zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výtvarné tipy 16. týden

Profil – Jan Kaplický

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Kámen a štětec
Mladý malíř Adam Kašpar se ve své realistické tvorbě inspiruje kameny, geologií a neživou přírodou. Poutavým způsobem nás seznamuje s geologickými lokalitami v Jeseníkách, kam se přestěhoval s rodinou, aby zde tvořil obrazy. Připravil I. Stříteský (Premiéra). Dokumentem provází poutavý vypravěč, mladý malíř MgA. Adam Kašpar. Provede nás geologickými lokalitami v Jeseníkách, kam se za nimi i s rodinou ze Svitav přestěhoval, a současně jsou obsahem jeho tvorby. Svět kamenů činí pro laika srozumitelným. O geologii říká: "Geologie je věda, která vypráví pohádky. A mě baví těm pohádkám naslouchat. Možná jsou to pohádky, možná to jsou spíš takové velké vznešené krásné mýty o stvoření a chodu světa. A pomáhá mně tomu všemu rozumět na nějaké širší bázi než je můj život a moje osobní zkušenost."
Vysílání: 18.4., 07.45 hod., ČT2
Opakování: 21.4., ČT2

Profil – Jan Kaplický
Dokumentární portrét představuje tvorbu, život a plány světově proslulého architekta, od jehož narození včera uplynulo 85 let (2005). Režie J. Wagner. V roce 2004 natočili mladí začínající filmaři v čele s režisérem Jakubem Wagnerem a producentkou Eliškou Fuchsovou (později Kaplickou) dokumentární snímek, který poskytl ojedinělou příležitost seznámit se zblízka s architektem Janem Kaplickým. Tento výjimečný vizionář postmoderní architektury by se včera dožil 85 let. S jeho stavbami se u nás v podstatě nesetkáme navzdory tomu, že Kaplického realizace jsou původní i ve světovém kontextu. Důmyslným a vynalézavým používáním barev, forem, materiálů a technologií se Kaplický proslavil zejména ve Velké Británii, kam po roce 1968 z Československa emigroval. Zde se mu podařilo na počátku sedmdesátých let získat zkušenosti v prestižním ateliéru Renza Piana a účastnil se i vývoje návrhu pařížského kulturního centra Centre Georges Pompidou. Od konce sedmdesátých let mohl ve vlastním studiu realizovat své překvapující až futuristické vize, které jsou důkazem toho, že také architektura může být dobrodružstvím. Mezi jeho hlavní realizace patří obchodní dům Selfridges v Birminghamu (1999), jenž je jedním z nejproslulejších případů architektonického hnutí blobitecture inspirovaného organickými tvary, či budova tiskového centra na londýnském kriketovém stadionu (1994) oceněná prestižní cenou Stirling Prize. Jeho obdobně odvážné návrhy pro Prahu bohužel nebyly realizovány a jeho angažmá v oživení stagnujícího veřejného a urbanistického prostoru u nás a ve vypjaté diskuzi na toto téma bohužel přerušila Kaplického předčasná smrt uprostřed tvůrčí práce v roce 2009.
Vysílání: 19.4., 17.10 hod., ČT2

Civilizace: Renesance (5/9)
Civilizace vznikají a zanikají. Zanechávají po sobě umění, základní projev lidství. Lze vnímat renesanci jako důsledek dobytí hlavního byzantského města Konstantinopole Osmanskou říší v roce 1453? Dokumentární cyklus BBC nahlíží na dějiny lidstva optikou různých uměleckých přístupů. V patnáctém a šestnáctém století se začaly objevovat kupole, celé soubory kupolí. Dílo smrtelníků. Postupně se člověk sám začal stávat středem vlastního vesmíru. Umělci a architekti začali napodobovat významná díla antické minulosti. Na západě se dnes tento kulturní jev nazývá světovou renesancí. Ovšem na renesanci lze také pohlížet jako na dobu rostoucí expanze a propojování různých světů, kdy estetické a jiné vlivy překračují kontinenty, v některých případech dokonce poprvé v dějinách.
Vysílání: 20.4., 16.25 hod., ČT2
Opakování: 21.4., ČT2., 22.4., ČT2

Vyšívaná krása
Držitelé titulu Nositel tradice lidových řemesel představují mistrovství v oboru zpracování textilu. Připravila R. Šáchová. Představíme portréty těch tvůrců z řad Nositelů tradice lidových řemesel, pro něž je základním pracovním materiálem textil. Osm oceněných vyšívaček tu předvádí ruční výrobu lidových krojů, bílé vyšívání, výšivku z rybích šupin i vázání textilních květin, vonic a vínků.
Vysílání: 21.4., 15.05 hod., ČT2
Opakování: 25.4., ČT2., 26.4., ČT2

