zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Nová sezóna Hybatelů rezonance

Nikol Bóková (Foto: Jan Vala)

autor: Zdroj: Pořadatel koncertu   

zvětšit obrázek

Cyklus klavírních recitálů Hybatelé rezonance chystá v nové sezoně opět čtveřici mimořádných koncertů v působivém prostředí Anežského kláštera. Již příští pondělí 3. října usedne v Anežském klášteře k mistrovskému koncertnímu křídlu C. Bechstein D 282 fascinující Nikol Bóková, aby posluchače okouzlila barevnými hudebními obrazy napříč žánry. Nositelka ceny Anděl představí vedle vlastní tvorby také svůj výběr ze skladeb Fryderyka Chopina, Franze Liszta, Alexandra Skrjabina nebo Sergeje Rachmaninova. „Zajímají mne vždy harmonie, melodie, barvy, emoce, vášeň, něha, síla, kompoziční mistrovství propojené se schopností citlivě vytvářet nejrůznější myšlenky a pocity. Svůj repertoár vždy vybírám podle jednotlivých skladeb, ne podle jejich autorů,” uvádí k programu večera Nikol Bóková a dodává: „tento večer je pro mě výjimečný jak pro tu samotnou, nádhernou příležitost stát se hybatelkou rezonance, tak i proto, že je to poprvé, kdy svou vlastní tvorbu uvedu koncertně ve verzi pro sólový klavír.”

V dalším večeru Hybatelů rezonance 24. října se jazzová skladatelka a klavíristka evropského renomé Kristina Barta ponoří do světa hlubokých emocí. Špičkový zážitek v klasickém repertoáru i moderně slibuje interpretační mistrovství Terezie Fialové i mladý talentovaný klavírista Matyáš Novák, kteří vystoupí na jaře příštího roku.
Společnost C. Bechstein připravuje VII. sezonu vytříbených klavírních recitálů ve spolupráci s Národní galerií v Praze. Vstupenky na jednotlivé koncerty i cenově zvýhodněné abonmá je možné zakoupit na webových stránkách www.hybatelerezonance.cz a v síti GoOut.
Nikol Bóková je vzděláním interpretka klasické hudby s repertoárem od baroka až po soudobou hudbu, se zvláštním zaměřením na hudbu 19. a 20. století. Vystupuje s řadou předních českých těles, mj. s Janáčkovou filharmonií Ostrava, s níž také – již v devíti letech – poprvé vystoupila jako sólistka. Byla hostem řady festivalů jako JazzFestBrno, Americké jaro, Janáčkův máj či Summartónar na Faerských ostrovech.
Studia na JAMU v Brně ukončila v roce 2018. Během nich absolvovala také roční stipendium na Akademii Karla Szymanowského v Katovicích. Vítězství v mezinárodní klavírní soutěži Vítězslava Nováka v roce 2015, na níž interpretovala dílo Oskara Nedbala, ji inspirovalo (ve spolupráci s Českým rozhlasem) k vydání historicky první kompletní nahrávky dosud téměř neznámého klavírního díla tohoto skladatele. Klasická hudba je však jen jednou z hudebních cest, po kterých se s lehkostí a radostí vydává. V roce 2019 vydala své první autorské album s názvem Inner Place (Animal Music), jež čerpá z jazzu, klasické hudby, minimalismu a částečně i z populární hudby. O rok později vydala CD Unravel, na němž inovativně v suverénním provedení spojila obtížné skladby pro klasický sólový klavír s vlastními kompozicemi. K nahrávání svého třetího alba Prometheus (2021), za něž získala Cenu Anděl, přizvala velké jazzové osobnosti: kytaristu Davida Dorůžku, kontrabasistu Jaromíra Honzáka a světově uznávaného hornistu Radka Baboráka. Titulní kompozici Prometheus ocenila OSA jako nejlepší jazzovou skladbu roku 2020. Své zatím poslední autorské album Elements vydala v březnu tohoto roku. Nahrávka v podání jazzového kvarteta je zároveň prvním titulem vydavatelství Soleil et Pluie, jež založila s vizuálním umělcem Janem Valou. Výsledkem jejich spolupráce je též projekt Cataplasm, přes který Nikol prezentuje svůj hudební svět.
Nikol Bóková své skladby často zapisuje vlastním originálním způsobem s důrazem na harmonické funkce, významné melodické prvky a intervaly a neváže se jazzovými pravidly a schématy.

