhají dotvářet upřímné rozhovory s kapelou i jejich slavnými fanoušky, kterými jsou třeba Billy Bob Thornton nebo Joshua Homme. Vše pak dokreslují dosud nezveřejněné archivní materiály nebo exkluzivnímu vystoupení v legendární Gruene Hall.
Vysílání: 28.11., 00.10 hod., ČT art
Opakování: 29.11., ČT art

Hudební návštěva v muzeu: Dasha – Ellaboration
Volný cyklus koncertů z hudebního muzea s programem inspirovaným fenoménem zpěvačky Elly Fitzgerald. Účinkují: Dasha, Epoque Quartet a Š. Veselý. Režie P. Vejslík. Zpěvačka Dasha je známá hudebními projekty, které se pohybují převážně v oblasti populární hudby, řadí se také mezi nejobsazovanější české muzikálové zpěvačky a herečky a její výkony představují naprostou interpretační špičku. Totéž platí i pro hudebníky z Epoque Quartet a mladého perkusistu Šimona Veselého. V projektu Ellaboration společně s aranžérským mágem Alexeyem Aslamasem uchopují hudební materiál písní proslavených jazzovou legendou Ellou Fitzgerald, který dále rozvádějí do nových neotřelých poloh. Specifický a úžasně komplexní zvuk spojení smyčcového kvarteta s perkusemi dává Dashe prostor předvést svou výjimečnost na trochu jiném poli, než jsme zvyklí.
Vysílání: 01.12., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 05.12., ČT art., 06.12., ČT art

Muzikantky: Literární (8/8)
Eva Turnová, Eva Blondýna Suková, Hana Stinka Lundiaková. Ženy, které tvoří nejen pomocí hudby, ale jsou také úspěšnými literátkami. Nový hudební cyklus České televize. Režie D. Smržová. Dokumentární cyklus, který mapuje současnou ženskou písničkářskou scénu. Představuje celou řadu českých písničkářek, hudebnic, textařek, a básnířek, kterým vyspělá doba umožňuje hrát téměř na všechno a kdekoli, prezentovat svou tvorbu posluchačům okamžitě, on-line, de facto z kuchyně. Ženy muzikantky převzaly veslo hudební reflexe světa kolem nás od mužů, kteří se pomocí hudby a textů vymezovali spíše v době totality. Až po roce 89 konečně mohly zpívat a hrát o tom, co muži považují za běžné věci, o vztahových problémech, potížích s láskou, dětmi, s morálkou, s ekologií, s dluhy a ekonomickým diktátem, zkrátka o tématech, která pro mužské písničkáře nebývají dostatečně výbušná... Scénář a režie Dagmar Smržová.

Vysílání: 01.12., 21.00 hod., ČT art
Opakování: 07.12., ČT art

Jak se dělá pop: Country pop
Může jedna úspěšná píseň na vrcholu hitparády ohrozit ryzí verzi country hudby? Kanadský hudební cyklus. Country hudba si vždy zakládala na své čistotě a autenticitě. Proto když se objeví interpret s novým pojetím či přístupem, započne mezi fanoušky i umělci velká diskuze, zda se ještě jedná o country nebo už ne. Své by o tom mohli vyprávět někteří umělci, kteří jsou dnes v tomto stylu hudby řazeni mezi legendy. Třeba Dolly Parton, Willie Nelson nebo Shania Twain. Posledním příkladem může být country rap píseň „Old Town Road“, se kterou rapper Lil Nas X dobýval hitparády po celém světě. Svůj pohled na tento problém přiblíží třeba Brandi Carlile, Wynonna Judd nebo Shania Twain.
Vysílání: 01.12., 23.30 hod., ČT art
Opakování: 05.12., ČT art., 07.12., ČT art

AMY
Toužila po opravdové lásce a hudební slávě. Geniální popová hvězda Amy Winehouse toho druhého dosáhla. Zaplatila za to ale krátkým životem, který vyhasl právě před deseti lety. Tragický příběh velkého talentu v dokumentárním filmu plném skvělé muziky, který získal desítky ocenění včetně Oscara i Grammy. Režie Asif Kapadia. Vzestup a pád sedmadvacetileté superhvězdy britského neosoulu. Je tragicky symbolické, že její poslední nahrávkou byl jazzový duet evergreenu Body and Soul (Tělem a duší) s Tony Bennettem, kdy tato popová ikona naposled zamířila mezi velké jazzové zpěvačky. Měla božský hlas, hamižného otce a prachmizerného partnera.
Vysílání: 02.12., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 06.12., ČT art

Vojtěch Dyk & B-Side Band
Závěrečný koncert úspěšného turné souboru v roce 2017, na němž zazněly originální autorské skladby, ale i největší světové hity v novém aranžmá, které zvedly ze sedadel a roztančily fanoušky v Kongresovém centru ve Zlíně. Účinkují: V. Dyk, J. Buchta, T. Koudelka, J. Kalousek, B. Urbánek, M. Žáček a další. Kamera P. Hoznauer. Režie R. Motyčka. Jedinečné spojení brněnského B-SIDE BANDu se zpěvákem, hercem a performerem Vojtěchem Dykem je jedním z nejžádanějších a nejsledovanějších projektů současné české kulturní scény. Profesionální brněnský bigband pod vedením bandleadera Josefa Buchty je nadžánrovým a nezávislým tělesem, které se potkává s Vojtěchovým naturelem nejenom svou energií, ale i efektivním aranžmá a komunikací s publikem. Závěr tour 2017, která byla už šestá v pořadí a čítala bezmála 50 koncertů, si brněnský B-Side Band společně se zpěvákem Vojtěchem Dykem naplánoval v Kongresovém centru ve Zlíně a byl to večer, který si muzikanti i fanoušci užili opravdu velkolepě, o čemž svědčila i atmosféra samotného vystoupení. Repertoár nabídl tentokrát mnohem více tanečních hitů, a to jak původních autorských skladeb, tak i nejznámějších světových či tuzemských šlágrů v nové instrumentaci, a potvrdil to, že hudební základ je u kapely podřízen především snaze vytvořit moderní a barevný bigbandový zvuk, vtáhnout posluchače do děje energií a efektními aranžmá, o což se postarala i nápaditě stylizovaná scéna v podobě baru, kde se dokonce míchaly a popíjely drinky, které ochutnali i někteří diváci v sále.
Vysílání: 03.12., 20.15 hod., ČT art

20.11.2023 12:11:15 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 10 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bílá voda (MdB)

Články v rubrice - Z éteru

Karel Svoboda - Šťastná léta

Karel Svoboda

Karel Svoboda - Šťastná léta
Život českého hitmakera Karla Svobody očima jeho syna. Dokumentární snímek pro ...celý článek


Hudební tipy 9. týden

Ikony Kamila Střihavky

Petr Spálený
Tři hity z konce 60. let minulého století v podání Petra Spáleného, který zanedlouho oslaví 80 ...celý článek


Hudební tipy 10. týden

Lenny

ABBA Dabba Doo
Autoportrét kultovní švédské superskupiny, která si po vítězství v soutěži Eurovize s písní ...celý článekČasopis 10 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Carlos Reygadas: Přítomnost

Z přebalu knihy Přítomnost

V knize Přítomnost, která právě vychází v Nakladatelství AMU, přichází výrazný mexický režisér Carlos Reygadas celý článek

další články...