zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Přenos opery Macbeth z Teatro alla Scala

Anna Netrebko

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

G. Verdi: Macbeth
Přenos dnešního zahajovacího představení operní sezóny z Teatro alla Scala v Miláně. V titulních rolích shakespearovského dramatu se představí světové hvězdy basbarytonista Luca Salsi a sopranistka Anna Netrebko. Dále účinkují Ildar Abdrazakov (Banco) a Francesco Meli (Macduff). Sbor a orchestr milánské Scaly řídí Riccardo Chailly. Režie Davide Livermore (V italském znění). Hudební ředitel milánské Scaly Riccardo Chailly dokončí v prosinci sérii nastudování Verdiho mladické operní trilogie. Po Janě z Arcu a Attilovi přichází na scénu prestižního lombardského operního domu Macbeth v režii Davidea Livermorea. Scénografii vytvořil Gio Forma, kostýmy navrhl Gianluca Falaschi. Přenos nabídne rovněž skvělé pěvecké obsazení, v němž dominuje sopranistka Anna Netrebko jako Lady Macbeth společně s basbarytonistou Lucou Salsim jako Macbethem. Dále účinkují tenorista Franceso Melli v postavě Macduffa a basista Ildar Abdrazakov v roli lorda Banqua.

Při bouři se slétají nad skotskými vřesovišti hejna čarodějnic. Když sem dorazí vítězní vojevůdci Macbeth (Luca Salsi) a Banquo (Ildar Abdrazakov), věští jim budoucnost. Macbeth se má stát thénem a později králem, Banquo bude otcem králů. Bezprostředně na to královští poslové zvěstují Macbethovi, že byl za svou udatnost opravdu jmenován thénem. O tom všem se dozvídá lady Macbeth (Anna Netrebko), a protože je posedlá ctižádostí, přemluví svého manžela, aby krále Duncana zabil. Má k tomu příležitost právě ve chvíli, kdy u nich bude panovník nocovat. Macbeth se nechá přemluvit, vladaře ve spánku probodne a zkrvavenou dýku podsune strážím. Královu synu Malcolmovi (Iván Ayón Rivas) se podaří prchnout.
Podezření z vraždy tedy padne na uprchlíka. Macbeth se však obává, že se naplní i druhá část proroctví, podle něhož by měl být Banquo otcem králů. Je proto zavražděn, ale jeho synovi se rovněž podaří uprchnout. Na slavnostní korunovační hostině se Macbethovi dvakrát zjeví mrtvý Banquův duch, a tím začínají Macbethovy psychické problémy. Před hosty naznačuje pomatenými slovy cosi o své vině, lady Macbeth se však snaží krále před hosty omluvit a uklidnit ho. Macbeth z hostiny prchá k čarodějnicím, aby se dozvěděl podrobnosti o předchozí věštbě.
Ty mu prorokují, že nezvítězí nad ním nikdo, kdo je zrozen z ženy a jeho vláda neskončí, dokud se proti němu jako nepřátelský šik nepostaví Birnamský les. Zároveň je upozorněn, aby se varoval skotského šlechtice Macduffa (Francesco Meli). Místo, aby věštba Macbetha zklidnila, ptá se nedočkavě na Banquovy potomky. Místo odpovědi se mu zjeví osm králů, poslední – s podobou právě Banquovou – mu nastaví zrcadlo, v němž se opět objeví řada králů. Macbeth při tomto vidění ztrácí vědomí a probere se po boku lady Macbeth, jež ho sledovala a věštbu také vyslechla.

Poddaní se bouří proti zlovůli Macbetha, který nemilosrdně nechává vraždit jednoho po druhém. Uprchlý syn zavražděného krále Malcolm obléhá Macbethův hrad a radí vojákům, aby se maskovali větvemi stromů Birnamského lesa. Lady Macbeth podobně jako její muž ztrácí pod tíhou svých zločinů zdravou mysl, náměsíčně bloudí prostorami hradu a marně se snaží smýt pomyslnou krev ze svých rukou. Umírá. Macbeth zdrcen zprávou o smrti své ženy, vidí, že Birnamský les se dal do pohybu a blíží se k jeho hradu. Pochopí, že jeho život končí a podle věštby je zabit Macduffem, jenž mu na vysvětlení dodává, že se nenarodil běžným způsobem, ale byl vyňat z matčina lůna. Malcolm se podle dědického práva stává skotským králem.
Vysílání: 07.12., 20.15 hod., ČT art

29.11.2021 16:11:40 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 39 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Hamlet aneb Hádala se duše s tělem (MdB)

Články v rubrice - Z éteru

Z první řady... Richard Lví srdce a Straka zlodějka

Teatro alla Scala

Richard Lví srdce
Novodobá inscenace jedné z nejslavnějších francouzských komických oper, natočená v roce 2 ...celý článek


CNSO Studio Live – Velikáni filmové hudby

CNSO Studio Live

CNSO Studio Live – Velikáni filmové hudby
Český národní symfonický orchestr hraje nejznámější skladby ...celý článekČasopis 39 - sekce

HUDBA

Hudební tipy 40. týden

Jak se kalila hudba: Lidský nástroj

Jak se kalila hudba: Lidský nástroj
Hledání dokonalé vokální nahrávky. Umění versus technologie. Britsko-am celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Audioseriál Skutečné problémy

Jan Vondráček na přebalu

Jednání zastupitelstva jedné bezvýznamné vsi, která se rozhodla, že půjde příkladem celému světu, mohou skonči celý článek

další články...