zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Divadelní tipy 22. týden

Josef Abrhám (Pension pro svobodné pány)

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

13. komnata Jana Vlasáka
Známý herec po vážné dopravní nehodě bojoval o život. Jak k tomu došlo a jak to změnilo jeho život? Jeho příběhem provází Václav Žmolík. Režie V. Šimůnek (Premiéra). Jan Vlasák, ročník 1943, je jedním z bardů českého herectví. N divadle je to významný shakespearovský herec (zahrál si Othella i Krále Leara). Většina diváků ho ovšem zná spíše díky televizní obrazovce, například ze seriálů První republika, Bez vědomí anebo Cirkus Bukowski. K málem fatální nehodě došlo na staré kolínské silnici u Plaňan. Důvod byl prostý: Mikrospánek. To se herci, který má rozházené spaní díky častému ponocování, přihodí lehce. Pro pozorovatele zvenčí to muselo vypadat strašidelně: Jeho fabie nejprve křižovala silnici ze strany na stranu a pak nabourala do auta, které jelo v protisměru. „Na poslední chvíli jsem se probudil a snažil jsem se s tím něco dělat,“ říká Vlasák, „ale už šlo jen strhnout volant tak, že auto dostalo smyk a že do té oktávky jsem naboural boční stranou mého auta, že to nebyl čelní náraz.“ Bylo to ovšem stranou u řidiče, a tak nehodu zdravotně odskákal právě on. Měl přeraženou pánev. „Byla to strašná bolest,“ vzpomíná. Sanitkou ho dopravili do kolínské nemocnice, kde lékaři bojovali, i díky dalším komplikacím, i o jeho život. Pečoval o něho primář Chudomel, shodou okolností kluk „od nich z vesnice“. Jan Vlasák dnes říká: „Vnímám to tak, že jsem tu roky v čase, kdy jsem tu už neměl být. Od té doby jezdím málo. Leda tak po Praze a nejdál právě na chalupu.“
Vysílání: 01.6., 21.10 hod., ČT1
Opakování: 03.6., ČT1., 08.6., ČT1

Neobyčejné životy - Jiřina Bohdalová
Životní a profesní příběh přední české herečky (2009). Režie V. Polesný. Jedna z nejpopulárnějších českých hereček, rekapituluje svoji životní a profesní dráhu. Vzpomíná na svá setkání s významnými osobnostmi kulturního života, jako byl Rudolf Deyl ml., Vlasta Chramostová, Martin Frič, Jan Werich, Radoslav Brzobohatý, Vladimír Dvořák, Jiří Hubač či Karel Šíp. Mnohostranný herecký talent Jiřiny Bohdalové se uplatnil napříč žánry a herečka ztvárnila nezapomenutelné role na divadle, filmovém plátně i v televizi. Ty nejvýraznější z nich si v dokumentu Viktora Polesného také připomeneme.
Vysílání: 03.6., 15.15 hod., ČT1
Opakování: 04.6., ČT1

Úsměvy Ivana Trojana
Dnešním hostem Jaromíra Hanzlíka bude jeden z nejznámějších českých herců, který dosáhl výrazných úspěchů v divadle, ve filmu i v televizi (2007). Režie P. Vantuch. Hostem Jaromíra Hanzlíka je herec Ivan Trojan. Velkou příležitost dostal v Moskalykových Četnických humoreskách, kde se jeho Bedřich Jarý stal miláčkem diváků bez rozdílu věku a seriál můžete momentálně sledovat každou středu na kanále ČT1. Trojanovou mateřskou scénou je Dejvické divadlo, v němž vytvořil množství znamenitých kreací a stal se nositelem ceny Thálie. Významné úspěchy zaznamenal ve filmu, je držitelem 7 Českých lvů. Ivan Trojan byl a je sportovec a chybělo jen 10 centimetrů a tohoto sympatického herce bychom nepoznali.
Vysílání: 05.6., 08.10 hod., ČT1

Pension pro svobodné pány
Dámské návštěvy zakázány! Rozverná komedie Jiřího Krejčíka podle stejnojmenné divadelní hry Seana O´Caseyho (1967). Hrají: J. Abrhám, I. Janžurová, J. Hrzán, V. Ferbasová, P. Landovský, J. Hlinomaz, N. Urbánková a další. Kamera R. Milič . Chez Marcel je malý, chudý pension pro svobodné pány. Je však veden přísnou slečnou Mossieovou, která dbá na nekompromisní zákaz přijímat dámské návštěvy. Pokud některý z podnájemníků zákaz překročí, dostane nemilosrdně výpověď. Přesto však mladý pan Mulligen propašuje do svého pokoje slečnu Andělu. K ránu dívku nutí, aby opustila jeho teploučkou postel, neboť se má z plesu vrátit spolubydlící Halibut. Andělka se brání tak dlouho, až se musí chvatně schovat ve skříni, aby ji Halibut neviděl. A kolotoč nejneuvěřitelnějších situací se rozjíždí...
Bláznivá česká komedie Pension pro svobodné pány vznikla v roce 1967 podle stejnojmenné divadelní hry irského spisovatele Seana O´Caseyho. Příhody jedné noci a časného rána, kdy byl trestuhodně porušen přísný řád solidního pensionu, zpracoval Jiří Krejčík nejdříve pro televizi a pak je uvedl na scéně Činoherního klubu. Po velkém úspěchu na divadle se rozhodl tuto lehkou konverzační komedii zfilmovat. Hereckou příležitost dal Ivě Janžurové, Josefu Abrhámovi, Jiřímu Hrzánovi, ale i hvězdě předválečného filmu Věře Ferbasové.
Vysílání: 03.6., 22.00 hod., ČT2

23.5.2022 09:05:26 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 26 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Předplatné 2022/2023

Články v rubrice - Z éteru

Dokument Jan Borna

Jan Borna aneb Dokreslení Janka

Jan Borna aneb Dokreslení Janka
Dokumentární film o spoluzakladateli Divadla v Dlouhé provázený jeho básněm ...celý článek


Divadelní tipy 26. týden

Luba Skořepová (Sama)

Sama
Dvaadevadesátiletá herečka Luba Skořepová, vzdorující stárnutí a samotě, produkuje své poslední divade ...celý článek


Divadelní tipy 27. týden

Rudolf Deyl ml. (Skáču dobře, skáču rád)

Skáču dobře, skáču rád
Osudy herce Rudolfa Deyla ml., od jehož narození uplynulo 110 let (2002). Vzpomínají ...celý článek


Ojedinělé představení kočovného divadelního souboru

Deadtown aneb Cesta tam a zase zpátky

Deadtown aneb Cesta tam a zase zpátky (Divadlo bratří Formanů)
Dokument o zrodu dalšího z ojedinělých předs ...celý článek


Pohádková komedie Williama Shakespeara

Sen noci svatojánské

Sen noci svatojánské
Amor je dítě, co si rádo hraje, a proto láska vždycky bláznivá je. Americko-britská hv ...celý článekČasopis 26 - sekce

OPERA/ TANEC

Koncert k předsednictví ČR v Radě EU

Tomáš Kačo

Zahajovací koncert k předsednictví ČR v Radě EU
Přímý přenos slavnostního koncertu při příležitosti zahájen celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Výtvarné tipy 26. týden

Příběh hieroglyfů ze Sakkáry

Sto divů světa II (1/13)
Putování po nejkrásnějších místech naší planety. Terakotová armáda prvního císaře, celý článek

další články...