zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Filmové tipy 48. týden

Paní Lowryová a syn

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Requiem pro panenku
Něha, sobectví, nelidskost i naděje v českém filmu režiséra Filipa Renče s Annou Geislerovou v hlavní roli (1992). Dále hrají: E. Holubová, B. Hrzánová, F. Renč, S. Valentová, J. Hanušová, J. Schmid, V. Nováková, E. Cupák a další. Scénář: F. Renč, I. Chaun a Z. Zelenka. Kamera J. Fándli. Do ústavu sociální péče pro mentálně postižené dívky přivezou policisté čtrnáctiletou Mariku v těžkém psychickém šoku. Její otec se ji totiž pokusil znásilnit. Dívka se snaží upozornit na to, že sem nepatří, a když nikdo nereaguje, chce z ústavu utéct. Dostává se tak do sporu s cynickým personálem i s lhostejným ředitelem. Život v ústavu připomíná peklo. Sadistické vychovatelky týrají postižené dívky a udržují je pod silnými dávkami prášků. Zoufalá Marika přesto nepřestává doufat. Podaří se jí sice uprchnout, je však donucena k návratu. Její spory s vychovatelkami se stále vyhrocují a směřují k tragickému vyvrcholení...
Vysílání: 29.11., 22.50 hod., ČT1

Svatba jako řemen
"Náčelníku, proč nás lidi nemají rádi?" Nestárnoucí česká komedie o ošklivé události, která se nestala (1967). Hrají: I. Janžurová, V. Pucholt, J. Vostrčil, J. Hrzán, P. Landovský, J. Schánilec, V. Walterová, J. Libíček, F. Filipovský, S. Zázvorková a další. Scénář Z. Mahler a J. Krejčík. Kamera J. Střecha. Režie J. Krejčík. Tři rozjaření mladíci večer opijí a odvezou z nádraží mladou prodavačku Haničku. Ta druhý den na policejní stanici nahlásí znásilnění. Mladičký příslušník, který striktně dodržuje předpisy, se pod dozorem staršího náčelníka ujme šetření. A protože mladík nemá ani špetku zkušeností, natož lidskosti nebo taktu, tak od začátku působí samé zmatky. Přesto se příslušníkům brzy podaří dva údajné pachatele zajistit. Jak se ukáže, třetím údajným násilníkem je nesmělý mladík, který se právě žení – a který byl večer tak opilý, že se sotva hýbal. Nicméně trestný čin byl ohlášen a esenbáci to nemohou nechat jen tak. Po pečlivé rekonstrukci činu se tedy vydávají na svatební hostinu, přestrojeni za ženichovy kamarády...
Nestárnoucí česká komedie s dlouhou řadou populárních herců je dílem režiséra Jiřího Krejčíka, jenž na scénáři spolupracoval se Zdeňkem Mahlerem, od jehož narození v těchto dnech uplyne 95 let. Vtipné, avšak značně nelichotivé a přitom věrohodné zobrazení všech možných státních autorit (od esenbáků přes funkcionáře a vojáky až třeba po pokladního na nádraží) bylo důvodem, proč se film ocitl na dvaadvacet let v trezoru.
Vysílání: 03.12., 15.50 hod., ČT1
Opakování: 04.12., ČT1

Marseillská smlouva
Dva muži na dvou stranách zákona – jeden cíl. Anthony Quinn a Michael Caine v hlavních rolích britského thrilleru (1974). Dále hrají: J. Mason, M. Ronet, M. Kerwinová a další. Režie Robert Parrish. Jsou jistá pravidla, která by se neměla porušovat. Jedním z nich určitě je, že policie by se neměla spolčovat se zločinci. Šéf amerického protinarkotického úřadu v Paříži si však zřejmě myslí něco jiného, nebo je přesvědčen, že účel světí prostředky. Lidé jistého velkého bosse, obchodujícího s drogami, totiž právě zabili jeho kolegu. A on ví, že běžnými úředními postupy na tohoto "řádného občana" nemůže, přitom je ovšem odhodlán společnost této škodné jednou provždy zbavit. Sáhne tedy k řešení v policejní praxi ne tak zcela běžnému.
V hlavních rolích dvě hvězdy stříbrného plátna: Anthony Quinn, mj. nezapomenutelný Řek Zorba a Michael Caine (z desítek jeho rolí připomeňme tu z posledních, ve filmu Tichý hlas, za niž byl odměněn Zlatým glóbem).
Vysílání: 27.11., 21.45 hod., ČT2

