zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Českolipský komorní cyklus pokračuje se změnou

Přemysl Vacek a Anna Hlavenková

autor: Zdroj press kit festivalu   

zvětšit obrázek

5. ročník Českolipského komorního cyklu bude pokračovat v úterý 24. května v kostele Mistra Jana Husa v České Lípě koncertem s titulem Hudba mezi nebem a zemí. Interpretace pozapomenutých skvostů barokní hudby se ujme soubor Ad vocem zaměřený právě na starou hudbu, který vede loutnista a theorbista Přemysl Vacek.
Z důvodu zdravotní indispozice sopranistky Anny Hlavenkové dochází ke změně programu a soubor se představí v ryze instrumentální podobě. Pestrý program nabídne díla pozdní renesance, raného i vrcholného baroka z dílen českých, italských a německých skladatelů. Vstupenky jsou k dostání online i v předprodeji cyklu v České Lípě.

Pokračování Českolipského komorního cyklu slibuje neobyčejný exkurz do doby rudolfínské, kdy se České země staly rušnou hudební křižovatkou raně novověké Evropy. Nejmodernější trendy přicházející především ze severní Itálie se v pražské císařské rezidenci střetávaly s francouzskými, německými, anglickými či dokonce orientálními vlivy kontaminujícími přetrvávající renesanční stile antico. Na intenzivní spolupráci mezi evropskými hudebními centry bylo možné navázat až po skončení Třicetileté války, kdy se ve druhé polovině 17. století na naše území pomalu navracel život. Především šlechtické kapely, formující se v tomto období, přinesly české hudbě nejen propojení s okolním světem, ale také „vychovaly“ řadu vynikajících skladatelů a virtuózů, kteří nepřehlédnutelným způsobem spoluvytvářeli evropskou barokní kulturu. A právě tuto kapitolu hudební literatury plnou neprávem opomíjených a pozapomenutých autorů z prachu archivů a sbírek ve snaze přiblížení se zvukové podobě staré hudby a odkrytí její původní krásy s citem oživuje Vackův unikátní soubor Ad vocem.

Tento vokálně instrumentální soubor založil roku 1995 loutnista Přemysl Vacek. Sešli se v něm přední pražští zpěváci a instrumentalisté zabývající se dobovou interpretací renesanční a barokní hudby. Hlavní sféru jeho působení představují skladby neprávem opomíjených a zapomenutých autorů 16. a 17. století. Repertoár čerpají členové ansámblu především z archivu Univerzitní knihovny v Praze, kroměřížského archivu nebo lobkovických sbírek, kde leží z velké části nedotčen obdivuhodný poklad hudebních památek spjatých s českým prostředím. Výsledkem využívání dobových technik zpěvu i hry na historické nástroje nebo jejich kopie (loutna, theorba, viola da gamba, barokní housle) je přiblížení se zvukové podobě staré hudby a odkrytí její původní krásy a smyslu. Mezi významná vystoupení Ad vocem patří koncert na festivalu Pražské jaro 1996, účinkování na Svatováclavských slavnostech, retrospektivě Sláva barokní Čechie, festivalech v Českém Krumlově, Karlových Varech, slovinské Radovljici a mnoha dalších. Absolvovali cyklus koncertů pro výstavu Rudolf II. a Praha a pravidelně se podílejí na dramaturgii hudebních akcí Národní galerie. Koncertní činnost v České republice doplňují zahraniční zájezdy (Německo, Polsko, Slovinsko, Itálie, Španělsko). Roku 1998 nahráli pro firmu Studio Matouš CD Hudba pražských paláců a zahrad 1620.

Vstupenky jsou v prodeji ve festivalové kanceláři spolku v České Lípě (Žižkova 528/6) či online na www.lipamusica.cz. Vstupenky na jednotlivé koncerty zůstávají v prodeji za cenu 250 Kč, mimořádně cyklus nabízí možnost využít hromadné slevy 20 % při jednorázovém nákupu vstupenek na tři a více koncertů.

19.5.2022 12:05:09 Redakce | rubrika - Festivaly

Časopis 26 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Eliška/Rejčka (MdB)

Články v rubrice - Festivaly

Světové a české premiéry na NODO v Ostravě

Dirigent Bruno Ferrandis a skladatel Matous Hejl

Už týden zkouší v Ostravě více než stovka hudebníků a tvůrců z 12 zemí Evropy a USA: 6. bienále mezinárodního ...celý článek


KoresponDance láká na originální výběr tance

Runners (Foto: Bernadette Fink)

Pohybový, energický, magický, poetický, čistý, citlivý… Takový bude 10. ročník mezinárodního festivalu s ...celý článek


Aureum Saxophone Quartett zavítá do půvabného kostela

Aureum Saxophone Quartett

Do šonovského kostela sv. Markéty zamíří festival Za poklady Broumovska v sobotu 2. července 2022 s koncertem ...celý článekČasopis 26 - sekce