zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výtvarné tipy 39. týden

Červená Lhota

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Červená Lhota
Na kouzelný zámek ve vodách rybníka za Zlatovláskou ve společnosti P. Štěpánka, V. Janečkové, J. Wehrenberga a H. Vítové (2010). Zrcadlí se v hladině nevelkého rybníka v půvabné krajině jižních Čech a vypadá, jako by si ho postavili filmaři coby romantickou pohádkovou kulisu. Přitom stará vodní tvrz zde stála před staletími a přes čtyři sta let je zámek, prošlý mnoha přestavbami, opravdu červený. Však se i k jeho barvě vztahují zajímavé legendy. V roce 1973 se v něm i kolem něho točila televizní pohádka Zlatovláska, kterou později provázely rovněž spletité osudy. Do zákulisí zámku i natáčení pohádky nás zavede její režisérka Vlasta Janečková a představitel Jiříka Petr Štěpánek.
Vysílání: 29.9., 10.25 hod., ČT1
Opakování: 04.10., ČT1., 05.10., ČT1

8 dní, které stvořily Řím (3/8) - Překročení Rubikonu
Den, kdy se Julius Caesar vydal přes řeku Rubikon vstříc Římu, byl začátkem krvavé revoluce, která vedla k destrukci 500 let staré římské republiky. Epizoda z britského dokumentárního cyklu (Premiéra). Starověký Řím. Jedna z největších velmocí historie, jejíž dalekosáhlý odkaz se promítá do našich životů dodnes. Římané po téměř tisíc let dominovali celému známému světu! Jejich úžasná říše se pyšnila nebývalou prosperitou a stabilitou. Svého rozkvětu však Řím dosahoval pomocí obrovského násilí a útlaku. V dramatických dějinách často rozhodovaly o budoucnosti říše jednotlivé kritické okamžiky. Ve třetím dílu dokudramatického cyklu nám historička Bettany Hughesová představí postavu geniálního vojenského stratéga a stejně tak obratného, jako nemilosrdného politika Julia Caesara a den, kdy se coby pokořitel Galie a muž zaštítěný početnými legiemi rozhodl vzepřít římskému senátu a v čele svých vojsk rozpoutal krvavou občanskou válku. Dny republiky s jejím ideálem, že všichni svobodní občané mají právo zasahovat do věcí veřejných, byly nenávratně sečteny.
Vysílání: 26.9., 20.00 hod., ČT2
Opakování: 28.9., ČT2., 02.10., ČT2

Ztracené poklady Egypta: Vykradači hrobek
Ve světoznámém Údolí králů bylo dosud nalezeno 65 hrobek egyptských faraónů. Ty se však záhy po svém zapečetění stávaly cílem vykradačů. Britský dokumentární cyklus (Premiéra). Pod pískem egyptské pouštní krajiny se skrývá tajemství starověké civilizace. Štábu britských dokumentaristů se dostalo možnosti, aby po celou sezónu vykopávek, sledoval přímo v první linii práci archeologů. Ve světoznámém Údolí králů bylo dosud nalezeno 65 hrobek egyptských faraónů. Ty však bývaly zpravidla do několika týdnů po svém původním zapečetění vykradeny a jejich drancování v podstatě pokračuje dodnes. Pro archeology mají ovšem nevyčíslitelnou hodnotu i zdánlivě bezcenné věci, které lupiči v hrobkách zanechali. I ty totiž mohou leccos napovědět o dějinách starověkého Egypta. Americký egyptolog Don Ryan právě zahajuje v Údolí novou archeologickou sezónu. Jeho hlavním cílem je jedna z nejzáhadnějších hrobek nesoucí číslo čtyřicet devět. Už 100 let do ní nikdo nevstoupil a dřívější archeologové se zaměřovali jen na větší a vzácnější věci, její nový průzkum tedy skýtá příslib nových objevů. Rovněž budeme sledovat repatriaci kdysi vyvezených mumifikovaných ostatků, které se zničehonic objevily na americkém černém trhu se starožitnostmi.
Vysílání: 26.9., 20.55 hod., ČT2
Opakování: 27.9., ČT2., 01.10., ČT2

Památky Indie: Rádžpútské paláce
Pokračování naučného cestopisného cyklu Svědkové času profesora M. Košuta. Každá epizoda mapuje památky na konkrétní části indického subkontinentu (Premiéra). Pokud bychom chtěli ve světě navštívit zemi plnou kontrastů, protikladů, chaosu a nezměrného bohatství a zároveň neuvěřitelné chudoby – vydejme se do dnešní Indie. Miliarda a 300 milionů jejích obyvatel tvoří jednu z nejhustěji zalidněných oblastí světa. Hovoří více než 400 místními jazyky a z toho dvaceti devíti se domluví víc než milion lidí. Indický subkontinent můžeme právem nazvat jednou z kolébek civilizace starověku. V době, kdy se v Egyptě stavěly pyramidy, vznikají v povodích Indu a Gangy vyspělé civilizace, které budují rozsáhlá města z pálených cihel. Ve druhém tisíciletí př.n.l. přišli do Indie Árjové. Jejich přičiněním vzniká hinduismus, jehož nejdůležitější dokumenty jsou zapisovány sanskrtem. Ve 3. století př.n.l. se stává většinovým náboženstvím budhismus. Jeho velkým propagátorem byl císař Ašóka. Ale o necelých tisíc let později začíná opět dominovat hinduismus. A právě v tento moment začíná naše čtyřdílné putování po památkách Indie.
Vysílání: 29.9., 14.05 hod., ČT2
Opakování: 03.10., ČT2., 04.10., ČT2

