zvláštní poděkování
Volný.cz

LM pokračuje tento týden „ve dvou“ a s violoncellem

Julian Steckel

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Osmnáctý festivalový ročník Lípa Musica pokračoval ve druhém říjnovém týdnu třemi koncerty, které posluchače zavedly na Ústecko i do jedné z vesnic roku – Prysku. Ústecká kapitola se letos podruhé otevřela ve středu 9. října na Zámku v Děčíně. Po českolipské vokálně-klavírní poctě Janáčkovi byl na pořadu dramaturgie večer obdobného ražení s tou výjimkou, že byl cele věnovaný dalšímu českému velikánovi, Antonínu Dvořákovi. Jeho odkaz klavírní a písňový publiku Knihovního sálu děčínského zámku představili přední pěvkyně Simona Šaturová a Markéta Cukrová společně s klavíristou Vojtěchem Spurným. Večer konaný mimo jiné za podpory Ústeckého kraje a programu Rodinné stříbro, jehož je festival již řadu let hrdou součástí, tak nabídl ucelený hudební zážitek v prvotřídní interpretaci. V pátek 11. října zavítal festival vyprodaným koncertem do kostela sv. Petra a Pavla v Prysku.

Na programu bylo koncertní zastavení představující další z řady německých hostů. V důsledku nedávného úmrtí herečky a disidentky Vlasty Chramostové byl večer věnován uctění její památky, neboť tato osobnost byla s Pryskem bytostně spjata a zasadila se i opravu místního kostela. Preškavský večer nabídl zajímavé vystavěný program kombinující hudbu barokní s argentinským tangem v podání světově respektovaných umělců – Julie Schröderové a Lautten Compagney, čerstvých držitelů ceny Opus Klassik.
V neděli 13. října zakončil festival další říjnový týden opět ústeckým zastavením, a to v premiéře. V kostele Nanebevzetí Panny Marie přímo v Ústí nad Labem zazněl dialog lidských hlasů a strun v podání Scholy Gregoriany Pragensis a violoncellisty Jiřího Bárty.

Předposlední festivalový týden nabídne dvě koncertní setkání. Prvním bude vykročení za hranice klasické hudby v písňovém večeru s
Lenkou Novou a Petrem Maláskem. Hudební spojení těchto dvou výrazných osobností zaznamenalo velkou pozornost a nadšení publika. Lípa Musica tyto umělce představí premiérově v pátek 18. října 2019 v kině Hvězda v Kamenickém Šenově.
V sobotu 19. října 2019 je na programu návrat na dokský zámek, který prošel dílčí rekonstrukcí, a festival zde představí významnou osobnost soudobé violoncellové generace původem z Německa,
Juliana Steckla. Ten měl na festivalu vystoupit již v rámci Špačkova sextetu ve Waltersdorfu, pro zdravotní indispozici jej však zastoupil Gabriel Schwabe. O to více je potěšitelné, že tuto svrchovanou osobnost na poli klasické hudby bude moci festivalové publikum poznat v sólovém recitálu složeném z děla Bacha, Dutilleuxe a Kodályho. Poslední vstupenky na sobotní koncert jsou ještě v prodeji.

Osobitá zpěvačka s nezaměnitelným sametovým altem Lenka Nová, objevující se na koncertních pódiích hojně s Michalem Horáčkem, navázala spolupráci s klavíristou a skladatelem Petrem Maláskem. V písních, které Lenka prezentuje svým velmi osobitým pojetím, se prolínají příběhy ženy, která vedle krásného hlasu, profesionality a noblesy na podiu zůstává duší a srdcem především obyčejnou holkou, která prožívá životní radosti a strasti všedních dnů a nepřestává věřit v lásku a životní naplnění. Vynikající Petr Malásek coby velmi zkušený a citlivě instinktivní doprovazeč mistrně dotváří neopakovatelnou atmosféru srovnatelnou s koncerty legendární Hany Hegerové. Koncert, který je tradičním vybočením z klasicko-hudební festivalové řady, je i v letošním roce zasazen do města Kamenický Šenov. Poprvé se uskuteční v místním kině Hvězda, a to v pátek 18. října od 19 hod. Koncert je již vyprodaný.

Julian Steckel je všeobecně považován za jednoho z předních violoncellistů naší doby. V roce 2010 zvítězil v prestižní soutěži ARD Musikwettbewerb, vyhrál též ceny Audience Award, Oehms Classic Award a cenu Mnichovského komorního orchestru. Nyní Steckel sklízí po celém světě uznání kritiky za mistrovskou a přesvědčivou hru s mnoha předními orchestry, z nichž jmenujme například Symfonický orchestr Bavorského rozhlasu, lipský Gewandhausorchester, Mnichovskou filharmonii, Bamberské symfoniky, Orchestre de Paris, Royal Philharmonic Orchestra, Rotterdamskou a Petrohradskou filharmonii ad., pod vedením slavných dirigentů jako jsou Sir Roger Norrington, Christoph Eschenbach, Valerij Gergiev, Jakub Hrůša nebo Christopher Hogwood. Vedle své sólové dráhy je Julian Steckel i vášnivým komorním hráčem. Julian Steckel pravidelně vystupuje na významných mezinárodních hudebních festivalech, z nichž jmenujme alespoň festivaly v Luzernu a Jeruzalémě, Beethovenfest v Bonnu, festival Meklenburska-Předního Pomořanska, Šlesvicko-Holštýnský festival, festivaly v Ludwigsburgu, Lockenhausu, Moritzburgu, Schwetzingenu a místa jako je Elbphilharmonie v Hamburku, báden bádenský Festspielhaus, vídeňský Konzerthaus, antverpský de Singel a amsterdamský Concertgebouw. Na festivalu Lípa Musica se představí v sólových violoncellových kusech z dílny Bacha, Dutilleuexe a Kodályho. Vstupenky na tento koncert, který proběhne v sobotu 19. října od 19 hodin na zámku v Doksech, jsou ještě k dostání ve festivalovém předprodeji i v MIC v Doksech.

Příští týden vstoupí 18. ročník do svého finále, které 24. října 2019 v České Lípě předznamená vystoupení přední evropské osobnosti v oblasti mimického divadla Radima Vizváryho s projektem Sólo, za který získal i prestižní cenu Thalie.
Festival vyvrcholí 26. října 2019 v Městském divadle v Novém Boru, kde se představí světově proslulý ansámbl Janoška, se svým originálním, svěžím a světově ceněným přístupem ke klasické hudbě. Vstupenky na krále pantomimy i „Beatles klasické hudby“ jsou ještě k dostání.

www.lipamusica.cz

14.10.2019 18:10:12 Redakce | rubrika - Festivaly

Časopis 28 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Oldstars on the Roud 2020

Články v rubrice - Festivaly

Festival Za poklady Broumovska o víkendu online i naživo

Ester Pavlů

V sobotu 11. července od šesti hodin uvede festival Za poklady Broumovska záznam prvního letošního koncertu pr ...celý článek


Dva živé koncerty festivalu Za poklady Broumovska

Jana Šrejma Kačírková

Ve středu 1. července zamíří festival Za poklady Broumovska do obce Vižňov, kde v kostele sv. Anny přivítá sop ...celý článekČasopis 28 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Výtvarné tipy 28. týden

České stopy: Muž z obrazu

Potrava duše & těla II (2/11)
Rembrandt a pokrm plný síly a elegance. Francouzský cyklus dokumentů ARTE. Ol celý článek

další články...