zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební tipy 33. týden

Příběh Glenna Millera

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Na cestě z Litomyšle
O poslední návštěvě Bedřicha Smetany v jeho rodném městě (2014). Režie M. Kubala. Bedřich Smetana a Litomyšl jakoby jedno jsou. Skladatel tady jistě prožil krásné dětství, ale když mu bylo sedm let, celá rodina se odsud odstěhovala a oficiálně své rodné město navštívil až krátce před svou smrtí v roce 1880. Podařilo se však dohledat, že v Litomyšli strávil jednu noc u svého přítele děkana Šanty také v září roku 1867. Když odjížděl, zapsal si do notesu několik taktů hudebního motivu, který nadepsal Na cestě z Litomyšle. Mezinárodní operní festival Smetanova Litomyšl zadal na základě tohoto motivu Lukáši Hurníkovi symfonickou skladbu, která byla v roce 2014 na festivalu také provedena. Dokument Martina Kubaly se tak vrací nejen k okolnostem Smetanovy druhé návštěvy jeho rodného města, ale i k premiéře nového díla pro velký orchestr.
Vysílání: 10.8., 02.45 hod., ČT art

Monty Alexander
Fenomenální jazzový klavírista propojuje reggae se swingem a soulem. Pařížský koncert. Koncert jazzmana Montyho Alexandera v listopadu 2018 otevřel šestý ročník Klavírního festivalu Rudolfa Firkušného. Monty Alexander vyniká fenomenální prstovou technikou, přesto jeho doménou je otevřená muzikalita. Původem jamajský hudebník, kterého od dospívání ovlivnila tvorba a koncerty Louise Armstronga, Nata Kinga Colea a především Oscara Petersona, vystupuje se svým bigbandem, dvorním triem i sólově. Své první nahrávky klavírista vydal ve čtrnácti letech jako lídr skupiny Monty and the Cyclones. V roce 1963 ho zaměstnal přítel Franka Sinatry Jilly Rizzo jako pianistu v newyorském baru, kde upoutal pozornost hudebníků, jako byli Count Basie či Miles Davis. Svůj debut s názvem Alexander the Great vydal v roce 1964. V roce 2005 se v publikaci Padesát největších jazzových pianistů objevil mezi pěticí nejvýznamnějších jmen.
Vysílání: 12.8., 23.50 hod., ČT art

Příběh Glenna Millera
Životní cesty slavného swingového hudebníka. Americký film oceněný Oscarem za nejlepší zvuk (1953). Hrají: J. Stewart, J. Allysonová, H. Morgan, Ch. Drake a další. Režie Antony Mann (V původním znění s titulky). Osudy jedné z nejvýraznějších osobností populární hudby a jazzu, jednoho z otců swingu – Glenna Millera, se staly vděčným tématem pro Hollywoodské filmaře. V roce 1954 je režisér Anthony Mann zachytil ve svém filmu Příběh Glenna Millera. Neznámý, chudý, ale mimořádně talentovaný Glenn Miller se pokouší prosadit jako aranžér, popravdě se mu to dlouho příliš nedaří. Skutečný úspěch má až ve chvíli, kdy si založí vlastní orchestr a s pomocí neobvyklého výběru nástrojů, v orchestru amerického letectva, prosadí vítězství synkopy a swingu. Na vrcholu slávy ale nečekaně umírá, když se s ním při přeletu z Anglie do Paříže zřítí letadlo... Bylo mu pouhých 40 let (narozen byl 1. 3. 1904). Hlavní roli ztělesnil populární hollywoodský herec James Stewart. Ve filmu zazní původní Millerova hudba v podání Glenn Miller Orchestra a takových hudebních velikánů jako Louis Armstrong, Gene Krupa, Frances Langford a The Modernaires. Snímek byl oceněn Oscarem za nejlepší zvuk.
Vysílání: 13.8., 20.00 hod., ČT art

Terra Australis
Setkání virtuosa Štěpána Raka, který oslavil v těchto dnech své 75. narozeniny, s nejslavnějším australským stavitelem kytar Gregem Smallmanem a exotickou nádherou pátého kontinentu v dokumentárním filmu Jakuba Sluky (1998). Kamera A. Chundela. Uprostřed exotického australského kontinentu žije zvláštním klidným životem nejslavnější současný stavitel koncertních kytar Greg Smallman. Uprostřed evropského kontinentu žije hektickým kumštýřským životem kytarový virtuos Štěpán Rak. Setkání dvou kongeniálních tvůrčích osobností v dokumentárním filmu mladého režiséra Jakuba Sluky pak napomáhá objevit neznámou krásu neprobádané přírody, zvyky původního obyvatelstva Austrálie – Aboriginců i folklorní a moderní hudby, která je zastoupena Rakovou skladbou Terra Australis. Ta také dala název celému pořadu. Štěpán Rak narozený 8. srpna 1945 v Praze je významný český kytarista, hudební skladatel a pedagog česko-ukrajinského původu. V roce 2020 se dožívá svých 75. narozenin.
Vysílání: 13.8., 23.05 hod., ČT art

6.8.2020 18:08:04 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bílá voda (MdB)

Články v rubrice - Z éteru

Toužila se protančit až do pařížské Opery

Tanečnice

Tanečnice
Film natočený ve francouzsko-belgicko-české koprodukci (2016). Hrají: Soko, Lily-Rose Deppová, G. ...celý článek


Světově proslulý čínský pianista Lang Lang

Lang Lang – nejmilejší melodie

Lang Lang – nejmilejší melodie
Světově proslulý čínský pianista hraje a hovoří o svých hudebních lásk ...celý článek


Mesiáš v podání Jihočeského divadla

Mesiáš (Jihočeské divadlo)

G. F. Händel: Mesiáš
Scénické zpracování slavného oratoria Mesiáš v podání Jihočeského divadla, v režii Tom ...celý článek



Časopis 13 - sekce

HUDBA

Kaczi novém klipu vyjadřuje obdiv k přírodě

Kaczi v novém klipu

Kněhyně. Jde o třetí nejvyšší horu Beskyd, z nichž pochází písničkářka Kaczi. Právě ta nyní přichází s novým, celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Do kin přichází dokument Volání Antarktidy

Volání Antarktidy - Bohemia Motion Pictures

Kontinent na samém konci světa. To je Antarktida. Nejchladnější a zároveň nejsušší místo na zemi na první pohl celý článek

další články...