Hra o jablko
...mezi mužem a ženou ve filmu režisérky Věry Chytilové (1976). Hrají: D. Bláhová, J. Menzel, E. Steimarová, J. Kodet, N. Popelíková, B. Záhorský, J. Lábus a další. Scénář K. Vlachová a V. Chytilová. Kamera F. Vlček. Režisérka Věra Chytilová se ve filmu Hra o jablko pokouší komediální formou zachytit podstatu neustálého sporu mezi mužem a ženou a zároveň najít odpověď na otázku, do jaké míry je možná hra s lidskými city a kdy a jak přestává být hrou. Hrdiny příběhu jsou porodník MUDr. John, svobodný muž po třicítce, v soukromém životě značně sobecký, a mladá zdravotní sestra Anna, která vzdor svému ztřeštěnému způsobu chování má k životu mnohem odpovědnější přístup. Ústřední dvojici ve filmu hráli Dagmar Bláhová a Jiří Menzel. Motiv jablka, provázející příběh, je symbolem poznání charakteru lidí, je symbolem ovoce lidského konání i symbolem plodu lidské lásky – dítěte. Film byl mimo jiné uveden na XIII. MFF v Chicagu 1977, kde získal Stříbrného Huga. Na X. MFF na Panenských ostrovech 1977 film získal Bronzový medailon s Venuší a Jiří Menzel Zlatou plaketu za herecký výkon.
Vysílání: 27.11., 23.15 hod., ČT2

Anděl s ďáblem v těle
Mravy se nám uvolnily, neřest se nám rozmohla... Nediskrétní komedie z diskrétního života (1983). Hrají: Z. Studenková, B. Turzonovová, K. Heřmánek, M. Kopecký, R. Brzobohatý, J. Vinklář, J. Korn, H. Buštíková, S. Bakerová a další. Scénář D. Makovička a V. Matějka. Kamera J. Macháně. Režie V. Matějka. Zámeček Riviéra je pánům z lepší společnosti znám jako luxusní nevěstinec. Zaběhnutému pořádku tam pevnou rukou vládne elegantní Madam (B. Turzonovová), kterou jen tak někdo nepřechytračí. Příslušníci středních a vyšších společensko-podnikatelských kruhů zde vyhledávají atraktivní hudební a taneční program, ale především diskrétní povyražení s místními slečnami. O skandály, aféry a policejní razie tu samozřejmě není nouze, ovšem i ty má Madam všechny pod kontrolou. Jedna ze zdejších zaměstnankyň, příležitostná operetní herečka Renáta Vaňková (Z. Studenková) však do dění v Riviéře přinese veliké změny...
Vysílání: 03.12., 21.50 hod., ČT2

Čím víc mě přehlížíš
Rodinu si nikdo z nás nevybírá. Britské komediální drama ze života nekonvenční rodiny na anglickém venkově 80. let (2017). Hrají: S. Smithová, E. Huntová, M. Addy, S. Phillipsová, S. Hancocková, J. Brandová a další. Režie Keith English (V anglickém znění s titulky). Adaptace románu Jo Brandové pojednává o životě nekonvenční rodiny z anglického venkova na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let minulého století. Gina je na začátku příběhu mladá žena, jejíž snahu být milující matkou a manželkou podkopává zhoršující se duševní zdraví. Situace se vymkne kontrole, když začne být posedlá místním meteorologem, což vede k nedobrovolné hospitalizaci v nedaleké psychiatrické léčebně. Když po letech její dcera Alice vyroste, nedokáže s matkou, která je pod silným vlivem sedativ, vůbec komunikovat. Její plán, jak s ní znovu navázat vztah, se ovšem poněkud zvrtne a vyvolá zcela nečekané důsledky. Filmový debut Keithe Englishe, jehož důležitou součást tvoří písně kapely The Smiths, nabízí místy drsnou, přesto však upřímnou a díky svému humoru citlivou sondu do života jedné svérázné domácnosti.
Vysílání: 27.11., 23.20 hod., ČT art