Starobylý Peking
Obrazová procházka po městě, v němž zanechaly dějiny hluboké stopy. Francouzský dokument. Peking, město s bohatou historií, které přitahuje zájem turistů z celého světa. Ti čím dál víc oceňují obrovské množství historických pamětihodností a muzeí vystavujících poklady dávné čínské civilizace. Své stopy zde totiž zanechala celá řada vládců země. V Pekingu, který se nachází i v blízkosti Velké čínské zdi, je řada slavných památek, jako například Zakázané město a Chrám nebes, které jsou pro svou historickou hodnotu zapsány i do seznamu kulturního dědictví UNESCO. Moderní historii zastupuje třeba Náměstí nebeského klidu. Dnes je tak čínská metropole světově proslulým turistickým cílem, který rozhodně stojí za prozkoumání.
Vysílání: 30.9., 08.55 hod., ČT2
Opakování: 03.10., ČT2., 05.10., ČT2

Louvre!
Rok sledovali filmaři zákulisí nejslavnějšího muzea. Francouzský dokument. Louvre dodnes pokračuje ve svých proměnách. Dokáže pojmout miliony návštěvníků. Stále znovu fascinuje. Jeho zdi jsou jako kamenná kniha vyprávějící tisícileté dějiny Francie. Palácový komplex zastřešuje největší muzeum světa, s uměleckými sbírkami nevyčíslitelné hodnoty. V magickém, tajuplném prostoru je ukryta paměť lidstva. Jaká jiná budova měla takový osud?
Vysílání: 02.10., 10.30 hod., ČT2
Opakování: 06.10., ČT2

Krajinou příběhů českých hradů známých i neznámých IV (3/9)
Jak vypadala honosná sídla v době své největší slávy? Dnes navštívíme místa Litice, Žampach, Lanšperk, Brandýs nad Orlicí, Zítkov, Kyšperk, hrad u Nekoře, Orlík, Hlavačov, Hrádek u Lanšperka a Rotnek. Scénář a režie M. Polák (Premiéra). Svět hradů a hradišť – významné, méně zachovalé i mizející hrady, ale i místa, ze kterých již středověká sídla zmizela. Závěrečná řada úspěšného cyklu režiséra Miroslava Poláka nás tentokrát zavede do východních a středních Čech a na samotný závěr přinese unikátní pohled na hradní historii středověké Prahy včetně stavebního vývoje Pražského hradu. Chybět nebudou ani unikátní animace a letecké záběry. Dnes navštívíme místa Litice, Žampach, Lanšperk, Brandýs nad Orlicí, Zítkov, Kyšperk, hrad u Nekoře, Orlík, Hlavačov, Hrádek u Lanšperka, Rotnek.
Vysílání: 02.10., 16.50 hod., ČT2
Opakování: 06.10., ČT2

Louvre se stěhuje
Dokumentární pohled do zákulisí Louvru představuje projekt stěhování sbírek do bezpečných nových uložišť, která by je měla ochránit i v případě povodně. Dokument Arte (Premiéra). Záplavy jsou v Paříži reálnou hrozbou, která by mohla ohrozit i sbírky světového kulturního dědictví, nacházející se v Louvru. Nejedná se přitom jen o díla, umístěná v podzemních depozitářích, ale i o přípravu evakuace výstavních síní v částech muzea na povrchu. V roce 2012 zde totiž otevřeli nové oddělení islámského umění v záplavové zóně. V roce 2016 padl návrh vytvořit nové prostory pro depozitáře nejnavštěvovanější francouzské galerie v Liévin, v regionu Hauts de France, vzdáleném dvě stě kilometrů od Paříže, ovšem nedaleko nového muzea Louvre-Lens. Jak vypadá stěhování tak rozsáhlých a cenných sbírek a jak probíhají přípravné nácviky nouzové evakuace pařížského Louvru?
Vysílání: 26.9., 22.10 hod., ČT art
Opakování: 27.9., ČT art., 02.10., ČT art

Záhady starého Egypta (3/10) - Největší stavitel v dějinách
Putování Egyptem za jeho úchvatnými památkami, které dodnes svědčí o tajuplné historii dávné civilizace (2008). Režie J. Boněk. Vydejte se s námi za záhadami starého Egypta a po stopách architektonických objevů. Zatím jsme poznali jen jedinou pyramidu. Postavil ji faraon Džoser v Sakkaře. Ale už následná doba vládců 4. dynastie se stala vrcholem "doby stavitelů pyramid". Sám zakladatel dynastie Snofru postavil celkem čtyři majestátní pyramidy a navíc možná ještě řadu malých pyramid, rozesetých po celém Egyptě. Která z těchto pyramid je nejzajímavější a nejzáhadnější? A proč se faraon rozhodl jednoho dne svou stavbu z neznámých důvodů opustit?
Vysílání: 28.9., 03.05 hod., ČT art
Opakování: 01.10., ČT art

