zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Filmové tipy 4. týden

Kráska v nesnázích

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Kráska v nesnázích
Příběh milostného trojúhelníku, dilematu mladé ženy ve vztahu ke dvěma mužům, s Aňou Geislerovou v hlavní roli. Dále hrají: J. Abrhám, R. Luknár, J. Brejchová, J. Schmitzer, E. Vašáryová, J. Macháček a další. Scénář P. Jarchovský. Režie J. Hřebejk. „Kráska v nesnázích prchá za andělem. Neboť ví jistě, že jí přichystá horkou lázeň a zaplatí drožku. Opuchlé oko zhojí...“ – toto jsou úvodní verše básně Roberta Gravese Kráska v nesnázích, která inspirovala Jana Hřebejka a Petra Jarchovského k vytvoření milostného příběhu mladé atraktivní třicátnice (A. Geislerová) řešící dilema lásky ke dvěma mužům (R. Luknár a J. Abrhám), dilema mezi sexuální závislostí a zajištěnou budoucností pro sebe a své děti (A. Mišík a M. Mrvíková), dilema vztahů ke své matce (J. Brejchová) a otčímovi (J. Schmitzer) a ke své tchyni (E. Vášáryová). Tvůrci přiznávají, že snímek je tak trochu jako z „červené knihovny“ a základní téma je jakoby z románu pro služky. Avšak dle scenáristy je to jen "ironické východisko", protože životní situace filmové postavy je vážná a plyne z ní řada paradoxních situací, které jsou tragické i zábavné a inklinují k černému humoru.
Vysílání: 31.1., 21.30 hod., ČT1

Úhoři mají nabito
Žijí na malém městě, chodí do práce i na pivo, ale vedle toho vedou ještě jeden život – hrají si na Útvar rychlého nasazení. Pro partičku chlapíků různého věku i povolání je to jen hra, únik z reality všedního života. Jednoho dne se ale přimotají ke skutečnému přepadení a věci se začnou komplikovat. Koprodukční film ČT (2019). Hrají: O. Kaiser, M. Hádek, K. Hádek, J. Vyorálek, P. Holubář, A. Kameníková, M. Ruppert, M. Sitta a další. Scénář P. Pýcha. Kamera M. Štrba. Režie V. Michálek. Černá komedie scenáristy Petra Pýchy a režiséra Vladimíra Michálka vypovídá o morálně vychýlené současnosti, jakou dnes a denně žijeme. Pětice kamarádů z malého města v Pošumaví – Robert (O. Kaiser), Karlos (K. Hádek), Arny (J. Vyorálek), Dejv (M. Hádek) a Komár (P. Holubář) – má netradičního koníčka. V převleku za Útvar rychlého nasazení vtrhnou na různá veřejná místa i do soukromí nic netušících lidí. Předvedou zde dokonalou imitaci policejního zásahu a než stačí zmatené a vyděšené oběti cokoli pochopit, zase zmizí. Hra na novodobé Jánošíky se ale zkomplikuje ve chvíli, kdy se nachomýtnou ke skutečnému přepadení benzínové pumpy. Těhotná čerpadlářka (A. Kameníková), překvapený zloděj (M. Ruppert), totálně zaskočení muži v policejních kombinézách a patová situace, v níž je každý krok krokem špatným směrem. A daleko odtud, v luxusní vile nad údolím bydlí ten, kdo za to všechno může, mafián s vášní pro včely (M. Sitta)...
Vysílání: 01.2., 22.05 hod., ČT1

