zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Husův odkaz stále živý

Reformátor a kacíř

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Příběh národní církve
Církev československá husitská vznikla v turbulentní době po vzniku republiky na základech Husova učení a českobratrské reformace. Během svých dějin prodělala vzestupy i pády, přinášela lidem radost i bolest (2020). Režie J. Vávra. Tak, jako po roce 1918 hledala svoji identitu nově vzniklá Československá republika, vytvářela si jí i nově vzniklá národní křesťanská církev, která od ledna roku 1920 nese ve svém názvu přídomek československá. Jak se její étos proměňoval v průběhu 20. století, kdy vstupovala do konfrontací s papežskými a politickými zájmy? A jakou má církev, která se vždy snažila o udržování kroku s dobou, pozici v současné sekularizované společnosti?
Vysílání: 06.7., 13.15 hod., ČT2

Příběh kaple
V květnu 1391 byla založena Betlémská kaple v Praze, o více než pět století později byla založena podruhé (1995). Režie M. Duba. Betlémská kaple v Praze, neodmyslitelně spjata s působením Jana Husa, byla založena za vlády Václava IV. a zbořena v roce 1786 za vlády Josefa II. Krátce po vzniku Československé republiky se objevily první úvahy o jejím znovuobnovení vzhledem k renesanci Husova učení. Znovu byla postavena až po roce 1948 architektem Jaroslavem Fragnerem. Na její vnitřní výzdobu aktivně dohlížel tehdejší ministr kultury Zdeněk Nejedlý, který prosazoval kontinuitu mezi únorovým převzetím moci komunistickou stranou a revolučním rozměrem husitství. Veřejnost do vzkříšeného svatostánku mohla poprvé vstoupit v roce 1954. V pořadu se k ideologickému pozadí obnovení tohoto symbolického místa českých dějin a ke skutečné hodnotě stavby vyjadřují přední historici a památkáři.
Vysílání: 06.7., 13.45 hod., ČT2

Reformátor a kacíř
Dokumentární mozaika Miroslava Kučery neseznamuje pouze s osudem Jana Husa, jehož památku si dnes připomínáme. Zabývá se stejnou měrou i otázkou, jak se kacíř v průběhu času a pod politickými tlaky mění v národního světce (2000). Scénář a režie M. Kučera. Od upálení Mistra Jana Husa nás dělí více než 600 let, avšak jeho myšlenky nepřestávají vyvolávat diskuze a inspirovat. Na otázku, proč je Husův odkaz stále živý, se snaží odpovědět dokumentární film režiséra Miloslava Kučery inspirovaný rozsáhlou diskuzí, která se rozproudila po návštěvě Jana Pavla II. v Praze v roce 1990. Film je "dokumentární mozaikou" seznamující diváky netradiční formou s životem a dílem významného církevního reformátora. V další rovině sleduje snímek proměnu "kacíře" v národního světce a mučedníka, připomíná využívání a zneužívání Husa politiky 19. a 20. století. Nabízí též reflexi osobnosti Mistra Jana v umění a výsledků bádání komise, která se zabývala osudem Jana Husa z hlediska reforem, jež se za více než pět set let odehrály v katolické církvi. K patrně nejznámější postavě českých dějin se ve filmu vyjadřují odborníci – historici, teologové, právníci a také tzv. řadoví občané, ať už věřící, nevěřící, děti či mládež. K velkému teologovi, ideologovi, pedagogovi a politikovi se v závěru filmu vrací i sám papež Jan Pavel II., který nad tragickým koncem "nejvěrnějšího Čecha" vyslovil své politování.
Vysílání: 06.7., 14.00 hod., ČT2

Bohoslužba k uctění mučednické smrti mistra Jana Husa
Přímý přenos bohoslužby Církve československé husitské k uctění památky mistra Jana Husa z pražské Betlémské kaple. Režie J. Rásocha. Pěvecké sdružení moravských učitelů (PSMU) s uměleckým vedoucím a sbormistrem Mgr. Jiřím Šimáčkem doprovodí tradiční bohoslužebné shromáždění v Betlémské kapli v Praze. Příležitost připomenout si odkaz reformátora církve si každoročně nenechá ujít řada představitelů politického a veřejného života.
Vysílání: 06.7., 15.00 hod., ČT2

Husita z Afriky
Nevšední životní pouť Phanuela Osweta z keňského slumu na faru Církve československé husitské v Kladně (2015). Připravili J. Slomiany a P. Všelichová. Phanuel Osweto vyrůstal poblíž keňského hlavního města Nairobi. Jednoho dne navštívili slum, ve kterém žil, zástupci slovenské vysoké školy z Trnavy. Přijeli v rámci katolické charity s úmyslem vybrat šedesát chlapců a děvčat s dobrým prospěchem, kterým nebylo umožněno z finančních důvodů pokračovat ve studiu. Měl štěstí a dostal se mezi vyvolené na Catholic University of Eastern Africa. Hned po bakalářském studiu začal pracovat na nairobské klinice Mukuru Health Centre. Tu v Keni postavila stejná katolická charita, která se rozhodla i pro podporu nejlepších studentů. Díky profesoru Vladimíru Krčmérymu mohl spolu s dalšími sedmnácti spolužáky pokračovat ve studiu na Vysoké škole zdravotnictví a sociální práce sv. Alžběty v Bratislavě, kde získal i doktorát. Stále víc ho to ale táhlo k teologii. Od jednoho z lékařů kliniky dostal kontakt na Církev československou husitskou, která byla ochotná ho podporovat při studiu na Husitské teologické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Po vysvěcení na kněze působil v kostele sv. Mikuláše v Praze a od roku 2011 je farářem v Kladně. Phanuel Osweto je usměvavý, sympatický mladý muž, z něhož vyzařuje odhodlání sloužit nejen našim věřícím, ale pomáhat i svým krajanům. Z tohoto důvodu založil projekt Afrika Africe, jehož hlavní náplní je pomoc při vzdělávání mladých Afričanů z nairobských slumů, tedy z prostředí, které Phanuel důvěrně zná.
Vysílání: 06.7., 16.35 hod., ČT2
Opakování: 11.7., ČT2

28.6.2021 16:06:07 Redakce | rubrika - Noc kostelů/ Víra