zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Velikáni filmu... Juraj Jakubisko

Neobyčejné životy - Juraj Jakubisko

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Sedím na konári a je mi dobre
Féerie o zlatě, smrti a lásce bez milování v režii Juraje Jakubiska. Slovensko-německý film (1989). Hrají: B. Polívka, O. Pavelka, M. Hrubešová, D. Horváthová, Š. Kvietik, M. Macháček a další (Ve slovenském znění). Jeden z nejlepších filmů Juraje Jakubiska vypráví jednoduchý a zároveň spletitý příběh dvou válečných navrátilců Pepeho a Prengela (Bolek Polívka a Ondřej Pavelka), kteří se náhodou potkají a od té chvíle jsou jejich osudy pevně propojené. Oba společně najdou poklad, usadí se v opuštěné židovské pekárně a začnou péct chleba. Společnou láskou se jim stane tajemná dívka Ester (Markéta Hrubešová), která se tu jednoho dne objeví. Dvojici svérázných hrdinů ovšem čekají ještě různé další peripetie jejich společného osudu. Kromě jiného se oba stanou tatínky jedné malé holčičky. Na dveře však klepou padesátá léta a ne všechno bude veselé. Právě naopak. Jak se však nakonec ukáže, radost a chuť do života nakonec vždy překoná všechno. Film, v němž se zcela v intencích režisérovy poetiky proplétají historická fakta s fantazií a hrou, nahlížené výtvarnou kamerou Laca Krause, natočil Juraj Jakubisko v roce 1989 v koprodukci s NSR a s výraznou účastí českých herců.
Vysílání: 30.4., 21.55 hod., ČT2

Tisícročná včela
Monumentální sága jednoho venkovského rodu na přelomu 19. a 20. století. Slovenský film Juraje Jakubiska, oceněný doma i v zahraničí (1983). Hrají: J. Kroner, Š. Kvietik, M. Dočolomanský, E. Jakoubková, P. Mikulík, I. Čillík, J. Císler, Z. Bydžovská, B. Štěpánová, J. Březinová, M. Kiš, J. Riháková-Dolanská a další. Scénář P. Jaroš a J. Jakubisko (Ve slovenském znění). Sága slovenského zednického rodu Pichandů, jehož osudy sledujeme po třicet let na přelomu 19. a 20. století, slavila úspěch už ve své literární podobě – jako stejnojmenná kniha Petra Jaroše. Nutno však říci, že teprve ve filmovém zpracování režiséra Juraje Jakubiska, s řadou vynikajících slovenských a českých herců a hudbou Petra Hapky, se stala opravdu hitem. Propletená kronika jednoho liptovského rodu, osudy lidí denně bojujících o důstojný život na této zemi, o štěstí, lásku a smysl života, oslovila všechny. Poselství starého Martina Pichandy (nezapomenutelný Jozef Kroner) o tom, že všude, i v tom nejvšednějším a nejubožejším životě je třeba hledat si svou svobodu a smysl života, promluvila zvlášť výmluvně v totalitní realitě počátku osmdesátých let. Společnost se změnila, ale moudrost tohoto poselství zůstává stále stejně naléhavá. Film, který díky svému poselství a nevyčerpatelné Jakubiskově obrazové fantazii získal ocenění i na zahraničních filmových festivalech (např. nestatutární cenu La Fenice na MFF v Benátkách v roce 1983), patří k tomu nejlepšímu, co bylo v československé kinematografii od války natočeno. Kromě verze pro kina vznikl i čtyřdílný televizní sestřih.
Vysílání: 06.5., 21.35 hod., ČT2