Skryté skvosty: Vila Stiassni
Herec Jaroslav Plesl prozradí, co se návštěvník obyčejně nedozví a o čem kasteláni většinou nemluví. Cesta po hradech, zámcích a výjimečných památkách v novém dokumentárním cyklu České televize (Premiéra). Brno nazývali na počátku 20. století moravským Manchesterem. Moravská metropole byla totiž stejně jako anglické město přesycena nejrůznějšími textilními závody. Brněnský textil měl dobrý zvuk a těm, kteří v této sféře podnikali, přinášel tučný zisk. To, že se brněnské buržoazii skvěle vede a kšefty se hýbou, dokázala dát patřičně najevo. Například továrník Alfréd Stiassni to velmi okázale předvedl na své vile. Najdeme ji v brněnských Pisárkách a říká se jí Vila Stiassni. Jarda Plesl ji dobře zná, nedávno tu dokonce natáčel televizní seriál...
Vysílání: 21.4., 21.35 hod., ČT2
Opakování: 24.4., ČT2., 27.4., ČT2

Sagrada Familia
Současnost geniálního díla "Svatá rodina" architekta Gaudího. Španělský dokument. Dokončení architektonických prací plánují stavitelé monumentální katedrály Svaté rodiny v Barceloně na rok 2026, ke stému výročí Gaudího smrti. Sagrada Familia je obrovská stavební laboratoř. Tato neobyčejná budova je náročná svou kompozicí, výškou, celkovou složitostí. Proto stavitelé volí neobvyklé stavební postupy. Budeme svědky toho, jak staví šest centrálních věží. Tedy centrální věž Ježíše Krista, čtyři věže evangelistů, které centrální věž obklopují, a věž Panny Marie. Později přijde na řadu další významná fáze stavby: hlavní fasáda „Gloria“.
Vysílání: 18.4., 23.50 hod., ČT art

Tajnosti slavných obrazů: Bernardo Bellotto
Benátský mistr vytvořil fascinující obraz polské metropole. Francouzský cyklus dokumentů ARTE. Polsko. Země s prastarou historií a s pohnutým osudem. Jeho geografická poloha z něj vytvořila strategický cíl. A vzhledem k neexistenci přirozených hranic, cíl velice snadný. Na jihu Polsko napadli Mongolové, na severu Švédové. Od 18. století bylo Polsko předmětem mocenského boje mezi východem a západem. V roce 1773 zažívalo Polsko jedno z vzácných období stability. Jeho poslední monarcha Stanislav August Poniatoski, vládl už téměř deset let. Na jeho dvoře namaloval benátský umělec Bernardo Bellotto množství panoramatických obrazů. Mezi nimi i "Pohled na Varšavu z terasy královského zámku". Obraz působí jako pohlednice hlavního města Polska. Po druhé světové válce významně přispěje k jeho obnově.
Vysílání: 20.4., 21.40 hod., ČT art
Opakování: 24.4., ČT art

Po Královské cestě s profesorem Františkem Dvořákem
Se zasvěceným průvodcem ukončíme putování historickou Prahou v monumentálním interiéru Chrámu sv. Víta (2008). Připravili J. Drda a J. Hojtaš. Matyáše z Arrasu, francouzského architekta s působištěm na papežském dvoře, pozval císař Karel IV. do Prahy, aby vybudoval nový reprezentativní chrám pro pražské arcibiskupství. Katedrála sv. Víta se oficiálně začala stavět v roce 1341. Po Matyášově smrti převzal stavbu Petr Parléř, který původní stavební plány výrazně obměnil. Je pozoruhodné, že mu v té době bylo třiadvacet let. Dodnes nevíme, jak jsou některé kamenné dekorativní prvky, které jakoby visí ve vzduchu, vůbec ukotveny. Přínosem jeho huti je vytvoření zcela nového systému síťové klenby, která zdokonalila dosavadní klenbu křížovou. Nejposvátnějším a zároveň nejpůsobivějším místem chrámu je Svatováclavská kaple, rovněž dílo Petra Parléře, v němž dodnes můžeme obdivovat fresky s původními středověkými barvami.
Vysílání: 20.4., 01.55 hod., ČT art
Opakování: 23.4., ČT art

