zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výtvarné tipy 4. týden

Tajemství stavitelů pyramid: Záhada Velké sfingy

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Sto divů světa (13/13)
Koloseum, San Cristóbal de las Casas, Lima, zámek Villandry, chrám v Kóm Ombu, Bund v Šanghaji, chrám Ta Prohm. Unikáty ze seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Město Řím počátkem našeho letopočtu ovládlo Středomoří a celou Evropu, stalo se středobodem antických dějin. San Cristóbal de lad Casas je mexické město v nadmořské výšce 2100 metrů ve státě Chiapas na jihu země. Je to převážně indiánské město s bohatstvím historických památek. Lima, kdysi nazývaná Město králů, se stala nejprve hlavním městem vicekrálovství Peru, po získání nezávislosti je hlavním městem republiky. Villandry je posledním z velkých zámků na Loiře, postavených v době renesance. Ke skvostům Villandry patří jeho zeleninové, květinové a bylinné zahrady. Na jihu Egypta na břehu Nilu asi čtyřicet kilometrů severně od Asuánské přehrady, se rozkládá dvojitý chrám Kóm Ombo. Název byl odvozen od řeckého "ombos", což znamená "město zlata". Šanghaj dnes znovu dobývá ztracenou pozici finančního centra Asie. Díky své kosmopolitní přeměně a rozkvětu kultury se vydal na cestu k postu významné světové metropole. Ta Prohm – khmerský chrám v komplexu Angkor v Kambodži, postavený koncem dvanáctého století. Jeho jméno znamená "předek Brahma".
Vysílání: 31.1., 17.15 hod., ČT2
Opakování: 04.2., ČT2., 06.2., ČT2

Okolo Domažlic
Jak se opravuje středověká tvrz nebo zřícenina hradu? Mirek Vladyka objevuje příběhy zachráněných památek, tentokrát v Plzeňském kraji. Režie A. Sirotková. Domažlicko leží v Plzeňském kraji. Dotýká se Šumavy a Českého lesa na hranici s Německem. Je to krajina, která láká k výletům, historický region Chodů. Na Domažlicku jsme našli lidi, kteří svého koníčka i poslání našli v obnově zámků a tvrzí. Ruiny a zříceniny neprobouzejí k novému životu, aby si budovali honosná sídla. Nýbrž proto, že je chtějí vrátit krajině a lidem, kteří v ní žijí. „Potkal jsem lidi, kteří se pustili do práce na celý život. Zachraňují prastaré dědictví české země a vracejí duši tam, odkud ji historické události a surové zacházení téměř nadobro vyhnaly. Já před nimi smekám a zvu vás do tohoto kraje. Je tu patrné, že snad nikdy není nic ztraceno,“ říká Mirek Vladyka.
Vysílání: 02.2., 13.15 hod., ČT2
Opakování: 03.2., ČT2., 04.2., ČT2., 06.2., ČT2

Rozluštěné poklady: Zkáza Egypta
Kleopatra byla po dvě tisíciletí vnímána jako zhýralá milenka římských vládců a viník zániku Egyptské říše. Dokumentární cyklus BBC přiblíží nejzajímavější poklady historie. Ačkoliv měla Kleopatra pověst pohledné intrikánky střídající jednoho milence za druhým, nejnovější důkazy ukazují tuto legendární egyptskou královnu v úplně jiném světle. Coby panovnice totiž čelila věcem, které nemohla nijak ovlivnit. Předzvěstí nadcházejících pohrom byly podivné úkazy na obloze a po nich následovala jedna z největších sopečných erupcí v dějinách lidstva. A ačkoliv se tento výbuch odehrál na druhém konci světa, podařilo se vulkánu obrátit život starověkého Egypta naruby. Kdysi mocná civilizace se začala působením extrémního sucha a neúrody hroutit a svět slavné egyptské královny se rozpadl na kousky.
Vysílání: 05.2., 07.50 hod., ČT2
Opakování: 06.2., ČT2., 09.2., ČT2

Tajemství stavitelů pyramid: Záhada Velké sfingy
Kdo se stal následníkem trůnu po staviteli největší pyramidy v dějinách, faraonu Chufuovi? A komu je připisována jedna z nejzáhadnějších soch světa? Epizoda z francouzského dokumentárního cyklu. Cyklus nás zavádí do dob, kdy se ve starověkém Egyptě stavěly pyramidy, od první vybudované pro faraona Džosera až po třetí a poslední pyramidu v Gíze, určenou k posmrtnému spočinutí faraona Menkauréa. Díky nejnovějším poznatkům současných archeologů a historiků se dozvídáme více o osobních životech panovníků i jejich architektů. Po smrti legendárního faraona Chufua započal nelítostný boj o uvolněný trůn. Egyptologové doufají, že vyjasnění otázek kolem následnictví by mohlo pomoci vyřešit jednu z největších záhad starověkého Egypta: čí podobu nese Velká Sfinga střežící gízskou plošinu.
Vysílání: 05.2., 10.45 hod., ČT2
Opakování: 07.2., ČT2., 09.2., ČT2

Planeta pokladů: Evropa
Vlivná města, která ovlivnila tok světových dějin, náboženské památky, převratné vynálezy i pozoruhodná krajina druhého nejmenšího světadílu světa. Německý dokumentární cyklus (Premiéra). Bohaté kulturní dědictví Evropy se rodilo během mnohdy bouřlivé historie. Poklady Evropy ale nespočívají jen v minulosti. Historické památky, tradice i zvyky stojí vedle projektu chránícího přírodní bohatství pro budoucnost. Historik Christopher Clark proto může odhalit taje Svatojakubské pouti do Santiaga de Compostela, krásy Paříže či Rýnské soutěsky. Svůj prostor dostanou i němečtí výrobci varhan nebo biologové z Kew Gardens, kteří spravují botanické sbírky zapsané na seznam kulturního dědictví UNESCO.
Vysílání: 05.2., 16.10 hod., ČT2
Opakování: 08.2., ČT2., 10.2., ČT2

