zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Badiucaa a umění protestu v DOXu

Badiuciao – Made In China

autor: archiv   

zvětšit obrázek

V DOXu začíná výstava čínského umělce a aktivisty Badiucaa, který se uměleckými prostředky kriticky vyjadřuje k nejrůznějším společenským a politickým problémům současné Číny. Výstava je prvním uvedením Badiucaovy tvorby v České republice a představí i jeho nejnovější díla věnovaná Ukrajině. Čínská ambasáda v Praze požaduje, aby výstava nebyla realizována.
Výstava bude za přítomnosti umělce zahájena v termínu a bude k vidění do 28. 8. 2022.

Čínský umělec a aktivista, který vystupuje pod pseudonymem Badiucao, svými protestními aktivitami v posledních letech výrazně zaujal světovou veřejnost. Na podzim 2021 přinesla zahraniční média, která Badiucaa označují jako „čínského Banksyho“, zprávy o tom, že se čínská vláda pokusila zrušit jeho výstavu v italské Brescii. Také v Praze, den před zahájením české výstavy v Centru DOX, kontaktovala galerii čínská ambasáda s výzvou, aby výstava nebyla uspořádána.
Protestnímu umění se Badiucao začal věnovat poté, co zhlédl tajně natočený dokument o masakru na náměstí Nebeského klidu. Zanechal studia a v roce 2009 emigroval do australského Melbourne, kde pracoval jako učitel na základní škole a vytvořil zde své první satirické kresby. Několik let pracoval anonymně, na veřejných akcích vystupoval s maskou. V roce 2018 působil v Berlíně jako asistent Aj Wej-weje, kterého považuje za svého nejvýznamnějšího učitele, a to jak z uměleckého, tak ideologického hlediska.
Vzhledem k opakovaným výhrůžkám členům jeho rodiny se Badiucao rozhodl odhalit svou pravou identitu 4. června 2019, v den výročí masakru na náměstí Nebeského klidu, při představení dokumentárního filmu China’s Artful Disident / Čínský umělec v exilu, který bude v Centru DOX uveden v rámci doprovodného programu k výstavě spolu s Badiucaovou přednáškou a diskuzí.

Výstava mapuje umělcovu grafickou, malířskou i další tvorbu, která tematizuje porušování lidských práv, cenzuru uvalenou na čínské občany během pandemie covidu-19, represe disentu v Myanmaru během vojenského státního převratu v roce 2021, násilnou kulturní asimilaci Ujgurů či potlačené protesty obyvatelstva proti rostoucímu uplatňování moci Číny v Hongkongu.
Ozvěny českého prostředí lze najít v Badiucaově poctě představitelům čínského disentu, především literárnímu vědci, filosofu a držiteli Nobelovy ceny za mír Liou Siao-poovi, autorovi Charty 08, která po vzoru československé Charty 77 požadovala politické reformy a demokratizaci čínské společnosti. Ve vzducholodi Gulliver vzdává Badiucao hold básnířce a fotografce Liou Sia, manželce Liou Siao-poa, jejíž výstavu fotografií představil DOX v roce 2014. Českou stopu najdeme i v díle reflektujícím nedávné protesty v Hongkongu, kdy se jedním ze symbolů nesouhlasu stala Prahou inspirovaná Lennonova zeď.
První souborná Badiucaova výstava, jejíž koncept připravila kurátorka Elettra Stamboulis, byla poprvé představena v italské Brescii na podzim 2021. Pro výstavu v Centru DOX vznikla nová díla, která reagují na válku na Ukrajině a znepokojivý vztah mezi Čínou a Ruskem. Patří k nim i rozsáhlá site-specific instalace, kterou umělec vytvořil přímo pro výstavu v DOXu.
Badiucao využívá různé umělecké techniky a média, ale jeho nejsilnějším nástrojem pro šíření protestního umění zůstává Twitter, který začal využívat po opakované cenzuře čínské sociální sítě Weibo. Vystavoval v Austrálii a Spojených státech a jeho díla byla zveřejněna i díky Amnesty International, Freedom House, BBC, CNN a China Digital Times. V roce 2021 mu Garry Kasparov, prezident Nadace pro lidská práva, předal Cenu Václava Havla za kreativní disent.

16.5.2022 12:05:40 Redakce | rubrika - Výstavy

Časopis 26 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Eliška/Rejčka (MdB)

Články v rubrice - Výstavy

Kopie Ďáblovy bible bude k vidění v klášteře

Ďáblova bible

Na prohlídkovém okruhu broumovského kláštera bude od 1. července vystavena kopie největší rukopisné knihy svět ...celý článek


Theodor Pištěk se vrací do Alšovy jihočeské galerie

T. Pistěk, Adieu guy moll, 1992-2017,olej na platně

Poprvé se malíř Theodor Pištěk objevil společně s americkými a evropskými hyper-, foto- či jinými realisty 60. ...celý článek


Seznamte se v Národopisném muzeu s romskou kulturou!

Výstava Otevřená cesta / The road is open / Phundrado drom

Národní muzeum společně s brněnským Muzeem romské kultury otevírá od 3. června novou výstavu s názvem Otevřená ...celý článekČasopis 26 - sekce