Josef II.: Rebel na trůnu
Co pohánělo nezlomného reformátora v jeho snaze o spravedlivější společnost? Idealismus, vzdor vůči habsburské tradici nebo jen obava z nepokojů strádajících poddaných? Koprodukční dokument ČT, ORF a ZDF/ARTE autorů Moniky Czernin a Maximiliana Traxla (2021). Koprodukční dokumentární film vznikl při příležitosti uvedení poslední části rozsáhlého koprodukčního projektu Marie Terezie režiséra Roberta Dornhelma. Zatímco poslední část výpravného dramatu divákům přiblížila pozdní fázi vlády mocné císařovny, dokument přichází s ambicí vypovědět více o vládě jejího syna a nástupce, Josefa II., a o podhoubí jeho politického smýšlení, které se formovalo právě v období, o němž hraný film vypovídal. Během své krátké vlády stihl Josef II. změnit svou říši jako nikdo před ním a množstvím reforem dokázal položit základy modernímu státu. Tvrdým přístupem ke šlechtě a vlastní střídmostí dost možná také odvrátil revoluční nálady, před kterými ostatně marně varoval svou sestru Marii Antoinettu a jejího manžela, francouzského krále. Ale odkud se tento neúnavný reformátor vzal? Kdo jej učil a ovlivnil, že si osvojil natolik osvícené uvažování o životních podmínkách svého lidu a o tom, jak mu ulevit? Dokument používá úryvky z hraného filmu (včetně výjevů ze slavných cest mezi běžné lidi, které Josef podnikal po Evropě) a prohlubuje poznání o životě tohoto populárního vladaře, který navzdory dvěma manželstvím zůstal až do konce života osamělý.
Vysílání: 02.2., 21.25 hod., ČT2
Opakování: 03.2., ČT2

Manželská rána
Na dobrodružství není nikdy pozdě. Britsko-francouzská romantická komedie s Emmou Thompsonovou a Piercem Brosnanem v hlavních rolích (2013). Dále hrají: C. Imrieová, T. Spall, L. Bourgoinová, L. Afitte, J. Wilkinson a další. Režie Joel Hopkins. Manželství Richarda a Kate už je sice minulostí, když ale zjistí, že jejich penzijní fond se stal obětí bezohledného a ještě navíc francouzského tuneláře Krugera, rozhodnou se, že to tak rozhodně nenechají. Nejprve to na kluzkého zazobance zkusí po dobrém, se zlou se ale potáží. Potom ale Kate zjistí, že Kruger koupil své snoubence šperk za deset milionů dolarů a zrodí se plán na řádnou pomstu. Drahokam uloupí a nejen, že se tak finančně zahojí, ale ještě zpupnému Francouzi uštědří pořádnou lekci. Rodinní přátelé Jerry a Penelope si vždycky přáli, aby se Kate a Richard dali znovu dohromady, proto souhlasí, že jim pomohou spiklenecký plán na francouzské riviéře zrealizovat. Hvězdně obsazenou romantickou komedii natočil podle vlastního scénáře anglický režisér Joel Hopkins a kromě Emmy Thompsonové a Pierce Brosnana se ve filmu objevují také oblíbení britští herci Timothy Spall a Celia Imrieová.
Vysílání: 04.2., 14.10 hod., ČT2

Medená veža
Horský vzduch a k tomu krásná žena, to zamotá hlavu i třem chlapům současně. Slovenský romantický film (1970). Hrají: Š. Kvietik, I. Mistrík, I. Rajniak, E. Vášáryová, M. Dočolomanský, J. Vašek, V. Müller a další. Režie Martin Hollý (Ve slovenském znění). V nádherné tatranské přírodě žijí přes léto tři přátelé, správci vysokohorské chaty Pirin (Š. Kvietik), Valer (I. Rajniak) a "R" (I. Mistrík). Z nich největší smysl pro humor má Valer. Ovšem také má největší slabost pro ženy. A rovněž pro pašování různého zboží z Polska. K údivu jeho kamarádů mu prakticky všechno hladce vychází. Jednoho dne však na chatu dorazí Pirinova půvabná manželka Saška (E. Vášáryová). Od té chvíle je přátelství tří nerozlučných mužů vystaveno těžké zkoušce. Takové, která může dokonce skončit tragicky...
Vysílání: 30.1., 22.25 hod., ČT art

