zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výtvarné tipy 17. týden

Dům U sedmi lomenic

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Příběhy domů: Slavonická Besídka
Dům, který probudil ospalé pohraniční městečko ze sna (2008). Režie O. M. Schmidt. Na konci osmdesátých let byly Slavonice smutným, zapomenutým místem na dohled od drátů střežících státní hranici. Dnes v městečku na česko-moravsko-rakouském pomezí panuje čilý turistický ruch a cestu si sem nacházejí kumštýři ze všech koutů Evropy. Velký podíl na novém geniu loci má dům zvaný Besídka, jedna z nejkrásnějších a nejstarších staveb celých Slavonic. Během období komunistické nadvlády se dům ocitnul na pokraji zkázy, zachránilo ho až osm herců pražského divadla Sklep, kteří si chátrající budovu koupili v roce 1988. Nazvali ji podle vlastního divadelního představení a vdechli jí tvůrčího a hravého ducha, který dodnes do města přitahuje další umělce a spřízněné duše. Ve stejném duchu se nese i dokumentární film, který o Besídce natočil bývalý herec divadla Sklep Otakáro Maria Schmidt.
Vysílání: 26.4., 19.20 hod., ČT2

Design (9/17)
Lampa Arco, stylové osvětlení. Dílo bratrů Castiglioniových, které nezestárlo. Francouzský dokumentární cyklus. Stojací lampu Arco navrhli bratři Castiglioniové už v roce 1962. Přečkala desítky let, aniž by se stala staromódní. Její typický oblouk, bílá mramorová základna a hliníkové stínidlo ve tvaru koule z ní udělaly právoplatný objekt moderního designu. Inspiraci při tvorbě lampy bratři čerpali z konstrukcí pouličních lamp s vysokým sloupem a obloukovým ramenem. Lampa tak díky své konstrukci osvítí relativně velký prostor. Z důvodu zachování elegantního designu schovali Castiglioniové kabel do ocelového oblouku. Základna, i přes svou váhu, je díky důmyslným doplňkům dobře ovladatelná. Díky promyšlenému a krásnému designu lampa Arco oslovila už mnoho lidí a je zřejmé, že tomu tak bude i nadále.
Vysílání: 29.4., 16.00 hod., ČT2
Opakování: 02.5., ČT2., 03.5., ČT2

Kus dřeva ze stromu (16/26)
S výtvarníkem Martinem Patřičným o kráse dřeva a práci s ním (2008). Připravil B. Ludvík. Dřevina s nazelenalou barvou. Dřevo je houževnaté, tvrdé, trvanlivé skoro jako dub. Na akátu nehnízdí ptáci, ale jeho květy milují včely. Pokácení akátu s Jirkou. Pár slov o sekyrách. Dva druhy sekyr – úzká na osekávání, tlustá na štípání. Sekyra teslice. Jak si naštípat dřevo. Prostřený stůl s řezy a odbočujícími větvemi. Řezy akátovými boulemi. Mísa z akátu. Zbytek špalku z akátu. Topůrko z akátu. Akátové šperky. Zelená barva dřeva v řezech. Stroj na měření pevnosti dřeva. Modřín nevydržel, švestka nevydržela, akát vydržel! Rozloučení Jitřní promluvou ke stromu jménem Green od Bertolda Brechta.
Vysílání: 30.4., 14.00 hod., ČT2
Opakování: 05.5., ČT2

Příběhy domů: Dům U sedmi lomenic
Roubená chalupa ve Vrchlabí přežila několik generací i svůj plánovaný konec a stále se hlásí k životu (2008). Režie A. Culková. Už jen umístění roubené chalupy je pozoruhodné: stojí pár kroků od hlavního náměstí a mezi moderní městskou zástavbou vypadá jako dřevěná maketa, kterou tu někdo na chvilku odložil. Dům U sedmi lomenic, nejstarší stavení krkonošského Vrchlabí, má též pozoruhodnou historii: prolíná se v ní starý ševcovský rod, italští hledači pokladů i poválečný odsun vrchlabských Němců. A koneckonců, pozoruhodné je i to, že lomenic – tedy štítů – zde najdeme jen šest. Staletí staré příběhy i současné dění v domě přibližuje dokument režisérky Andrey Culkové.
Vysílání: 30.4., 19.20 hod., ČT2

