zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Cyril a Metoděj - Apoštolové Slovanů

Cyril a Metoděj - Apoštolové Slovanů - Bratři ze Soluně

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Cyril a Metoděj - Apoštolové Slovanů - Bratři ze Soluně
Skutečně je znáte? Čtyřdílná výpravná historická rekonstrukce příběhu, který hluboce ovlivnil naši minulost (2013). Hrají: R. Zach, O. Novák, J. Abrhám, M. Bahul, P. Špalková, J. Vondráček, L. Jůza, P. Borovec a další. Scénář P. Hudský a M. Oščatka. Kamera D. Ployhar. Režie P. Nikolaev. Cyril a Metoděj – Apoštolové Slovanů. Jména, která zná každý z nás, ale kolik z nás opravdu zná jejich příběh? Jejich život, jejich skutky, jejich myšlenky – i jejich utrpení. Čtyřdílná výpravná historická rekonstrukce se snaží zachytit vše podstatné v životě slovanských věrozvěstů, a nejen to – příběh putování bratří z Konstantinopole přes Velkou Moravu až do Říma zobrazuje kulturní, politické, náboženské i společenské rozmanitosti té doby a dává jedinečnou možnost poukázat na význam budování Evropské integrity, solidarity a vzdělanosti. Evropské národy neudrží pohromadě ani moc, ani ekonomický zájem, pokud nebudou stát na silném morálním a duchovním základu.

Cyril a Metoděj se zasloužili o vznik prvního slovanského písma, o rozvoj slovanské kultury, o překlad Starého zákona a mnoha dalších křesťanských textů, o vytvoření nového právního řádu a položili základ moderní české státnosti. Zásadním způsobem ovlivnili historii všech slovanských národů, za což jim náleží titul Patroni Evropy a Apoštolové Slovanů.
Bratři ze Soluně, první část čtyřdílné historické rekonstrukce, mapuje dětství obou bratrů a počátky jejich podivuhodné cesty. Narozeni pod Olympem, ve druhém největším městě tehdejšího Řecka Soluni. Původně se jmenovali Konstantin a Michael, Cyril a Metoděj byla jejich pozdější řádová jména. Starší Michael odjel z domova do Konstantinopole jako první, na studia práv. Jeho posláním měla být státní správa, a tak se také přes jeho touhu po řeholním životě stalo. I mladší Konstantin, který vyspíval v mimořádnou osobnost své doby, byl po otcově smrti poslán do Konstantinopole a přijat ke dvoru císaře. Bylo překvapivé, jak rychle pronikl ke dvoru, jak hluboká byla jeho touha po vědění, jak brzy mu říkali filosofe. Jeho první velká a vítězná disputace u císařského dvora, týkající se svatých obrazů, překvapila svou mimořádnou úrovní. Konstantin uspěl i v diplomatickém jednání v Sýrii, ale sám toužil především po klidu pro svou duchovní práci a to u dvora nebylo jednoduché. Setkání obou bratrů v klášteře se stalo rozhodujícím momentem jejich dalšího života. Na další diplomatické výpravě spolu objevili vzácnou relikvii, kosti svatého Klimenta, která pro ně bude mít v budoucnosti velký význam.
Císař v Konstantinopoli však měl mít pro Konstantina ještě jeden rozhodující úkol. Kníže Velké Moravy Rostislav, bojující o samostatnost, požádal Konstantinopol o pomoc. Bratři úkol přijali – na jeho počátku byla nezbytnost připravit pro misi nebývalou věc: vlastní, úplně nové písmo pro Slovany, aby mohli číst knihy ve vlastním jazyce.
Vysílání: 15.6., 20.00 hod., ČT2

5.6.2023 14:06:14 Redakce | rubrika - Noc kostelů/ Víra

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Koza aneb Kdo je Sylvie? (Divadlo Bez zábradlí)

Články v rubrice - Noc kostelů/ Víra

Velikonoční víra tipy

Poslední den Ježíše z Nazareta

Velkopáteční bohoslužba
Přímý přenos liturgické slavnosti z Farního sboru Českobratrské církve evangelické ...celý článek



Časopis 13 - sekce

DIVADLO

Noc divadel 2024 v Jihočeském divadle

Maraton Bedřicha Smetany

Největší divadelní svátek každoročně nabízí nejen netradiční představení, ale i mnoho dalšího. Nejinak tomu bu celý článek

další články...

HUDBA

Kaczi novém klipu vyjadřuje obdiv k přírodě

Kaczi v novém klipu

Kněhyně. Jde o třetí nejvyšší horu Beskyd, z nichž pochází písničkářka Kaczi. Právě ta nyní přichází s novým, celý článek

další články...