Základní instinkt: sex, smrt a Sharon
Film o filmu, který se stal fenoménem a mnoha zúčastněným změnil život. Francouzský dokument (Premiéra). Nizozemský režisér Paul Verhoeven měl na začátku 90. let za sebou velmi slušnou kariéru nejen v rodné Evropě, ale i v Hollywoodu. Zdálo se, že je specialistou na sci-fi thrillery (režíroval například snímky RoboCop či Total Recall). Do historie kinematografie se ovšem zapsal především skandálním snímkem Základní instinkt z roku 1992, který se stal jakýmsi prototypem moderního thrilleru, kde nesmí chybět sex, drogy a násilí. Scénář napsal Joe Eszterhas (traduje se, že prý mu to trvalo pouhých deset dnů), do hlavní ženské role si Verhoeven spolu s představitelem hlavní mužské role Michaelem Douglasem vybrali do té doby "nehvězdnou" Sharon Stoneovou. Realizace, uvedení ani přijetí nebyly jednoduché. Kromě slávy a cen přinesl film hercům i dalším tvůrcům řadu komplikací a dokonce i trápení. Své o tom ví například Sharon Stoneová, z níž udělala ikonu jedna jediná konkrétní scéna, k níž ji tvůrci dostrkali tak trochu podvodem a o níž herečka tvrdí, že jí zničila život. Po třiceti letech od vzniku filmu na něj zavzpomínali všichni zmínění umělci, a vyprávění je to opravdu nesmírně zajímavé.
Vysílání: 02.2., 22.30 hod., ČT art
Opakování: 04.2., ČT art., 07.2., ČT art

Ceny české filmové kritiky
Slavnostní vyhlášení třináctého ročníku cen udělovaných českými filmovými publicisty. Moderuje Tereza Dočkalová a Jiří Panzner. Přímý přenos z divadla Archa, kde se opět udělují ceny těm nejlepším filmům a jejich tvůrcům za rok 2022. V rámci večera budou předány ceny v několika kategoriích. Hlavním tématem večera bude filmová kritika, její historické proměny, smysl, podoby a postavení na kulturní scéně. Průvodci výjimečného večera bude Tereza Dočkalová a Jiří Panzner.
Vysílání: 04.2., 20.15 hod., ČT art

Smrt si říká Engelchen
Nelítostný boj na život a na smrt v posledních dnech války. Filmová adaptace stejnojmenného románu Ladislava Mňačka (1962). Hrají: J. Kačer, M. Růžek, E. Poláková, B. Holišová, V. Müller, P. Bártl, O. Lackovič, A. Molčík, O. Adamčíková, O. Sklenčka a další. Kamera R. Milič. Scénář a režie J. Kadár a E. Klos. Román slovenského prozaika a novináře Ladislava Mňačka Smrt si říká Engelchen vyšel poprvé v roce 1959 a ihned zaujal čtenáře i kritiku nevšedním pohledem na tehdy už zprofanovanou partyzánskou tematiku. Mňačko svůj příběh líčí na základě autentických prožitků. Aniž by glorifikoval, přikrašloval, aniž by se přidržoval schematického dělení charakteru na černé a bílé, dává velký prostor psychologické kresbě postav, šokuje netradičním pojetím literárních i lidských konvencí, v každém případě však čtenářům poskytuje do té doby nevídaně otevřený obraz jedné stránky partyzánského odboje. Téměř filmová stavba románu zaujala scenáristickou a režisérskou dvojici Jána Kadára a Elmara Klose, tvůrce, kteří zásadním způsobem obohatili naši kinematografii (Obžalovaný, Tři přání, Tam na konečné, později Obchod na korze). Film Smrt si říká Engelchen měl premiéru v roce 1963, v době, kdy neopakovatelná generace našich filmařů vykročila do světa a začala oslňovat svými úspěchy. Kadár a Klos, přestože byli o generaci starší, nezůstali za svými mladšími kolegy nijak pozadu, v dokonalé tvůrčí symbióze přijali postupy i poetiku nové vlny ve svůj vlastní svébytný výraz podložený samozřejmou profesionalitou a letitou zkušeností a vznikl tak jeden z nejpozoruhodnějších filmů 60. let. Dvojí časová rovina filmu i psychologicky složitá kresba hrdiny příběhu Pavla daly mimořádnou příležitost Janu Kačerovi, jehož citlivé civilní herectví obohatilo postavu mladého, těžce zraněného partyzána, o nové a netušené duševní dimenze. Jednu ze svých největších filmových rolí (zde postava Marty) dostala slovenská herečka Eva Poláková, jejíž předčasný skon v roce 1973 byl pro slovenské divadlo opravdu těžkou ztrátou. Film Smrt si říká Engelchen sklidil řadu významných domácích i zahraničních poct, po normalizačním přehodnocení přínosu tvůrců 60. let byl shledán pomlouvačným, deformujícím a pesimistickým, a proto byl i se zhanobenými jmény Ladislava Mňačka, Jána Kadára a Elmara Klose vsazen do trezoru. Naštěstí pro nás nikoli na věky.
Vysílání: 05.2., 20.15 hod., ČT art

