zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Pašije – Velikonoční příběh se vrací do Prahy

Pašije – Velikonoční příběh

autor: Zdroj: Pořadatel koncertu   

zvětšit obrázek

Největší příběh křesťanství s poutavou hudbou bude po čtyřleté pauze týden před Velikonocemi k vidění v pražském kostel Sv. Šimona a Judy. Pašije – Velikonoční příběh skladatele Richarda Pachmana představí 2. a 3. dubna 2023 devadesát hudebníků a zpěváků. Kostel rozezní Liberecký filharmonický orchestr a Pěvecký sbor Resonance. Zpívat budou sólisté Martina Kociánová a Dita Hořínková, operní bas zazní v podání Andreje Beneše. Mluveným slovem doprovodí koncert herečka Libuše Švormová.

Příběh Ježíše Krista od autora Richarda Pachmana se vrací do hlavního města poprvé po covidové pauze, jeho autor to považuje doslova za zázrak, protože jde o produkčně velmi náročné představení. „Domnívám se, že je potřeba vracet se k tradicím a naše představení je založeno na křesťanské podstatě Velikonoc. Diváci prožijí během skladeb i mluvených vstupů Libuše Švormové nejen biblický příběh Krista, ale dostanou možnost zamyslet se i nad nadčasovými tématy jakými jsou láska, odpuštění a víra,“ upřesňuje Richard Pachman.
Nově zahraje představení Liberecký symfonický orchestr s dirigentkou Annou Novotnou Peškovou, autor hudby pak zasedne ve vybraných částech za klavír. „Nové, krásné, svěží Pašije Richarda Pachmana mne oslovily především svojí čistotou a průzračností – přesně takovou, jakou by měla mít pravá víra. Myslím, že je velmi důležité si tento nejznámější příběh světa připomínat, a upevňovat tak svoji víru, ať už je to víra v cokoliv. Richardovy Pašije nám také nabízejí možnost jakési meditace, zamyšlení se, nad celým životem, nad jeho smyslem, nad jeho strastmi i slastmi, nad našimi úspěchy i našimi hříchy,“ popisuje Anna Novotná Pešková.

Pašije – Velikonoční příběh ve spolupráci s prapravnučkou Boženy Němcové

,,Děj představení začíná příchodem Krista do Jeruzaléma, pokračuje okolnostmi odsouzení a ukřižování až po zmrtvýchvstání. Části z Bible vybíral autor společně s prapravnučkou Boženy Němcové, farářkou Michaelou Procházkovou. Pro projekt Pašije – Velikonoční příběh propojil osobnosti a tělesa z různých sfér umění. V představení se tak střídá hudba s mluveným slovem. „Jsem moc ráda, že se po vynucené odmlce budou opět konat naše Pašije. Díky vynikající hudbě Richarda Pachmana a skvělých výkonech všech zpěváků je to dílo úctyhodné. A myslím, že doprovodný text může mnoho říci i těm, kteří Bibli nečetli ani o této její části mnoho nevědí. Věřím, že na posluchače a vlastně i diváky hluboce zapůsobí," uzavírá herečka Libuše Švormová.

Koncert začne 2. a 3. dubna 2023 v pražském kostele Sv. Šimona a Judy v půl osmé večer. Producentem koncertu je Ságl Production.

27.3.2023 13:03:42 Redakce | rubrika - Koncerty

Časopis 23 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Za poklady Broumovska

Články v rubrice - Koncerty

FOK představí romantický program pod vedením Darrella Anga

Darrell Anga

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK uvede koncerty s díly francouzských skladatelů pod taktovkou Darrella Ang ...celý článekČasopis 23 - sekce

HUDBA

Hauser z 2Cellos míří do O2 areny

Hauser

Drsňák mezi instrumentalisty a zakládající člen skupiny 2Cellos Stjepan Hauser, známý jednoduše jako Hauser, o celý článek

další články...