zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Filmové tipy 20. týden

 M. Hrubešová a L. Vaculík (Oznamuje se láskám vašim)

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Vejška
Tomáš Vorel ml., Jiří Mádl a Eva Josefíková ve volném pokračování divácky mimořádně úspěšné komedie Gympl. Studenti a vyznavači graffiti Kocourek a Kolman se opět potýkají s nástrahami turbulentních vztahů, nevyzpytatelných učitelů a zoufalých rodičů. Úspěšný koprodukční snímek ČT (2014). Dále hrají: Z. Bydžovská, J. Kraus, I. Chýlková, F. Vorel, J. Kohák, D. Vávra, P. Čtvrtníček a další. Scénář Pasta Oner a T. Vorel. Kamera a režie T. Vorel. Vejška je volným pokračováním diváckého hitu Gympl z roku 2007. Díky velkému ohlasu a obecně příznivému přijetí se tvůrci sami začali zajímat, co by se po skončení gymplu mohlo s jejich hrdiny dít. Vznikl tak film Vejška, v němž jsou oba hrdinové už přece jen dospělejší. Přesto humor, nebezpečné akce a nekompromisní upřímnost mají své místo i tady. Scénář napsali společně český streetartista Pasta Oner a Tomáš Vorel, hudbu k filmu složil Mike Trafik, producent nejznámější rapové skupiny PSH. Vladimír 518, člen PSH, je pak autorem rapu. Zatímco Petr Kocourek (T. Vorel ml.) se už podruhé pokouší dostat na katedru grafiky pražské UMPRUM, kde rukou přísnou a nemilosrdnou vládne profesor Slanina (J. Kohák), Michal Kolman (J. Mádl) chodí na VŠE spíš jenom balit holky a odevzdávat seminární práce, které mu napsal někdo jiný. I zkoušky a zápočty řeší všelijakými podvody či s pomocí svého vlivného otce (J. Kraus). Pokračují jejich noční dobrodružství, při kterých na střechách domů, nádražích, dálničních podjezdech i podchodech malují nelegální graffiti. Zatímco Michal střídá holky jako housky na krámě, Petr potká Julii (E. Josefíková) a zamiluje se...
Vysílání: 17.5., 22.20 hod., ČT1

Oznamuje se láskám vašim
Příběh lásky, která se zrodila v dobách nenávisti. Český film režiséra Karla Kachyni (1989). Hrají: Hrají L. Vaculík, M. Hrubešová, A. Procházka, Z. Martínek. M. Moravec, B. Dolejšová, L. Lakomý a další. Scénář K. Zídek a K. Kachyňa. Kamera V. Smutný. Podzim 1944. Na Labi u Drážďan kotví česká nákladní loď, naložená tabákem. Pracují na ní dva čeští lodníci, Kája Svorník (L. Vaculík) a Bohouš Kotera (A. Procházka). Oba s vědomím inspektora tajně kradou vzácný tabák, který Bohouš prodává na černém trhu v Praze. Hlavně se ale věnují milostným románkům s německými dívkami, jejichž jména si zapisují do lodního deníku. Kájovi se jednoho dne podaří dostat do postele mladičkou Ulriku (M. Hrubešová). Zpočátku si od krásné zrzky udržuje odstup, stejně jako od ostatních Němek, ale brzy zjistí, že se do bezelstné dívky zamiloval, stejně jako ona do něj. Je však doba války a vyhlídky českého kluka nejsou v jeho novém vztahu zrovna růžové: Ulrika je totiž dcerou velitele zajateckého tábora a také snoubenkou nacistického velitele od letectva...
Vysílání: 21.5., 15.55 hod., ČT1

Good Old Czechs
Premiéra unikátního dokumentu o dramatických osudech československých letců RAF. Osobní vzpomínky Františka Fajtla a Filipa Jánského ilustrují zčásti dosud neznámé záběry z domácích, britských a dalších zahraničních archivů. Režie T. Bojar (Premiéra). Korektní gentleman a tak trochu nezvedený rošťák. František Fajtl a Filip Jánský sloužili během druhé světové války u R.A.F. Unikátní dokument Tomáše Bojara a Šimona Špidly je založen výhradně na jejich osobních vzpomínkách. Z autentické blízkosti tak dává nahlédnout, jaké to bylo přemáhat strach ze smrti a zároveň si najít čas na prosté životní radosti. Příběhy a postřehy z písemných vzpomínek obou letců ilustrují zčásti dosud neznámé záběry z domácích, britských a dalších zahraničních archivů.
Vysílání: 16.5., 21.40 hod., ČT2
Opakování: 17.5., ČT2

