zvláštní poděkování
Volný.cz

Petr Holman: Myslím, že diváci budou svědky velkého uměleckého zážitku

Zemlinského kvarteto (Foto: Christian Palm)

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Zemlinského kvarteto završí ve středu 1. prosince v 19:30 hodin v pražské Městské knihovně kompletní provedení Dvořákových kvartetů a čtvrtý ročník koncertní série 4plus. Společně s Pražským komorním baletem hudebníci během večera uvedou světovou premiéru tanečního dramatu Kříž u potoka v choreografii Aleny Peškové. Zazní tři smyčcové kvartety z pera Antonína Dvořáka – č. 4 e moll, G dur op. 106 a č. 9 d moll op. 34. Jak se na mimořádný večer těší violista Zemlinského kvarteta Petr Holman, který sérii již počtvrté organizuje?

 • Letošní koncertní sérii 4plus jste věnovali Antonínu Dvořákovi a jeho kvartetům. Který z nich je vašemu srdci nejbližší?
  Tohle je velmi těžké rozsoudit. Dvořákova kvartetní tvorba je velmi rozmanitá a každý z těch pozdějších kvartetů má nějakou svou silnou stránku. Americký kvartet je populární hudba, poslední G dur je ten největší, nejsilnější kvartet… ale mně osobně je třeba velmi blízký právě kvartet d moll op. 34, což je asi spojené se vzpomínkami z dětství a s tím, že jej s kvartetem hrajeme již déle než pětadvacet let…
 • Zorganizovali jste během roku a půl covidové krize nějaké speciální koncerty, něco, co s odstupem hodnotíte pozitivně?
  Nevím… za sebe toto období příliš pozitivně nehodnotím. Ano, trochu jsme pracovali a tak jako všichni jsme i my připravili nějaké online koncerty – podařilo se nám tímto způsobem dokončit naši sérii večerů komorní hudby 4plus v roce 2020 a zahájit takto ročník 2021, natočili jsme i nějaké online koncerty pro jiné pořadatele a naštěstí bylo také možné natáčet pro Český rozhlas a na CD. Tato online aktivita byla myslím přínosem pro naše posluchače u nás i v cizině, dostávali jsme různé vesměs pozitivní reakce – za ty jsme byli rádi, připadalo nám díky tomu, že naše online činnost má alespoň trochu smysl… ale jinak bych tento rok a půl klidně ze svého života vynechal.
 • Podle programu na vaší webové stránce jste ale alespoň během léta a podzimu hodně cestovali…
  Naštěstí ano. Mnozí pořadatelé překládali své koncerty právě na podzim, což se přidávalo k těm, kteří v té době již byli domluvení dříve. V srpnu tradičně hodně jezdíme po Evropě, což se letos též splnilo. Ještě i v listopadu jsme hráli i cestovali, například jsme byli na krásném zájezdě ve Švédsku, ale jak to bude teď dál, to se uvidí…
 • Ve středu vás čeká premiéra s Pražským komorním baletem. Nebude to ani zdaleka první spolupráce s tímto souborem, že? Kam až sahá historie vašich společných projektů?
  Nejsem si jistý, ale je už to mnoho let. Řekl bych, že deset určitě, spíš i více… Pokud se nepletu, tak první představení, které jsme s Pražským komorním baletem připravovali, byla Zjasněná noc Arnolda Schönberga, hráli jsme ji mimo jiné v Ostravě na Janáčkově Máji. Může to být nyní tak deset až dvanáct let…? Pražský komorní balet vnímáme vždy jen a jen pozitivně. Domnívám se, že na poli komorních baletních souborů jde o nejstabilnější a nejlepší těleso u nás, a spolupráci s PKB si vždycky velmi užijeme, a to jak po stránce profesionální, tak po stránce emoční.
 • Jak jste se na představení Kříž u potoka připravovali? A překvapilo vás v té souvislosti něco? Ať už v kladném či záporném slova smyslu…