Cyklus Hybatelé rezonance pořádaný C. Bechstein se stal nástupcem dvouleté série Saleem Ashkar Beethoven Residency, kde zaznělo v rámci osmi koncertů všech dvaatřicet Beethovenových mistrovských klavírních sonát. Strůjci úspěchu následujících „hybatelů“ dosud byli např. Tomáš Kačo, Beata Hlavenková, Jan Bartoš, Ivo Kahánek, Marek Kozák, Martin Kasík, Lukáš Klánský, Karel Košárek, Kryštof Marek, Miroslav Sekera nebo Najponk. Koncertní řada poskytuje samostatný prostor výrazným osobnostem české klavírní školy a představuje je v osobitých profilových recitálech, vyjadřujících plně jejich aktuální umělecký názor a preference.

C. Bechstein od roku 1853 přes jedno a půl století vyrábí mistrovské nástroje, které jsou ztělesněním vynikající kvality, ušlechtilého zvuku a barvy. Nejvyšší kvalita zvuku a mechaniky tak přenáší krásu velké klavírní éry i do naší doby. Nástroje C. Bechstein dnes zdobí Královskou akademii v Londýně, konzervatoř v Paříži či Berlínskou filharmonii.

Filozofii C. Bechstein od počátků ovlivňovaly osobnosti, jako byli Hans von Bülow či Ferenc Liszt. Společnost dodnes pokračuje ve své slavné tradici ruční výroby doplněné o současné nejmodernější technologie. Nástroje značek C. Bechstein navíc pocházejí výhradně z Evropy, a sice z tradičního německého závodu v saském Seifhennersdorfu. Pianina a klavíry značky W. Hoffmann vznikají v dceřiné firmě C. Bechstein Europe ve východočeském Hradci Králové, v jednom z nejmodernějších evropských manufakturních závodů. V květnu 2019 společnost otevřela svůj pianosalon v Praze, největší reprezentační a prodejní pianocentrum v hlavním městě.

29.9.2022 13:10:02 Redakce | rubrika - Koncerty

Časopis 48 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Tři sestry (NdB)

Články v rubrice - Koncerty

Světová premiéra, Bachův varhanní koncert a Katta

Katta (Foto: Pavla Hartmanová)

Světová premiéra díla s názvem Pražský kapr české skladatelky Jany Vöröšové, které vzniklo na objednávku FOK, ...celý článek


Nejrychlejší klavírista zavítá do Prahy

Peter Bence

Proslulý světový klavírní virtuos, skladatel a hudební producent Peter Bence se chystá okouzlit Prahu svým mim ...celý článek


Poslední česko-španělské dialogy Zemlinských

Zemlinského kvarteto (Foto: Christian Palm)

Ve středu 29. listopadu 2023 v 19:30 hodin proběhne v ústřední Městské knihovně závěrečný koncert série Zemlin ...celý článek


FOK se vydají s dětmi za teplem na jih

Pražští symfonikové

Pražští symfonikové se v sobotu 25. listopadu 2023 přenesou i s celou Smetanovou síní plnou dětí a rodičů do t ...celý článek


Jiří Pavlica oslaví sedmdesátiny koncertem s orchestrem FOK

Jiří Pavlica

Jak jinak by mohl Jiří Pavlica slavit své 70. narozeniny, než na turné Hradišťanu se symfonickými orchestry po ...celý článekČasopis 48 - sekce

DIVADLO

Divadelní tipy 48. týden

Gin Game

Úsměvy Antonie Hegerlíkové
Antologií českého humoru provází Jaromír Hanzlík. Hostem je významná herečka Ant celý článek

další články...