Jeden navíc
Milostné vztahy nesedí vždy na míru tak jako rukavice. Dva rozdílní muži v duelu o srdce jedné ženy. Steve Martin v hlavní roli amerického romantického snímku podle jeho milostné novely (2005). Dále hrají: C. Danesová, J. Schwartzman, B. Wilson-Samprasová, S. Buttoms, F. Conroyová, R. Pidgeonová, S. Sheltonová a další. Režie Anand Tucker (Premiéra). Jeden z nejslavnějších současných komiků Steve Martin se na svých snímcích často podílí i jako scenárista. Romantické drama podle jeho scénáře a novely Jeden navíc pojednává o mladé křehké prodavačce rukavic Mirabelle (Claire Danesová), které nečekaně zkříží cestu dva zcela rozdílní nápadníci. Jedním z nich je právě Steve Martin jako charismatický a zajištěný obchodník Ray, tím druhým Jason Schwartzman jako roztomilý podivín Jeremy. V jejich souboji o lásku komplikované Mirabelle získává navrch šarmantní Ray, který ji dokáže okouzlit svým galantním chováním a všeobecným rozhledem. Citlivou duši umělecky založené dívky ale sžírají vnitřní pochyby a touha po vztahu, v němž bude zažívat vřelost opětované lásky a prožívat každou chvíli naplno. Nejistá dívka dospívá v ženu, která se musí rozhodnout, co vlastně od života chce.
Vysílání: 16.5., 23.05 hod., ČT2

Pohled na lásku
Svou životní lásku považovala za ztracenou, dokud se neobjevila její přesná kopie. Americký film (2013). Hrají: A. Beningová, E. Harris, R. Williams, J. Weixlerová, A. Brennemanová a další. Režie Arie Posin. Ani po pěti letech se Nikki (A. Benigová) nedokáže odputat od smrti svého muže Garreta (E. Harris), jehož nalezla bezvládně ležet mrtvého na pláži. Se zármutkem na něj stále vzpomíná a připomíná si jejich oblíbená místa, kde byli často spolu. Částečnou útěchu ji přináší soused Roger (R. Williams), se kterým přemítá nad starými časy. Jednoho dne se však před ní jako zjevení objeví její zesnulý muž – nebo alespoň jemu někdo identicky podobný. Ukáže se, že se jedná o profesora umění Toma Younga z místní univerzity, a rozhodne se ho požádat, aby ji učil malovat. Nikki začne jako před lety opět upadat do líbezné lásky, může jí ale jakákoliv náhrada navrátit toho, o kterého kdysi přišla?
Vysílání: 20.5., 14.20 hod., ČT2

Ropáci
Kultovní sci-fi film oceněný Studentským Oscarem, který mystifikačním způsobem apeluje na stagnující ekologické myšlení (1988). Scénář a režie J. Svěrák. Jana Svěráka známe především jako režiséra dlouhometrážních filmů Obecná škola (nominace na Oscara za cizojazyčný film), Akumulátor 1, Jízda, Kolja (Oscar za nejlepší cizojazyčný film) nebo Tmavomodrý svět. Hraný dokument Ropáci režisér natočil v roce 1988 jako absolventský snímek na katedře dokumentárního filmu pražské FAMU. Sugestivní vyprávění pojednává o fiktivní vědecké výpravě za neznámým živočichem, ropákem, jehož existence odporuje veškerým zásadám normálního života ve zdravé přírodě. Závažný ekologický problém je zde podán zcela naruby; příběh je přitom líčen tak věrohodně, že mystifikace je takřka dokonalá. Pro tyto mimořádné kvality byl film vyznamenán kromě jiných cen na světových festivalech i Studentským Oscarem.
Vysílání: 21.5., 19.00 hod., ČT2

Porota
Ve hře je spravedlnost a velké peníze. John Cusack, Gene Hackman a Dustin Hoffman v americkém thrilleru podle románu Johna Grishama (2003). Dále hrají: R. Weiszová, B. Davison, B. McGill, J. Piven a další. Režie Gary Fleder. Napínavý thriller ze soudního prostředí, který byl natočen podle bestselleru Johna Grishama, se zabývá myšlenkou manipulace a ovládání poroty v americkém soudním systému. Vdova z New Orleansu si najme právníka, chytrého a čestného Wendella Rohra (Dustin Hoffman), aby zažaloval zbrojařskou firmu, jíž dává vinu za smrt svého manžela. Terčem obžaloby je morálka tvrdého byznysu. Kdokoliv si může bez potíží pořídit zbraň a použít ji. Soudní proces přivádí na scénu, která se stává skutečným bitevním polem, několik klíčových osob. Je to právník Wendell Rohr, konzultant zbrojařské firmy Rankin Fitch a porotce Nick Easter se svou přítelkyní Marlee. Všichni tito lidé mají jediný plán: získat porotu a zmanipulovat ji pro své cíle. Každý má jiný způsob, každý má jiný cíl. Ve hře je spravedlnost a velké peníze... Režiser Gary Fleder zvolil pro svůj film skutečně hvězdné obsazení. Na soudní scéně se utkají Dustin Hoffman, Gene Hackman, John Cusack a Rachel Weiszová.
Vysílání: 21.5., 21.35 hod., ČT2