16.1.2023 10:01:36 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 12 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Pohled z mostu (MdB)

Články v rubrice - Z éteru

Třicet let ze života ženy

Karolína

Karolína
Sledujeme třicet let ze života ženy, kterou si v roce 1989 režisérka Helena Třeštíková vybrala ve ...celý článek


Literární tipy 13. týden

Zlatí úhoři

Zlatí úhoři
Líbezná Berounka, dětství obklopené láskou i krutou realitou doby. Nesmrtelný film na motivy po ...celý článek


Zlatá šedesátá: Jan Němec

Jan Němec

Zlatá šedesátá: Jan Němec
Nekompromisní filmař, který znepokojivě i s poetickou citlivostí přetvářel okolní ...celý článek


Velikáni filmu... Ewan McGregor

T2 Trainspotting

T2 Trainspotting
Svět se mění, i když my ne. Pokračování kultovního britského filmu podle literární předloh ...celý článek


Oceňovaný koprodukční snímek Nabarvené ptáče

Nabarvené ptáče

Nabarvené ptáče
Nadčasové podobenství v příběhu malého židovského chlapce, kterého se rodiče pokusili za II ...celý článek


Filmy Jana Švankmajera

Jan Švankmajer

Poslední trik pana Schwarcewalldea a pana Edgara
Snaha po dokonalém kouzelnickém výkonu může zapříčinit osu ...celý článek


Kriminální thriller Pokrevní pouto

Clive Owen a Mila Kunis (Pokrevní pouto)

Pokrevní pouto
Krev není voda. Clive Owen a Billy Crudup jako bratři se silnou rodinnou vazbou, ale komplik ...celý článek


Výtvarné tipy 13. týden

Starověký Egypt: Pyramidy

Starověký Egypt: Pyramidy (1/4)
Při putování kolem Nilu navštívíme památky z období, která dohromady výrazn ...celý článek


Život vizionáře Eduarda Štorcha

Eduard Štorch

Eduard Štorch, lovec mamutů
Vhled do života a díla učitele – vizionáře Eduarda Štorcha, českého spiso ...celý článek


Výtvarné tipy 14. týden

Starověký Egypt: Chrámy na horním Nilu

Starověký Egypt: Chrámy na horním Nilu (2/4)
Při putování kolem Nilu navštívíme památky z období, která doh ...celý článek


Literární tipy 14. týden

Neznámá Země: Očima Ericha von Dänikena

Horští Židé
Život v poslední židovské obci v Ázerbajdžánu pohledem novináře, spisovatele a spoluzakladatele ...celý článek


Filmové tipy 14. týden

Fair play

Fair play
Jsou hranice, za které se nejde. Judit Bárdos v hlavní roli talentované sprinterky Anny, která je ...celý článek


Český filmař Jiří Weiss - 110 let

Spravedlnost pro Selvina

Jiří Weiss pohledem Věry Chytilové
Významný představitel české filmové režie sbíral zkušenosti za kamerou v ...celý článek


Filmové tipy 13. týden

Fotograf

Fotograf
Hořká komedie inspirovaná tvůrčí živelností a vztahovými karamboly světoznámého českého fotografa ...celý článek


Slavná britská komedie Do naha!

Do naha!

Do naha!
Bez práce. Bez peněz. Bez kalhot. Nejslavnější britská komedie posledních let (1997). Hrají: R. Ca ...celý článek



Časopis 12 - sekce

HUDBA

The Valentines mají nový taneční singl

The Valentines

Novým tanečním songem se indie popoví The Valentines drží svého rukopisu „veselých písniček o neveselých celý článek

další články...