Artmix
Pro zářijový měsíčník o vizuálním umění jsme vybrali téma, které shodně reflektovaly i oba letní festivaly. Jde o využití opuštěných vlakových nádraží pro umění ve veřejném prostoru. Představíme tvorbu Matěje Al-Aliho, Petra Stibrala a Petra Písaříka. Režie J. Chytilová (Premiéra). Nádraží není jen nezbytná infrastruktura města, je to prostředí, které charakterizuje svébytná poetika. Nádražní budovy, železniční tratě a jejich okolí mají mnoho významových rovin – sociální, estetickou, architektonickou, historickou, urbanistickou, ekologickou. Prostředí přitahuje a inspiruje nejrůznější umělce, ať už jde o nádraží opuštěná, zarostlá, chátrající nebo necitlivě zmodernizovaná. Na problematiku vlakových nádraží a jejich okolí se letos zaměřil umělecký Festival m3 / Umění v prostoru s názvem Mezi meziprostory, jehož kurátorkami jsou Dagmar Šubrtová a Iva Mladičová. Současně se tomuto tématu věnuje také letošní ročník Landscape Festivalu Praha 2022. Jeho téma je Pražská nádraží NE/VYUŽITÁ. Koncept připravil Dan Merta se svým týmem. My jsme natočili umělecká díla, která na vlaková nádraží umístili Matěj Al-Ali, Petr Stibral, Eliáš Dolejší, Petr Písařík a další umělci.
Vysílání: 29.9., 22.50 hod., ČT art
Opakování: 03.10., ČT art

19.9.2022 09:09:02 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 19 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Film na motivy povídek Oty Pavla

Smrt krásných srnců

Smrt krásných srnců
Český film Karla Kachyni, od jehož narození minulý týden uplynulo 100 let, na motivy po ...celý článek


Filmové tipy 19. týden

Anna Geislerová (Želary)

Želary
Anna Geislerová ve strhujícím příběhu, který uvádíme u příležitosti výročí květnových dnů, konce 2. ...celý článek


Literární tipy 20. týden

Nezávislý maestro Andrea Camilleri

Romantické hrady, Rýn a dívka jménem Lorelei
Hluboké údolí nejdůležitější evropské řeky je, kam oko dohlédn ...celý článek


Kultovní punkový opus Jubilee

Jubilee

Jubilee
Dokud je hudba dost nahlas, neuslyšíme, jak se hroutí svět! Kultovní punkový opus s mnoha známými p ...celý článek


Životopisné drama Hilma

Hilma

Hilma
Její umění neuznávalo hranice viditelného světa ani společenských konvencí. Švédské životopisné drama ...celý článek


Jiřina Bohdalová v hlavní roli

Jiřina Bohdalová (Svatá)

Svatá
Jiřina Bohdalová v hlavní roli strhujícího dramatu o pravdě a lži. Vitální devadesátiletá důchodkyně ...celý článek


Velikáni filmu... François Truffaut

Siréna z Mississipi

Siréna z Mississipi
Catherine Deneuveová a Jean-Paul Belmondo v dramatu velké lásky a ještě většího podvodu ...celý článek


Velkolepá válečná freska

Příliš vzdálený most

Příliš vzdálený most
Velkolepá rekonstrukce útoku spojeneckých výsadkářů za 2. světové války v rámci operac ...celý článek


Příběhy filmových legend

Bruce Willis

Bruce Willis: vyvolený
Portrét fenomenálního amerického filmového herce. Francouzský dokument. Smrtonosná p ...celý článek


Skutečný příběh manželství

Milá Olivie

Milá Olivie
Dokáže síla umění překonat rodinnou tragédii? Skutečný příběh manželství britského spisovatele ...celý článek


Výtvarné tipy 20. týden

Klackovitý architekt Martin Rajniš

Ztracené poklady Egypta: Záhady egyptské Sfingy
Je stejně tajemná jako slavná. Prozkoumejte minulost jedné ...celý článek


Výtvarné tipy 19. týden

Věčný Egypt

Věčný Egypt: Dědictví
Tisíciletá historie africké země vepsaná do tamní architektury, nekropolí, řemesel i ...celý článek


Petr Sís - 75

Petr Sís

GEN: Petr Sís
Portrét mezinárodně uznávaného autora knih pro děti, ilustrátora, grafika a tvůrce animovanýc ...celý článek


Filmové tipy 20. týden

Operace mé dcery

Fotograf
Hořká komedie inspirovaná tvůrčí živelností a vztahovými karamboly světoznámého českého fotografa ...celý článek



Časopis 19 - sekce

HUDBA

Naďa - vzpomínkový koncert

Jana Fabiánová (Zdroj: Ságl Production)

Desítky umělců – zpěváků, hudebníků a herců – spolu s mnoha přáteli se sešli v pražské Lucerně, ab celý článek

další články...