Po Královské cestě s profesorem Františkem Dvořákem
Se zasvěceným průvodcem se projdeme Mosteckou ulicí a po Malostranském náměstí (2008). Připravili J. Drda a J. Hojtaš. V této části toulek s profesorem Františkem Dvořákem se ocitáme na malostranském konci Karlova mostu a prohlédneme si stavby, které vznikly v průběhu staletí v jeho sousedství. V jedné z nich již ve středověku fungovaly lázně, v jiné například bydlel mladý skladatel Beethoven. Zvláštní pozornosti se pak budou těšit obě části dnešního Malostranského náměstí s působivými palácovými budovami a dominujícím chrámem sv. Mikuláše.
Vysílání: 30.1., 02.35 hod., ČT art
Opakování: 05.2., ČT art

Nejvýznamnější malíři: od impresionismu k abstrakci (1/12) - Mary Cassattová
Životní příběhy a průřez tvorbou nejvýznamnějších malířů od impresionismu k abstrakci. Francouzský dokumentární cyklus. Američanka Mary Cassattová byla ve skupině impresionistů poněkud netypickou osobností. Ačkoliv se spíš než krajinomalbě věnovala portrétní tvorbě, s impresionisty sdílela zálibu v malování mimo ateliér. Měla podobný smysl pro barvy a snahu zobrazit viděné, která si nijak neprotiřečila s jistým lyrismem a sentimentalitou, které se v jejím díle často objevují. Díky jejímu výtvarnému projevu ji impresionisté přijali mezi sebe. Ale důležité bylo i její přátelství s Degasem, který ji do skupiny pozval. Ve své rodné zemi se pak stala ambasadorkou impresionismu a její vliv nejspíš sehrál určitou roli v globalizaci moderního francouzského malířství.
Vysílání: 01.2., 23.15 hod., ČT art
Opakování: 03.2., ČT art

Vzlety a pády (2/2)
Osudy tří výjimečných fotografů a přátel očima Věry Chytilové. Tvorbu Karla Ludwiga, Zdeňka Tmeje a Václava Chocholy, který se narodil před 100 lety, zachycuje dvojdílný dokument ve vší pestrosti od bohémského života po drsnou konfrontaci s totalitními režimy 20. století (2000). Dokumentární snímek Vzlety a pády zachycuje setkání třech výjimečných tvůrčích osobností s dvacátým stoletím. Prostřednictvím životních a uměleckých pohledů významných českých fotografů Václava Chocholy, Karla Ludwiga, Zdeňka Tmeje a svědectví jejich příbuzných, milenek a přátel, se ocitáme v epicentru intenzivního prožívání, které dokázalo navzdory době anebo právě díky ní přesahovat existenční limity. Pro trojici tvůrců je společné, že se neidentifikovali s politickými ani estetickými režimy, stejně tak jako s idylicky umrtvujícími mezilidskými vztahy, což svojí výpovědí potvrzuje i režisérka filmu Věra Chytilová. Ta do filmu, stejně tak jako kdysi do života Karla Ludwiga, vstupuje a umocňuje tak přesvědčivost otevřeného a bezelstného způsobu vyprávění společného příběhu, v němž spolu s lidmi vystupují fotoaparáty, fotografie, filmy, předměty, byty, domy, ulice, města či krajiny, aby se tak mohl zrodit spontánní filmový organismus.
Vysílání: 02.2., 23.25 hod., ČT art

16.1.2023 10:01:15 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Kino Art: Na Chesilské pláži a Daleko od Reykjavíku

Daleko od Reykjavíku

Na Chesilské pláži
Jiná doba, jiná láska. Britská adaptace stejnojmenného románu Iana McEwana, nominovaného ...celý článek


Filmové tipy 18. týden

Dustin Hoffman (Maratónec)

Maratónec
Dustin Hoffman a Laurence Olivier jsou protivníci na život a na smrt. Americký film (1976). Dále ...celý článek


Oceněné drama Píseň jmen

Píseň jmen

Píseň jmen
Tim Roth a Clive Owen jako přátelé, do jejichž dětství vstoupila druhá světová válka. Oceněné ka ...celý článek


Literární tipy 18. týden

Vita a Virginia

Tajemství života KHM
Pátrání po nevyjasněných záhadách v životě básníka Karla Hynka Máchy (2010). Režie I. ...celý článek


Výtvarné tipy 18. týden

Tutanchamonova tajemství

Skryté skvosty II. (9/10) - Uherčice
Herec Jaroslav Plesl prozradí, co se návštěvník obyčejně nedozví a o č ...celý článek


Svěrákova hořká komedie o válečných letech

Po strništi bos

Po strništi bos
Hořká komedie o válečných letech strávených na malém městě. Pražská rodina Součkových se mu ...celý článek


Velikáni filmu... Karel Kachyňa

Oznamuje se láskám vašim

Setkání v červenci
Úsměvná letní romance o nenadálé lásce. Český film uznávaného režiséra Karla Kachyni, od ...celý článek



Časopis 17 - sekce

HUDBA

Bratři Karamazovi - Studený dříví

Přebal alba

Bratři Karamazovi, jedinečná kapela, která dokázala podivuhodně skloubit víru, mystiku, bigbít, underground a celý článek

další články...