zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Na svatého Václava klavíristkou Jitkou Čechovou

Svatováclavský koncert

autor: Zdroj press kit festivalu   

zvětšit obrázek

22. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica završí v tomto týdnu svoji první polovinu dvěma koncerty v Liberci a Novém Boru, kde se poprvé představí letošní umělecká garantka, klavíristka Jitka Čechová. Ve středu 27. září se uzavře letošní trojlístek libereckých koncertů festivalovou premiérou v architektonicky atraktivních prostorách tamní Nové synagogy. Protagonisty večera s titulem Alter Ego bude německy mluvící dvojice hudebníků – klarinetista David Orlowsky a loutnista David Bergmüller. Unikátní spojení těchto nástrojů zazní v programu složeném z úprav skladeb Purcella, Dowlanda či Kapsbergera v kontrastu se soudobými autorskými kompozicemi interpretů. Na svátek svatého Václava Lípa Musica tradičně zavítá do Městského divadla v Novém Boru se slavnostním programem složeným netypicky ze tří koncertantních děl autorů Voříška, Šostakoviče a Mendelssohna-Bartholdyho. Hlavní sólistkou večera, která vystoupí ve všech třech dílech, bude klavíristka Jitka Čechová, letošní festivalová umělecká garantka. K Jitce Čechové se připojí trumpetista Jiří Houdek a kolegové ze Smetanova tria za orchestrálního doprovodu Komorní filharmonie Pardubice řízené Janem Talichem. Vstupenky na oba večery začínající v 19 hodin jsou ještě k dispozici.

Dvě těla, jeden dech, druhé já… Tak by se ve zkratce dal charakterizovat ojedinělý projekt předního německého klarinetisty Davida Orlowského a loutnisty Davida Bergmüllera, který svádí dohromady různé hudební tradice a dva nástroje, které dosud nikdo nespojil. Společně se vydávají na cestu do neprobádaných zvukových světů. Klarinet je hlasem zašlých časů, zatímco loutna se připojuje a vytváří rytmické struktury umožňující novým i starým časům plynout společně v jejich originálních minimalistických skladbách. Neotřelý zvukový svět, kdy se oba nástroje citlivě pojí v jeden oduševnělý organismus, hypnotizuje svojí lyrikou, křehkostí, něhou i drsností. A jak se tato spolupráce zrodila? „Seděli jsme u mě v Berlíně u stolu v obýváku a vlastně jsme se chystali pít kávu na balkoně. David najednou začal improvizovat. Tak jsem zase popadl klarinet a začali jsme společně hrát. Kvůli takovým okamžikům jsem se stal hudebníkem. Je to neuvěřitelný pocit, když se nápady spojují a rostou. Takové okamžiky se při tvorbě hudby mohou opakovat. Nemusí se to stát jen při komponování nebo improvizaci, může se to stát i na každém koncertě, tento jedinečný a magický okamžik,“ říká David Orlowsky k programu koncertu, který proběhne 27. září v Nové synagoze v Liberci.

Na Den české státnosti 28. září Lípa Musica již tradičně zařazuje koncerty do Jiráskova divadla v České Lípě. Letošní slavnostní večer bude současně i zahajovacím koncertem řady umělecké garantky, klavíristky Jitky Čechové, které je hlavní tváří letošního ročníku festivalu. Svatováclavský koncert nabídne unikátní formu trojkoncertu, neboť zazní tři instrumentální koncertní díla a v každém z nich se klavíristka Jitka Čechová ujme sólového partu.
„Těším se společně s mými kolegy ze Smetanova tria, houslistou a dirigentem v jedné osobě Janem Talichem, violoncellistou Janem Páleníčkem a trumpetistou Jiřím Houdkem, na souznění sólového klavíru za doprovodu Komorní filharmonie Pardubice. Publikum si tak bude moci vychutnat trojí úplně odlišnou prezentaci klavíru jako sólového nástroje. Svatováclavský koncert přinese rozkošné virtuózní dílo Beethovenova současníka J. V. H. Voříška Grand Rondeau pro klavírní trio a orchestr, vtipné a zároveň už velmi skladatelsky specifické rané dílo Dmitrije Šostakoviče Koncert pro klavír, trubku a smyčcový orchestr č. 1, op. 35 a svěží mladé dílo teprve čtrnáctiletého! F. Mendelssohn-Bartholdyho Dvojkoncert pro housle, klavír a komorní orchestr d moll, přesvědčivé dílo mladého, předčasně zralého génia,“ představuje dramaturgii večera Jitka Čechová.

V následujícím týdnu se Lípa Musica podruhé představí v Německu. Na svátek znovusjednocení Německa se v úterý 3. října v evangelicko-luteránském kostele v Großschöanu představí soubor Martinů Voices se svým nastudováním ikonického díla soudobého estonského skladatele Arvo Pärta Pašije. V sobotu 7. října se festival vrátí do České Lípy, kde v rámci koncertní řady umělecké garantky Jitky Čechové zazní program Esence romantismu, klasický písňový recitál s romantickými a impresionistickými písněmi v podání tenoristy a ředitele festivalu Martina Prokeše za doprovodu Jitky Čechové.

25.9.2023 16:09:30 Redakce | rubrika - Festivaly