zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Jakub Hrůša vyráží na turné do USA

Jakub Hrůša (Foto: Andreas Herzau)

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Jeden z nejvytíženějších dirigentů stráví 14 dnů v čele dvou amerických orchestrů, které patří do prestižní „Velké pětky“ nejlepších orchestrů USA.
Český dirigent Jakub Hrůša byl ihned, jakmile to bylo vzhledem k epidemiologickým okolnostem možné, pozván do USA k hostování v čele The Cleveland Orchestra a The Chicago Symphony Orchestra. a opět potvrdil, že rozsah jeho umělecké činnosti dosahuje světových měřítek.

Se špičkovými americkými orchestry provede během dvou týdnů počínaje 4. listopadem hudbu anglických a amerických skladatelů Samuela Barbera, Edwarda Edgara nebo Samuela Coleridge-Taylora. Na všech koncertech zazní i 6. symfonie Antonína Dvořáka, která je inspirovaná českou lidovou hudbou, protknuta slovanským duchem a někdy dokonce bývá označována jako „česká“.
„V první části pobytu v USA budu spolupracovat s Clevelandským orchestrem na celkem čtyřech koncertech, pak se přesunu do Chicaga, kde mě čekají tři večery s Orchestrem Chicago Symphony,“ říká Jakub Hrůša.
Oba orchestry se řadí do takzvané „Velké pětky“, což je označení pěti nejlepší amerických orchestrů. V rámci koncertů vystoupí i přední sólisté: Britský cellista Sheku Kanneh-Mason, kterého široká veřejnost zná z „královské svatby“ prince Harryho, se ujme sóla v Elgarova Violoncellového koncertu e moll. Americká sopranistka Joélle Harvey se představí v dojemné skladbě Knoxville: Summer of 1915, ve které Samuel Barber vykresluje krásy amerického venkova.

Jakub Hrůša je jedním z nejaktivnějších a nevlivnějších reprezentantů české hudební kultury a české dirigentské školy ve světě. Pravidelně hostuje u předních orchestrů v Evropě i USA. V současné době působí jako šéfdirigent Bamberských symfoniků, hlavní hostující dirigent České filharmonie a od této sezony i hlavním hostujícím dirigentem Accademia Nazionale di Santa Cecilia. V letech 2009 až 2015 působil jako hudební ředitel a šéfdirigent orchestru PKF - Prague Philharmonia. Z jeho nejdůležitějších angažmá lze jmenovat opakované pozvání k Vídeňským filharmonikům, Berlínským filharmonikům, do filharmonie v New Yorku, Orchestre de Paris, lipského Gewandhausu či k Symfonickému orchestru Bavorského rozhlasu. Pravidelně hostuje na BBC Proms a v nadcházející sezoně ho čeká debut na Salcburském festivalu. Stejně blízko jako ke koncertnímu repertoáru má Hrůša i k operní tvorbě. Pravidelně hostuje na Glyndebournském operním festivalu, ve Vídeňské státní opeře, v londýnské Královské opeře, v Opéra national de Paris nebo Frankfurtské opeře a příležitostně na českých operních scénách. Za nahrávku skladeb Dvořáka a Martinů, ale také za DVD záznam opery Vanessa z festivalu v Glyndebourne, získal nedávno ocenění BBC Music Magazine Award. Za nahrávku Mahlerovy 4. symfonie v říjnu 2021 Cenu německé hudební kritiky. Aktivní zájem o osobnost Josefa Suka, zetě Antonína Dvořáka, se promítl do jeho loňského působení na festivalu Dvořákova Praha i do uplynulé sezóny České filharmonie. Sukovo kompletní orchestrální dílo je nyní jeho prioritním nahrávacím projektem. Společným jmenovatelem jeho činnosti v zahraničí je vytrvalé prosazování především děl českých autorů. Za tuto činnost mu v roce 2020 udělila Akademie klasické hudby Cenu Antonína Dvořáka.

8.11.2021 09:11:41 Redakce | rubrika - Zprávy