zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební tipy 25. týden

Janáček Brno 2018

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Jakub Jan Ryba
Zajímavé, ale prakticky neznámé historické skutečnosti o životě a díle hudebního skladatele a pedagoga (2012). Režie M. Kučera. Jakub Jan Ryba (*26. 10. 1765 – †8. 4. 1815) je dnes celosvětově považován za autora jedné skladby – České mše vánoční „Hej mistře“. Přitom byl skladatelem zhruba 1300 kompozic různého rozsahu a nejrůznějších forem, z nichž dalekosáhle převažovala duchovní hudba. Stylově vychází Rybova ranější tvorba z principů klasicismu mozartovské epochy, později se přibližuje až romantickému hudebnímu jazyku. Rybovi patří primát v kompozici umělé světské písně s klavírním doprovodem na české texty, pozoruhodnou úroveň má jeho hudba pro varhany. Od roku 1788 Jakub Jan Ryba působil v Rožmitále jako učitel. Spory s farářem i vrchností a také potíže dostát vlastním vysokým nárokům vyústily v dobrovolný odchod ze života. Po stopách výjimečné osobnosti s tragickým osudem se vydali Dagmar Zázvůrková a Robert Hugo. Jejich průvodcem se stal skladatel a varhaník Hubert Hoyer, předseda skladatelovy společnosti.
Vysílání: 26.6., 12.45 hod., ČT3
Opakování: 26.6., ČT3

Adam Václav Michna z Otradovic
Zajímavé, ale prakticky neznámé historické skutečnosti o životě básníka a skladatele, který stál na počátku české barokní hudební kultury (2012). Režie M. Kučera. Život Adama Václava Michny z Otradovic (*asi 30. 6. 1600 – †16. 10. 1676) je spjat s Jindřichovým Hradcem. Studoval na místní jezuitské koleji a první dochované záznamy o něm pocházejí právě ze seznamu jmen zdejších žáků. Podle nich byl Adam zapsán na gramatiku, syntax a poetiku. Nicméně studia zde nedokončil. Kolej byla v roce 1618 uzavřena a jezuité byli ze země vypovězeni na "věčné časy". Další záznam o Michnově životě pochází až z roku 1633, kdy je poprvé uváděn jako varhaník proboštského kostela Nanebevzetí Panny Marie. Dnes si jeho jméno vybavíme většinou při zpěvu koledy Chtíc, aby spal. Nejvyspělejší ze skladeb, které od Adama Michny známe, je nicméně jeho pozdní Svatováclavská mše. Rukopis této mše byl objeven až ve 20. století v kroměřížském zámeckém hudebním archivu doktorem Breitenbacherem. První provedení skladby v pražském rozhlase na konci dvacátých let se stalo uměleckou událostí.
Vysílání: 27.6., 12.45 hod., ČT3
Opakování: 27.6., ČT3

ZUŠ Open – Koncert naděje
Vyvrcholení IV. ročníku celostátního festivalu základních uměleckých škol. Záznam z kostela Nejsvětějšího Srdce Páně v Praze na Vinohradech. Režie A. Rezek (Premiéra). V průběhu večera vystoupili stipendisté Akademie MenART Nadačního fondu Magdaleny Kožené a také někteří mentoři této stipendijní akademie – operní pěvkyně Kateřina Kněžíková, flétnista Jan Ostrý a houslista Jan Fišer. Slavnostní koncert byl vyvrcholením netradičního ročníku festivalu ZUŠ Open v době pandemie. Jeho hlavní linií bylo sdílení naděje prostřednictvím hudebního řetězu nejmladších interpretů – žáků základních uměleckých škol a jejich pedagogů. Pořadem provází Lucie Výborná.
Vysílání: 21.6., 20.15 hod., ČT art

Česká filharmonie Open air 2021
Přímý přenos jednoho z nejvýznamnějších koncertů letní sezony. V zámeckém areálu Sychrov zazní v podání S. Zámečníkové, P. Nekorance, B. Prýgla, T. Kača a České filharmonie slavné operní árie a melodie. Dirigují P. Altrichter a R. Kružík. Moderace J. Vejvoda. Režie A. Rezek. Svůj již tradiční open air koncert pořádá letos Česká filharmonie opět v areálu Státního zámku Sychrov. Pod vedením dirigentů Petra Altrichtera a Roberta Kružíka, laureáta Ceny Jiřího Bělohlávka za rok 2020, orchestr představí program plný slavných operních árií a melodií. V úvodu večera zazní směs árií z oper B. Smetany a A. Dvořáka v aranžmá pro symfonický orchestr a klavír z pera Tomáše Kača, mladého českého skladatele a pianisty žijícího v USA. V průběhu večera vystoupí i další mladí sólisté sklízející úspěch doma i v zahraničí: sopranistka Slávka Zámečníková, tenorista Petr Nekoranec a basbarytonista Boris Prýgl. I v letošním roce je součástí večera slavnostní udělení Ceny Jiřího Bělohlávka pro umělce do třiceti let. A Česká filharmonie po sérii benefičních koncertů nepřestává být aktivní ani v této rovině: během přímého přenosu diváci mohou přispět do veřejné sbírky na podporu výzkumu metod prevence rakoviny plic. O této závažné diagnóze, u níž je však při včasném podchycení vysoká naděje léčitelnosti, promluví v rozhovoru s moderátorem Jiřím Vejvodou doc. MUDr. Marián Hajdúch.
Vysílání: 23.6., 20.15 hod., ČT art

