zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Dokument Jan Borna

Jan Borna aneb Dokreslení Janka

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Jan Borna aneb Dokreslení Janka
Dokumentární film o spoluzakladateli Divadla v Dlouhé provázený jeho básněmi a animovanými ilustracemi J. Milfajta. Kmenový režisér a člen uměleckého vedení Divadla v Dlouhé Jan Borna (1960–2017) patřil k nejvýznamnějším osobnostem současného českého divadla. Jeho inscenace byly do značné míry autorské, často si sám psal scénáře nebo výrazně adaptoval předlohu. Specializoval se na tvorbu pro děti a na rodinné divadlo pro všechny generace.

V roce 1992 Jan Borna onemocněl roztroušenou sklerózou, která mu čím dál, tím více ztěžovala život i práci. Přesto každý rok připravil novou inscenaci. K jeho nejúspěšnějším inscenacím patřilo divadelní setkání s Petrem Skoumalem a jeho dětskými písničkami Kdyby prase mělo křídla, které se v Divadle v Dlouhé hrálo od jeho založení v roce 1996 až do roku 2013 a dosáhlo téměř 300 repríz. Legendární je také divadelní revue podle Malé vánoční povídky Ludvíka Aškenazyho Jak jsem se ztratil. Stejně úspěšné byly i Bornovy inscenace pro dospělé, zejména kabarety (Kabaret Vian-Cami, Kabaret Prévert-Bulis, Kabaret Kainar-Kainar) uváděné ve foyer Divadla v Dlouhé. Jeho poslední inscenací byly v roce 2016 Brechtovy Hovory na útěku.
Kromě divadelních textů psal Jan Borna také básně, v nakladatelství Větrné mlýny mu vyšly sbírky Malé prosby a Veselá čekárna, v nakladatelství Dybbuk Krajina nad parapetem, Na dosah, O lásce a o ničem a Psáno očima.
V dokumentu Radovana Táborského na Jana Bornu vzpomínají jeho kolegové z Divadla v Dlouhé (Hana Burešová, Jan Vondráček, Miroslav Hanuš, Arnošt Goldflam), spoluhráč z doby jeho amatérských začátků v Divadle Vizita Jaroslav Dušek, bratr Jiří Borna, synové Matyáš a Šimon Bornovi a další. Dokumentem provází Miroslav Táborský a básně Jana Borny doprovázené animacemi Alexandry Volfové, které vznikly na základě ilustrací Jaroslava Milfajta.
Vysílání: 06.7., 00.15 hod., ČT art

27.6.2022 10:06:25 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 32 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Ti druzí (MdB)

Články v rubrice - Z éteru

Žranice absolventská inscenace studentů DAMU

Žranice (Divadlo DISK)

Žranice
Apokalyptická sci-fi s komiksovými prvky. Absolventská inscenace studentů DAMU byla inspirována hro ...celý článek


Filmová adaptace hry z pera Tennessee Williamse

Vivien Leighová a Marlon Brando (Tramvaj do stanice Touha)

Tramvaj do stanice Touha
Krutý střet touhy a reality. Strhující drama vášní a tužeb, které se dotýká i těch ...celý článek


Příběhy slavných - Josef Vinklář

Josef Vinklář

Bouše, Bendl, Cvach a další
Nejslavnější ze stovek rolí velkého herce Josefa Vinkláře. Vzpomínají příbuzní, ...celý článek


Divadelní tipy 33. týden

Bára Hrzánová

Úsměvy Miloše Kopeckého
Vzpomínka na legendárního herce, od jehož narození zítra uplyne 100 let (1997). Rež ...celý článek


Divadelní tipy 32. týden

Prodaná nevěsta

Prodaná nevěsta
aneb Pojď domů, ona brečí. Národní opera trochu jinak. Kultovní inscenace Studia Ypsilon (2 ...celý článekČasopis 32 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Putování po Jižních Čechách

Expozice pánů z Rožmitála (Podbrdské muzeum)

Prázdninový čas přímo vybízí k různým toulkám a putováním. Dávno jsou doby, kdy se za poznáním muselo pěšky, p celý článek

další články...