Ida Lupino: Pánové a slečna Lupino
První hvězda stříbrného plátna, která začala filmy také režírovat a produkovat. Francouzský dokument (Premiéra). Poněkud zvláštní název dokumentárního filmu odkazuje na okolnost, že v padesátých letech minulého století byla Ida Lupino jedinou ženou, která zároveň filmy produkovala, režírovala a často v nich hrála. Na nejrůznějších schůzích, kde se obvykle oslovovalo auditorium "vážení pánové", musela se kvůli Idě učinit výjimka a vzniklo tak poněkud směšné a zároveň do nebe volající oslovení "Pánové a slečno Lupino". Ida Lupino pocházela z Anglie, kde také vystudovala hereckou školu, ale velmi záhy se rozhodla zkusit štěstí v Americe. Protože byla nejen krásná, ale i talentovaná, její kariéra v Hollywoodu se začala slibně rozvíjet. Přesto zůstávala ve stínu slavnějších kolegyň, zejména Bette Davisové. První režijní příležitosti se chopila v roce 1949, kdy dokončila film Nechtěná za režiséra Elmera Cliftona, který dostal infarkt. Poté založila vlastní produkční společnost a natáčela filmy, které měly společnosti co říct. Například snímkem Pobouření otevřela v roce 1950 téma násilí na ženách. Snímek Bigamista z roku 1953 zase pojednával o ženě, která zjistí, že její manžel žije dvojím životem. Její dílo bylo velmi dobře přijímáno i kritiky a odbornou veřejností, například Martin Scorsese označil její film Pobouření za jeden z nejlepších příkladů filmu noir.
Vysílání: 18.5., 23.55 hod., ČT art
Opakování: 20.5., ČT art

Zlatá šedesátá: Zdeněk Mahler
Významný český spisovatel, esejista a muzikolog stál za scénáři celé řady pozoruhodných československých snímků, které se podílely na filmovém zázraku 60. let (2009). Režie M. Šulík. Zdeněk Mahler (*7. 12. 1928 – †17. 3. 2018) jako vystudovaný pedagog začínal ve vzdělávací redakci Československého rozhlasu a v polovině padesátých let se stal tajemníkem ministra školství Františka Kahudy. Jeho tvůrčí dráha je spojená až s nástupem další dekády, kdy působil jako dramaturg Laterny Magiky a podílel se na legendárním představení Alfreda Radoka Otvírání studánek (1960). Počínaje rokem 1960 se stal tvůrcem "na volné noze" a věnoval se psaní knih, divadelních her, muzikologii a od roku 1967 také scenáristice. Hned jeho první počin pro filmová plátna Svatba jako řemen (1967) v režii Jiřího Krejčíka se zařadil ke komediální klasice, která ztělesňuje uvolněnou atmosféru šedesátých let s nábojem srovnatelným s Formanovými mezinárodně úspěšnými filmy. Liberální duch se odráží i v tragikomediích o smutných koncích milostných her, jež se shodně odehrávají v prostředí mediálních redakcí (Jak se zbavit Helenky – 1967 a Flirt se slečnou stříbrnou – 1969). Mezi těmito počiny se však Mahler stal autorem svého nejzásadnějšího díla šedesátých let – působivé adaptace románu Nebeští jezdci (1968) v režii Jindřicha Poláka, která na plátně rehabilitovala československé válečné letce pod britskou perutí. Civilní pohled na každodenní osudy válečných hrdinů vznikal jen díky svobodnému ovzduší Pražského jara. V napjaté atmosféře po srpnových událostech napsal Mahler za jedinou noc scénář k vypjatému podobenství Den sedmý, osmá noc (1969), jehož překotné natáčení pod hrozbou zákazu z vyšších míst pozoruhodně přispělo horečnaté výpovědi. Ke scenáristické práci se vrátil jako mnozí mladí filmaři 60. let až v polovině následující dekády a jeho tvorba odrážela stále silnější zájem o hudební historii. Stál tak za řadou nekonvenčních životopisných snímku vymykajících se normalizační šedi – ať už šlo o portréty pěvkyně Emy Destinové (Božská Ema – 1979), hudebního skladatele Antonína Dvořáka (Koncert na konci léta – 1979) či o opakované návraty k osobnosti W. A. Mozarta (odborná spolupráce na scénáři filmu Amadeus, historická detektivka Zapomeňte na Mozarta – 1985, minisérie Wolfgang A. Mozart – 1991). V posledních letech se realizace dočkal Mahlerův scénář k filmu Lidice (2011), jenž vznikl na základě jeho novely Nokturno.
Vysílání: 21.5., 21.50 hod., ČT art
Opakování: 22.5., ČT art