Nevera po slovensky (1/3) - Nevera
Jak si parta dřevorubců udělala výlet za hranice všedních dnů. Slovenská komedie režiséra Juraje Jakubiska, který právě dnes slaví osmdesátiny (1980). Hrají: O. Lackovič, S. Kubiš, A. Trón, Z. Kronerová, B. Znaková a další (Ve slovenském znění). Život lesních dělníků je sice možná zdravý, ale vlastně trochu nudný. Všude samí chlapi nebo stromy. Není tedy divu, že příjezd sezónních lesních dělnic se pro naše hrdiny stane vítaným rozptýlením. Letos se však nehodlají jenom dívat. Budou mít sice velké potíže vysvětlit svým starostlivým ženám, proč musejí do lesa i v noci, ale jednou se dali na vojnu, tak musejí něco překonat. To ale ještě netuší, že nejsou sami. Jejich šéf – polesný – má totiž podobné plány. Jenže děvčata, ubytovaná v lesní boudě, taky nejsou včerejší. Rozvernou komedii o partě ženatých dřevorubců, kteří nemohou odolat půvabům sezónních dělnic, z čehož samozřejmě vzejde řada groteskních situací, natočil Juraj Jakubisko podle námětu a scénáře Petra Kováčika v roce 1980. Ke spolupráci přizval i české tvůrce, jako například Mílu Myslíkovou, Karla Heřmánka či autora hudby Petra Hapku. Jednoduchý příběh o výpravě za zakázanými rozkošemi, která aniž by došla svého, musí čelit "spravedlivým" následkům, byl natočen ve dvou verzích – jako dvojdílný film pro kina a jako trojdílný seriál pro televizní vysílání. Tři televizní díly nesou víc než výmluvné názvy – Nevera, Vykrúcačky a Trest.
Vysílání: 30.4., 23.10 hod., ČT art

Neobyčejné životy - Juraj Jakubisko
Životní a profesní příběh proslulého režiséra, který v těchto dnech oslavil významné životní jubileum (2013). Scénář a režie Y. Vavrová. Režisér a scenárista Juraj Jakubisko (nar. 30. 4. 1938), který v těchto dnech slaví významné životní jubileum, se narodil v Kojšově v tehdejším Československu. Jeho filmy mají osobitou poetiku, bizarnost i hravost. Debutoval dlouhometrážním hraným filmem Kristove roky (1967). Filmy Zbehovia a pútnici (1968), Vtáčkovia, siroty a blázni (1969) a tragikomedie Dovidenia v pekle, priatelia (1970, dokončena 1990) byly v 70. letech normalizační cenzurou zakázané a Jakubisko se mohl věnovat jen dokumentární tvorbě. Až v roce 1979 natočil hraný film Postav dom, zasaď strom a v roce 1980 třídílný televizní film Nevera po slovensky. Vrcholem jeho tvorby 80. let je historická sága Tisícročná včela (1983), která získala řadu ocenění, podobně jako filmová pohádka Perinbaba (1985). Ve filmech Sedím na konári a je mi dobre (1989) a Lepšie byť bohatý a zdravý ako chudobný a chorý (1992) se tématem milostného trojúhelníku vrátil ke své tvorbě 60. let. Od roku 1993 žije v Praze, kde natočil filmy Nejasná zpráva o konci světa (1997), Post coitum (2004) a Bathory (2008).
Vysílání: 05.5., 20.20 hod., ČT art

Nejasná zpráva o konci světa
Filmové podobenství o vášních silnějších než láska, oceněné čtyřmi Českými lvy, natočil režisér J. Jakubisko, který v těchto dnech slaví významné životní jubileum (1997). Hrají: M. Bahúl, D. Horváthová, J. Kemmer, J. Švandová, V. Javorský, P. Landovský, R. Brzobohatý, J. Krytinář, O. Navrátil, K. Issová, M. Hádek, P. Šimun a další. Kamera J. Ďuriš. Scénář a režie J. Jakubisko. V Bohem zapomenuté osadě v nekonečných horách až někde na konci světa se odehrává tragédie. Muži z osady při střetnutí s vlky přicházejí o své ženy a děti. Mladá nevěsta Verona unikne o vlásek smrti. Zachrání ji desetiletý chlapec Goran. Uprostřed tohoto zoufalství porodí Verona holčičku Veroniku, kterou osudově přislíbí za nevěstu malému Goranovi. Zatímco mladí lidé dospívají, přichází do vsi zbloudilý cirkus plný žen. Spolu s nimi přichází i naděje pro opuštěné muže na znovuzrození osady. S touto nadějí ale poznávají osadníci prokletí mnohem horší, než byli vlci. Nenávist a závist, vášně silnější než láska, které v lidech po staletí dřímou, se znovu probouzejí. Příběh dvou hříšných milenců je podobenstvím o konci světa. Autorský film režiséra a čerstvého jubilanta Juraje Jakubiska (nar. 30. 4. 1938) byl v roce 1997 oceněn čtyřmi Českými lvy (pro Kláru Issovou za herecký výkon, za hudbu, střih a zvuk). Za umělecký přínos, kameru a výtvarné vidění byl film oceněn na MFF v Montrealu a za režii na MFF Pescara. V hlavních rolích: M. Bahúl (Goran), D. Horváthová (Verona), J. Kemmer (Madina), J. Švandová (Marilyn), V. Javorský (Semek), P. Landovský (rychtář), R. Brzobohatý (Goranův otec), J. Krytinář (Juzek), K. Issová (Veronika) či M. Hádek (Michal).
Vysílání: 05.5., 21.15 hod., ČT art, Velikáni filmu... Juraj Jakubisko – 80 let