Artmix
V dubnu ovládnou náš vizuální prostor sochaři. Vekou samostatnou výstavu s názvem VOID bude mít v Galerii Rudolfinum jeden z předních současných sochařů Jiří Příhoda, který působí na pomezí sochařství, prostoru a architektury. Jde i mladá generace sochařů obdobnou tvůrčí cestou? Režie J. Chytilová (Premiéra). Současná sochařská tvorba je tématem dubnového měsíčníku o vizuálním umění. Inspirovala nás k tomu výstava v Galerii Rudolfinum, která je doposud největší přehlídkou tvorby Jiřího Příhody. Jeho díla prezentují práci s tvarem, kreativitu a vynalézavost v hledání pocitově vyváženého a zároveň inspirativně provokujícího řešení prostorových a hmotových průniků, stejně jako střetů reálného s pouze myšleným. Příhodova tvorba vyniká naprosto nekolísající úrovní vysoce přesahující běžný standard prezentací tohoto typu a je svým způsobem solitérní na české výtvarné scéně. Střední generaci zastupuje Luděk Míšek, jeden z nejvýraznějších současných sochařů linie, jež respektuje sochařství v jeho „pravé podobě“, tzn. jako práci s hmotou. Soubor děl vystavuje Galerie Jilská 14 a mapuje období autorovy tvorby od roku 2003. Z nejmladší sochařské generace vám představíme tvorbu Miriam Kaminské, která letos vystaví své sochy na druhém ročníku sympozia Místa ´22/ Sochy pro Zbraslav. A ještě vám přineseme jeden tip na výbornou výstavu. Galerie výtvarného umění v Ostravě ve třech sálech Domu umění prezentuje tvorbu Mariana Kotrby, a to sochy a malby se světskou tematikou, umělecká díla se sakrální tematikou a také autorovy malby, které jsou nedílnou součástí jeho sochařské tvorby a hlouběji rozvíjejí příběhy jeho plastik.
Vysílání: 21.4., 22.45 hod., ČT art
Opakování: 25.4., ČT art

Příběhy umění: Královské zahrady (1/5) - Z Fontainebleau do Alhambry. Dokument ARTE
Zámek Fontainebleau a palác v Alhambře. Dvě nádherná sídla, vzdálená od sebe tři staletí a stovky kilometrů. Přitom je spojuje jeden prvek: voda. Pramen života. V mokřadovém lese ve Fontainebleau je voda všude. Jakmile ji králové ovládli, mohli nechat postavit skvělé zahrady. Na vyprahlém pahorku v Andalusii byla naopak voda velkou vzácností. Sultán s dvorními inženýry dokázal ovládnout síly přírody a přivést ji do svého paláce. Ve Francii stejně jako v Andalusii byla voda symbolem královské moci.
Vysílání: 21.4., 23.40 hod., ČT art
Opakování: 25.4., ČT art

11.4.2022 11:04:37 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Z éteru

Filmové tipy 18. týden

Dustin Hoffman (Maratónec)

Maratónec
Dustin Hoffman a Laurence Olivier jsou protivníci na život a na smrt. Americký film (1976). Dále ...celý článek


Literární tipy 18. týden

Vita a Virginia

Tajemství života KHM
Pátrání po nevyjasněných záhadách v životě básníka Karla Hynka Máchy (2010). Režie I. ...celý článek


Kino Art: Na Chesilské pláži a Daleko od Reykjavíku

Daleko od Reykjavíku

Na Chesilské pláži
Jiná doba, jiná láska. Britská adaptace stejnojmenného románu Iana McEwana, nominovaného ...celý článek


Výtvarné tipy 18. týden

Tutanchamonova tajemství

Skryté skvosty II. (9/10) - Uherčice
Herec Jaroslav Plesl prozradí, co se návštěvník obyčejně nedozví a o č ...celý článek


Svěrákova hořká komedie o válečných letech

Po strništi bos

Po strništi bos
Hořká komedie o válečných letech strávených na malém městě. Pražská rodina Součkových se mu ...celý článek


Oceněné drama Píseň jmen

Píseň jmen

Píseň jmen
Tim Roth a Clive Owen jako přátelé, do jejichž dětství vstoupila druhá světová válka. Oceněné ka ...celý článek


Velikáni filmu... Karel Kachyňa

Oznamuje se láskám vašim

Setkání v červenci
Úsměvná letní romance o nenadálé lásce. Český film uznávaného režiséra Karla Kachyni, od ...celý článek



Časopis 17 - sekce

DIVADLO

Maso Krůtí chystá inscenaci Recyclus Coitus

Členové souboru Maso Krůtí

Soubor Maso Krůtí, královny něžného punku, chystá na květen v Divadle NoD premiéru svého doposud největšího di celý článek

další články...

HUDBA

Sum 41 - Heaven: X: Hell

Přebal alba

Zakládajícími členy skupiny Sum 41 jsou zpěvák a kytarista Deryck Whibley, kytarista Dave Baksh, baskytarista celý článek

další články...