Odvrácená strana Hollywoodu (3/4)
Chamtivost. Jeden z nejslavnějších němých filmů, který režisérovi von Stroheimovi zničilo studio brutálním zkrácením. Francouzský dokumentární cyklus (Premiéra). Psal se rok 1923 a americký režisér rakouského původu Erich Stroheim (jenž si později do svého jména vetkl přídomek "von", pročež mu mnoho neznalých Američanů říkalo domácky "Vone") dokončoval své životní dílo: epický velkofilm trvající čtyři a půl hodiny (Stroheim ovšem plánoval dvojnásobnou stopáž, tedy devět hodin), nazvaný Chamtivost. V hlavní roli zlato, tři muži a obrovské vedro v Údolí smrti. Snímek produkoval nesmírně ambiciózní Irving Thalberg, jemuž v té době bylo pouhých čtyřiadvacet let. Také on se veledílem hodlal proslavit, ale s režisérem se neshodl na stopáži. Došlo k brutálnímu zkrácení Stroheimovy verze na necelých 140 minut, což zapříčinilo prakticky konec jeho režijní kariéry. V následujících desetiletích se proslavil zejména jako herec (např. ve filmech Velká iluze či Sunset Boulevard). Snímek se koncem minulého tisíciletí podařilo alespoň částečně zrekonstruovat, a to na stopáž 239 minut. Řada záběrů totiž byla už nenávratně ztracena. Ani jeden z aktérů dávného sporu se vzkříšení nedožil: Irving Thalberg zemřel v roce 1936 ve věku 37 let, Stroheim pak v roce 1957 v jedenasedmdesáti.
Vysílání: 21.5., 22.50 hod., ČT art
Opakování: 24.5., ČT art

8.5.2023 16:05:38 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Z éteru

Filmové tipy 19. týden

Anna Geislerová (Želary)

Želary
Anna Geislerová ve strhujícím příběhu, který uvádíme u příležitosti výročí květnových dnů, konce 2. ...celý článek


Oceněné drama Píseň jmen

Píseň jmen

Píseň jmen
Tim Roth a Clive Owen jako přátelé, do jejichž dětství vstoupila druhá světová válka. Oceněné ka ...celý článek


Výtvarné tipy 19. týden

Věčný Egypt

Věčný Egypt: Dědictví
Tisíciletá historie africké země vepsaná do tamní architektury, nekropolí, řemesel i ...celý článek


Petr Sís - 75

Petr Sís

GEN: Petr Sís
Portrét mezinárodně uznávaného autora knih pro děti, ilustrátora, grafika a tvůrce animovanýc ...celý článek


Kultovní punkový opus Jubilee

Jubilee

Jubilee
Dokud je hudba dost nahlas, neuslyšíme, jak se hroutí svět! Kultovní punkový opus s mnoha známými p ...celý článek


Film na motivy povídek Oty Pavla

Smrt krásných srnců

Smrt krásných srnců
Český film Karla Kachyni, od jehož narození minulý týden uplynulo 100 let, na motivy po ...celý článek


Skutečný příběh manželství

Milá Olivie

Milá Olivie
Dokáže síla umění překonat rodinnou tragédii? Skutečný příběh manželství britského spisovatele ...celý článek


Filmové tipy 18. týden

Po strništi bos

Po strništi bos
Hořká komedie o válečných letech strávených na malém městě. Pražská rodina Součkových se mu ...celý článek


Kino Art: Na Chesilské pláži a Daleko od Reykjavíku

Daleko od Reykjavíku

Na Chesilské pláži
Jiná doba, jiná láska. Britská adaptace stejnojmenného románu Iana McEwana, nominovaného ...celý článek


Velikáni filmu... Karel Kachyňa

Oznamuje se láskám vašim

Setkání v červenci
Úsměvná letní romance o nenadálé lásce. Český film uznávaného režiséra Karla Kachyni, od ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Levnější lístky na Brod 1995 jen do dubna

Aneta Langerová (Foto: Helena Kadlčíková)

Za necelé čtyři měsíce 17. srpna se v Českém Brodě uskuteční v pořadí 11. ročníku hudebního festivalu Brod 199 celý článek

další články...