Paní Lowryová a syn
Maloval, co viděl a cítil, nic víc, nic míň. Britský životopisný film, zachycující život malíře L. S. Lowryho, s Timothym Spallem a Vanessou Redgraveovou v hlavních rolích (2018). Dále hrají: W. Morganová, S. Lord, M. Keogh, R. Nobleová, L. Mills a další. Režie Adrian Noble. Britský malíř Laurence Stephen Lowry, jak zní celé jeho jméno, i když téměř vždy bývá uváděn jen iniciálami L. S., se narodil 1. listopadu 1887 ve Stretfordu, jenž je dnes součástí Manchesteru a v této průmyslové metropoli či v jejím okolí také strávil celý svůj život. I když ve své tvorbě vycházel z francouzských impresionistů a dobře znal rovněž anglické prerafaelity, dokázal si vytvořit svůj vlastní, naprosto nezaměnitelný styl malby, svůj vlastní rukopis. Stal se malířem průmyslové krajiny severní Anglie, a rovněž do značné míry malířem dělníků. Nikdo jiný nedokázal zachytit industriální Anglii první poloviny 20. století tak dobře jako on a ve své vlasti dodnes patří k nejoblíbenějším malířům. Britský snímek režiséra Adriana Noblea, který vznikl podle scénáře Martyna Hesforda, zachycuje umělce v začátcích jeho kariéry. Píše se rok 1934 a malíř žije v řadovém domku v dělnickém Pendlebury se svou dominantní matkou Elizabeth. Zahořklá, na lůžko upoutaná Elizabeth se snaží svého svobodného syna odradit od jeho uměleckých ambicí a nikdy neopomene zmínit, jak moc velkým je pro ni zklamáním. Lowry, který v rámci svého zaměstnání přes den vybírá od okolních partají nájemné, celé noci až do časných ranních hodin maluje obrazy a zoufale touží po uznání. Nejen od odborné veřejnosti, ale především od své matky. V hlavních rolích komorního dramatu excelují Timothy Spall a Vanessa Redgraveová.
Vysílání: 30.11., 20.40 hod., ČT art

Jamie Foxx – tajemství úspěchu
Od třídního komika po nositele Oscara. Britský dokument. Komplexní pohled na život a kariéru hereckého veterána Jamieho Foxxe. Od začátků v komediích až po vítězství a nominace na Oscara je Foxxova kariéra jedním velkým úspěchem. Spolupráce s největšími jmény filmového a hudebního průmyslu Foxxe povznesla na úroveň, které dosáhne jen málokterý bavič. Vydejte se s námi zjistit, co stojí za talentem, který se objeví jednou za generaci.
Vysílání: 30.11., 23.20 hod., ČT art
Opakování: 02.12., ČT art

Portrét dívky v plamenech
Příliš svobodomyslná, než aby mohla být ve své době šťastná. Francouzské historické drama oceněné na festivalu v Cannes (2019). Hrají. A. Haenelová, N. Merlantová, V. Golinová, L. Bajramiová a další. Režie Céline Sciammaová (Ve francouzském znění s titulky). Bretaň, Francie, rok 1760. Talentovaná malířka Marianne dostane zadání odjet do panského domu na izolovaném ostrově a namalovat tam svatební portrét Héloise – mladé dívky z bohaté rodiny, která na přání své matky právě opustila klášter, aby se provdala do Milána. Héloise domluvenému manželství vzdoruje tím, že se odmítá nechat portrétovat, Marianne proto hraje roli najaté společnice a maluje svůj objekt po večerech zpaměti. Mezi oběma dívkami postupně roste vzájemná přitažlivost umocněná blížícím se koncem svobody.
V jednotlivých tazích štětce "utajeného portrétu" cítíme narůstající vášeň, porozumění i tragický osud svobodné lásky. Minimalistické formou, barokní svými emocemi a zároveň zcela současné mistrovské dílo francouzské režisérky Céline Sciammy si z letošního festivalu v Cannes odneslo prestižní Queer Palmu a Cenu za nejlepší scénář. Úspěch slaví nejen u kritiky, ale i u diváků.
Vysílání: 01.12., 00.15 hod., ČT art