  Už jsem zmínil, že Dvořákův kvartet d moll hrajeme s kolegy více než pětadvacet let, hudební příprava pro nás v tomto ohledu nebyla nijak obtížná. Těšili jsme se nicméně na první zkoušku s tanečníky, neměli jsme sebemenší tušení, jaký bude tento nový příběh a jak bude vystavěn a zpracován – a byli jsme velmi překvapeni a potěšeni. Inscenace je skvělá a myslím, že diváci budou opět svědky velkého uměleckého zážitku.
 • A vy sám zajdete občas na baletní představení nebo tohle není úplně „váš“ žánr?
  Přiznám se, že balet mi obecně vzato k srdci příliš nepřirostl – až do setkání s Pražským komorním baletem jsem neměl žádnou zkušenost ani nikoho, kdo by mi tuto uměleckou oblast nějak blíže představil a vysvětlil. Sám od sebe jsem se tedy na balet nevypravil. Nicméně v tomto ohledu je pro mě spolupráce s PKB přínosem – těch několik posledních let, během kterých spolu vystupujeme, poznávám něco nového, velmi pěkného a příjemného.
 • Na webu zatím nemáte program na rok 2022, i když toho jistě mnoho chystáte. Je něco, na co se v této souvislosti obzvláště těšíte?
  Na příští rok chystáme samozřejmě nejrůznější zahraniční turné, ale vzhledem k situaci se příliš nehrneme do jejich zveřejňování. Bohužel mi připadá, že nyní nevíme dne ani hodiny, kdy se začnou různé země zavírat, takže jsme spíše opatrní a doufáme… U nás doma v Praze samozřejmě chystáme další ročník série 4plus v Městské knihovně, její program představíme a posléze zveřejníme na koncertě 1. prosince. První koncert se bude konat v březnu 2022, je tedy čas na propagaci, a věříme, že tou dobou se již celková situace poněkud uklidní…
 • Po tom po těch dlouhých měsících toužíme všichni… Co byste si teď profesně nejvíc přál?
  Abychom mohli koncertovat a znovu úplně normálně fungovat. Říká se, že toho, co je dobré a krásné, si člověk začne vážit, teprve až o to přijde; přemýšlím o tom, že to na tuto situaci dost sedí. Člověk si díky covidu uvědomil, že nic není samozřejmé a že věci se můžou obracet podivnými směry rychle a nečekaně… platí to především o zdraví lidí a zejména asi blízké rodiny; ale pokud byla otázka položena na profesní stránku věci, pak se bavíme o tom, že je možné uspořádat koncert bez omezení, že je možné cestovat a pořádat turné po světě, že je možné si úplně obyčejně sednout na pódium a přednést koncert pro plný sál posluchačů, kteří se nebudou ničeho obávat a kteří si spolu s vámi koncert užijí a odnesou si z něj silný zážitek… Tohoto bych se rád v blízké budoucnosti zase dočkal.

  www.mlp.cz

  29.11.2021 17:11:23 Redakce | rubrika - Rozhovory
 • Časopis 03 - rubriky

  Archiv čísel

  reklama

  III. nádvoří 48/2 (Divadlo DISK)

  Časopis 03 - sekce

  DIVADLO

  Pravda versus lež: drama Mléčné sklo

  Máša Málková a Martin Dejdar

  Světové premiéry napínavé hry Mléčné sklo v novém obsazení se konečně dočkají diváci v Divadle MANA v Praze-Vr celý článek

  další články...

  HUDBA

  Hudební tipy 4. týden

  Brian Johnson

  Brian Johnson: Rock na cestě II (5/6)
  Projížďka zpěváka AC/DC s Joem Walshem limuzínou po Los Angeles slibu celý článek

  další články...

  LITERATURA/UMĚNÍ

  Velikáni filmu... Tom Cruise

  Tom Cruise a Dustin Hoffman (Rain Man)

  Magnolia
  Ten den nestál za nic, ale pro mnohé měl osudový význam. Americký film oceněný Zlatým glóbem a řad celý článek

  další články...