Janáček Brno 2018
Program hudebně divadelního bienále byl věnován 100. výročí vzniku Československé republiky a kompletnímu uvedení Mistrova operního díla (2018). Bienále mezinárodního operního a hudebního festivalu Janáček Brno 2018, jehož 6. ročník se konal od 17. listopadu do 5. prosince, zaznamenalo za dobu svého trvání velké úspěchy v celosvětovém kontextu. Tento festival byl rekordní svou návštěvností (13 278 platících diváků z více než 30 zemí světa, což představuje více než 95% průměrnou návštěvnost). O velmi kladném přijetí diváky i odbornou veřejností svědčí i prestižní ocenění The International Opera Awards, které festival obdržel na slavnostním vyhlášení 29. dubna 2019 v Londýně. Šestý ročník byl zahájen otevřením rekonstruovaného Janáčkova divadla a novou inscenací režiséra Jiřího Heřmana mistrova filozoficky zralého díla Příhody lišky Bystroušky. Vysílala ji Česká televize na svém kanálu ČT art v roce 2019. Postupně bylo během brněnského svátku hudby uvedeno celé Janáčkovo hudebně dramatické dílo, včetně raných zpěvoher Počátek románu, Šárka a baletu Rákoš Rákoczy. Soubor Velšské národní opery přišel s nastudováním Z mrtvého domu v režii Davida Pountneyho. Pro komorní koncerty byla využita také slavná vila Tugendhat, kde s klavíristou Martinem Kasíkem vystoupili pěvci Václava Krejčí Housková a Tomáš Král. Na klavírním recitálu z Janáčkovy tvorby účinkoval britský skladatel Thomas Ades, jehož opera Powder Her Face byla uvedena v Brně v roce 2016 a jeho Bouře podle Shakespeara měla světovou premiéru v newyorské Metropolitní opeře. Hlavním cílem festivalu je připomenutí a další rozvoj uměleckého odkazu celosvětově uznávané skladatelské osobnosti Leoše Janáčka. Základní dramaturgickou linii tvoří inscenace především Janáčkových oper předních scén ze zahraničí a České republiky, konfrontace pojetí Janáčkova díla významnými uměleckými osobnostmi. Festival pravidelně uvádí inscenace předních světových režisérů, jako jsou např. Robert Carsen, Robert Wilson, Harry Kupfer, Calixto Bieito, Kornél Mundruczo, David Radok, a spolupracoval s významnými dirigenty jako Sir Charles Mackerras, Jiří Bělohlávek, Tomáš Hanus, Tomáš Netopil a další, čímž je v podmínkách České republiky jedinečný.
Vysílání: 24.6., 02.25 hod., ČT art
Opakování: 27.6., ČT art

14.6.2021 15:06:13 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Koza aneb Kdo je Sylvie? (Divadlo Bez zábradlí)

Články v rubrice - Z éteru

Mesiáš v podání Jihočeského divadla

Mesiáš (Jihočeské divadlo)

G. F. Händel: Mesiáš
Scénické zpracování slavného oratoria Mesiáš v podání Jihočeského divadla, v režii Tom ...celý článek


Toužila se protančit až do pařížské Opery

Tanečnice

Tanečnice
Film natočený ve francouzsko-belgicko-české koprodukci (2016). Hrají: Soko, Lily-Rose Deppová, G. ...celý článek


Světově proslulý čínský pianista Lang Lang

Lang Lang – nejmilejší melodie

Lang Lang – nejmilejší melodie
Světově proslulý čínský pianista hraje a hovoří o svých hudebních lásk ...celý článek



Časopis 13 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Do kin přichází dokument Volání Antarktidy

Volání Antarktidy - Bohemia Motion Pictures

Kontinent na samém konci světa. To je Antarktida. Nejchladnější a zároveň nejsušší místo na zemi na první pohl celý článek

další články...