20.11.2023 12:11:56 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 10 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Nejbližší (Činoherní klub)

Články v rubrice - Z éteru

Velikáni filmu... Barbra Streisandová

Dvě tváře lásky

Dvě tváře lásky
On už nad láskou zlomil hůl, ona se nehodlá spokojit se sňatkem z rozumu. Americká romantic ...celý článek


Kriminální film, oceněný dvěma Oscary

Obvyklí podezřelí

Obvyklí podezřelí
Všichni lžou... ale jen jeden z nich je obávaný Keyzer Soze. Napínavý americký koprodukčn ...celý článek


Velikáni filmu... Yves Montand

Volba zbraní

Volba zbraní
Za vše zaplatil a chtěl zapomenout na minulost. Yves Montand a Catherine Deneuveová v hlavních ...celý článek


Příběhy filmových legend

Prokletí rodu Barrymorů

Prokletí rodu Barrymorů
John, Ethel, Lionel a Drew. Osudy herecké dynastie, příběhy obrovské slávy a hlubok ...celý článek


Královna skla a oceli Eva Jiřičná výročí

Eva Jiřičná

Eva Jiřičná
Životní příběh světoznámé architektky, která je královnou skla a oceli, a navíc v těchto dnech ...celý článek


Filmové tipy 9. týden

Ztracené město Z

Zemský ráj to napohled
Vilma Cibulková v hlavní roli tragikomického koprodukčního filmu o osudovém roce 196 ...celý článek


Elijah Wood vyráží na Ukrajinu

Elijah Wood (Naprosto osvětleno)

Naprosto osvětleno
Podivínský sběratel (Elijah Wood) vyráží na Ukrajinu po stopách svých židovských předků. ...celý článek


Výtvarné tipy 10. týden

Bazilika v Marseille

Bazilika v Marseille
Na nejvyšším místě francouzského města Marseille se tyčí majestátní Notre Dame de la G ...celý článek


Literární tipy 9. týden

Vojna a mír

Božena (4/4)
Božena žije bez peněz, nevázaně a bez ohledu na věk či pověst. Odmítá kompromisy a nepřestává ...celý článek


Výtvarné tipy 9. týden

Emoce v umění: Odvaha

‚Španělský mistr‘ – skvělé padělky antických soch
Neznají jeho totožnost, jsou mu však na ...celý článek


Filmové tipy 10. týden

Fair play

Instalatér z Tuchlovic
Hořká komedie o šikovném, ale pro praktický život zcela nepoužitelném instalatérovi. ...celý článek


Film o překročení hranice vlastní intimity

Hranice lásky

Hranice lásky
O lidech, jejichž ustálené milostné vztahy narušují skryté a utajované touhy i sny, až se pok ...celý článek


Nový komediálně detektivní seriál

To se vysvětlí, soudruzi!

To se vysvětlí, soudruzi! (1/8) - Ostře sledované UFO
První setkání socialistického občana s mimozemšťany a ...celý článek


Literární tipy 10. týden

Francouzova milenka

Vojna a mír (2/2)
Americko-italská adaptace monumentálního románu Lva Nikolajeviče Tolstého (1956). Hrají: ...celý článekČasopis 10 - sekce

HUDBA

Tereza Mašková v klipu prozrazuje svůj recept na štěstí

Tereza Mašková (Foto: Alexandra Šnaid)

O hledání smyslu života bylo natočeno nekonečné množství songů i videoklipů. Se svou verzí “receptu na a celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Tříměsíční epizoda ze života Artura Toscaniniho

Mladý Toscanini

Mladý Toscanini
Mladičký dirigent pomáhá znovu rozzářit pohaslou hvězdu operního nebe. Tříměsíční epizoda z celý článek

další články...