Dílo Josipa Plečnika – Mezi Lublaní a Prahou
Miroslav Táborský představuje mimořádné architektonické realizace slavného slovinského architekta v Praze a Lublani, jež se ucházejí o zápis do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO (2017). Režie J. D. Novák. Slovinský architekt a urbanista Josip Plečnik se narodil v roce 1872 v Lublani do rodiny truhláře a podle tradice měl pokračovat v otcových šlépějích. Provinční Lublaň druhé poloviny 19. století však mladému Josipovi brzy přestala stačit. Osudovým se pro něj stalo přátelství se slavným českým architektem Janem Kotěrou, pozvání do Prahy a setkání s tehdejším československým prezidentem T. G. Masarykem, který Plečnika pověřil úpravami Pražského hradu. Plečnik však současně přednášel na lublaňské univerzitě, práce řídil na dálku a do Čech dojížděl jen o prázdninách. Souběžné působení v obou zemích se ale po kreativní stránce ukázalo jako přínosné pro obě metropole – v unikátní architektuře propojující středomořskou a středoevropskou kulturu, mentalitu i vize.
Vysílání: 02.5., 18.15 hod., ČT2

Emoce v umění: Melancholie (16/24)
Katalánský znalec umění, spisovatel a moderátor Ramón Gener se bude zabývat smutnými osudy malířů Vincenta van Gogha, Johna Constabla a dánského prince Hamleta (Premiéra). Španělský hudebník, pianista, humanista, zpěvák, píšící a moderující všeuměl Ramón Gener, jehož seriál To je opera (This is opera) jste měli možnost nedávno sledovat na televizních obrazovkách, vytvořil na přelomu let 2017–2018 čtyřiadvacetidílný cyklus This is art, který jsme česky nazvali Emoce v umění. V úvodu každé části mj. říká: „Mám rád ty, kteří se dokáží vyjádřit skrze umění, aby sdíleli to nejuniverzálnější: emoce! Obraz, socha nebo píseň mě inspirují, vyvolají ve mně vzdor, lásku nebo dojetí. Miluji umění! V kontaktu s ním se sami proměňujeme v cosi jedinečného.“ Melancholie je hluboký, poklidný přetrvávající smutek, který způsobuje, že ten, kdo jím trpí, v ničem nenachází potěšení ani zábavu. Ramón Gener se zabývá uměleckými životy nizozemského malíře Vincenta van Gogha a britského výtvarníka Johna Constabla, které byly touto emocí prostoupeny. Ovšem nemůžeme hovořit o melancholii, aniž bychom nezmínili Hamleta. Shakespearův hrdina pochopitelně upadne do hlubokého zármutku poté, co mu otce zavraždí strýc. Melancholie, kterou pociťuje, je tak silná, že nejenže mu znemožňuje pomstít se, jak by si přál, ale k tragickému konci přivede i Ofélii, nejmilovanějšího člověka. Její smrt inspirovala mnoho umělců 19. století, například Johna Everetta Millaise, o jehož obraze se Gener také zmiňuje.
Vysílání: 26.4., 23.15 hod., ČT art
Opakování: 29.4., ČT art

Velikáni umění: Rembrandt
Pozdní dílo malířského génia. Britský cyklus dokumentů. Titulní malíř je bezpochyby jedním z největších umělců, kteří kdy vzali do ruky štětec. A jako mnozí jiní významní umělci, právě ke konci života vytvořil svá nejlepší díla. Jako kdyby umělec v určitém věku najednou dokázal spojit zkušenost a uměleckou svobodu a vytvořit dílo podle svého přesvědčení, bez ohledu na požadavky ostatních. Výsledkem je obrovská tvůrčí síla a nový přístup. Filmový portrét rekapituluje život Rembrandta, umělce, který je dodnes zdrojem inspirace.
Vysílání: 28.4., 23.05 hod., ČT art
Opakování: 02.5., ČT art