23.4.2018 16:04:13 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 21 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Lípa Musica 2024

Články v rubrice - Z éteru

Pesimistická vize inspirovaná Orwellovým románem

Brazil

Brazil
Jak snadné je stát se nepřítelem státu! Pesimistická vize nedaleké budoucnosti, inspirovaná Orwellov ...celý článek


Literární tipy 21. týden

Hercule Poirot a Agatha Christie

Kafka (1/6)
Jeden z největších spisovatelů 20. století ve víru tvorby, lásky i vnitřních démonů. Premiéra s ...celý článek


Velikáni filmu... Steven Spielberg

Sugarlandský expres

Sugarlandský expres
Vraťte nám naše dítě! Americký film režiséra Stevena Spielberga (1974). Hrají: G. Hawno ...celý článek


Filmové tipy 22. týden

Boxér

Tátova volha
Matka s dcerou se vydávají ve starém autě za nečekaným tajemstvím a skrytými vztahy zemřelého ...celý článek


Výtvarné tipy 22. týden

Benátky

Mýty a fakta historie - Egypt (2/6)
Prokletí Tutanchamona. Příběh nejslavnějšího archeologického objevu vše ...celý článek


Filmové tipy 21. týden

Jim Carrey

Boj o oheň
Kdo měl oheň, měl i život. Francouzské koprodukční drama (1981). Hrají: E. McGill, R. Perlman, R ...celý článek


Kukuřičný ostrov oceněný Křišťálovým glóbem

Kukuřičný ostrov

Kukuřičný ostrov
Život dědy a vnučky na úrodném ostrůvku uprostřed řeky Inguri – dárkyně života, ale ...celý článek


100. výročí úmrtí Franze Kafky

Franz Kafka

Kafka (2/6)
Jeden z největších spisovatelů 20. století ve víru tvorby, lásky i vnitřních démonů. Premiéra s ...celý článek


Sladké hry minulého leta Juraje Herze

Sladké hry minulého leta

Sladké hry minulého leta
Toužila vzlétnout ke slunci, a přitom sama zářila mnohem víc. Slovenský film podle ...celý článek


Strhující drama Anthropoid

Anthropoid

Anthropoid
Akce má krycí jméno. Strhující filmové zpracování atentátu na Reinharda Heydricha, provedeného v ...celý článek


Životy slavných - Edvard Munch

A. Ekker Strande (Munch)

Munch
Čtyři tváře jednoho z největších umělců své doby. Norské životopisné drama (2023). Hrají: A. Ekker St ...celý článek


Výtvarné tipy 21. týden

Starobylé stavby II: Angkor Wat

Egypt (1/6)
Po stopách Tutanchamona. Napínavý příběh anglického archeologa Howarda Cartera. Hraná rekonstru ...celý článek


Švédské intimní drama Naděje

Naděje

Naděje
Anja má krásnou rodinu, milujícího partnera i úspěšnou kariéru. Její život roztříští diagnóza rakovi ...celý článek


Věra Plívová-Šimková - 90 let

Věra Plívová-Šimková

Věra Plívová-Šimková
Dokumentární portrét režisérky, která se nesmazatelně zapsala do dějin české kinematog ...celý článek


Velikáni filmu... Jean-Louis Trintignant

Atentát v Paříži

Atentát v Paříži
Jean-Louis Trintignant, Gian-Maria Volonté a Michel Piccoli v hlavních rolích dramatu insp ...celý článek


Českým lvem oceněný dokument

Všechno dobře dopadne

Všechno dobře dopadne
Televizní premiéra Českým lvem oceněného dokumentu, který nahlíží na fascinující živo ...celý článek


Al Pacino ve své jediné oscarové roli

Vůně ženy

Vůně ženy
Poslední pánská jízda ve víru tanga, kvalitního jídla, pití a krásných žen. Al Pacino ve své jedi ...celý článek



Časopis 21 - sekce

OPERA/ TANEC

Zemřel Vlastimil Harapes

Vlastimil Harapes

Po těžké nemoci zemřel emeritní sólista a bývalý umělecký šéf Baletu Národního divadla Vlastimil Harapes (*24. celý článek

další články...