19.4.2021 16:04:14 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 21 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Lípa Musica 2024

Články v rubrice - Z éteru

Pesimistická vize inspirovaná Orwellovým románem

Brazil

Brazil
Jak snadné je stát se nepřítelem státu! Pesimistická vize nedaleké budoucnosti, inspirovaná Orwellov ...celý článek


Velikáni filmu... Steven Spielberg

Sugarlandský expres

Sugarlandský expres
Vraťte nám naše dítě! Americký film režiséra Stevena Spielberga (1974). Hrají: G. Hawno ...celý článek


Velikáni filmu... Jean-Louis Trintignant

Atentát v Paříži

Atentát v Paříži
Jean-Louis Trintignant, Gian-Maria Volonté a Michel Piccoli v hlavních rolích dramatu insp ...celý článek


Věra Plívová-Šimková - 90 let

Věra Plívová-Šimková

Věra Plívová-Šimková
Dokumentární portrét režisérky, která se nesmazatelně zapsala do dějin české kinematog ...celý článek


Filmové tipy 21. týden

Jim Carrey

Boj o oheň
Kdo měl oheň, měl i život. Francouzské koprodukční drama (1981). Hrají: E. McGill, R. Perlman, R ...celý článek


Al Pacino ve své jediné oscarové roli

Vůně ženy

Vůně ženy
Poslední pánská jízda ve víru tanga, kvalitního jídla, pití a krásných žen. Al Pacino ve své jedi ...celý článek


Výtvarné tipy 21. týden

Starobylé stavby II: Angkor Wat

Egypt (1/6)
Po stopách Tutanchamona. Napínavý příběh anglického archeologa Howarda Cartera. Hraná rekonstru ...celý článek


Výtvarné tipy 22. týden

Benátky

Mýty a fakta historie - Egypt (2/6)
Prokletí Tutanchamona. Příběh nejslavnějšího archeologického objevu vše ...celý článek


Filmové tipy 22. týden

Boxér

Tátova volha
Matka s dcerou se vydávají ve starém autě za nečekaným tajemstvím a skrytými vztahy zemřelého ...celý článek


Kukuřičný ostrov oceněný Křišťálovým glóbem

Kukuřičný ostrov

Kukuřičný ostrov
Život dědy a vnučky na úrodném ostrůvku uprostřed řeky Inguri – dárkyně života, ale ...celý článek


Literární tipy 21. týden

Hercule Poirot a Agatha Christie

Kafka (1/6)
Jeden z největších spisovatelů 20. století ve víru tvorby, lásky i vnitřních démonů. Premiéra s ...celý článek


Sladké hry minulého leta Juraje Herze

Sladké hry minulého leta

Sladké hry minulého leta
Toužila vzlétnout ke slunci, a přitom sama zářila mnohem víc. Slovenský film podle ...celý článek


100. výročí úmrtí Franze Kafky

Franz Kafka

Kafka (2/6)
Jeden z největších spisovatelů 20. století ve víru tvorby, lásky i vnitřních démonů. Premiéra s ...celý článek


Českým lvem oceněný dokument

Všechno dobře dopadne

Všechno dobře dopadne
Televizní premiéra Českým lvem oceněného dokumentu, který nahlíží na fascinující živo ...celý článek


Strhující drama Anthropoid

Anthropoid

Anthropoid
Akce má krycí jméno. Strhující filmové zpracování atentátu na Reinharda Heydricha, provedeného v ...celý článek


Švédské intimní drama Naděje

Naděje

Naděje
Anja má krásnou rodinu, milujícího partnera i úspěšnou kariéru. Její život roztříští diagnóza rakovi ...celý článek


Životy slavných - Edvard Munch

A. Ekker Strande (Munch)

Munch
Čtyři tváře jednoho z největších umělců své doby. Norské životopisné drama (2023). Hrají: A. Ekker St ...celý článek



Časopis 21 - sekce

OPERA/ TANEC

Portrét Milada Šubrtová

Milada Šubrtová

Medailon národní umělkyně Milady Šubrtové
Portrét jedné z nejvýznamnějších sopranistek české poválečné oper celý článek

další články...